A gyász és a veszteség az élet része, melyet előbb-utóbb mindenki átél. A gyász egy hosszú érzelmi utazás, nevezhetjük közös, egyetemes tapasztalatnak is. A gyász feldolgozásának szakaszait Elisabeth Kübler-Ross 1969-ben megjelent A halál és haldoklás című könyvében így írja le: tagadás, harag, alkudozás, depresszió és elfogadás. A legtöbben egyetértenek abban, hogy ez a leírás segít megérteni, hogy a gyásznak sokféle formája lehet, és az idő múlásával ezek a formák változhatnak. Azonban ma már az is széles körben elfogadott, hogy nem mindenki, aki átéli a gyászt, megy keresztül ezeken a szakaszokon, és azok, akik átélik ezeket a szakaszokat, nem feltétlenül ebben a sorrendben teszik meg. Bárhogyan is éljük meg a saját gyászunkat, ezek a fázisok nyomasztóak és gyakran igen fájdalmasak.
A homeopátia megfelelő és szelíd kísérője lehet a gyász feldolgozás időszakának.
A homeopátiás gyógyítás két fontos alapelvét fontos szem előtt tartanunk: Az első, hogy minden eset és minden ember egyedi, ezért elfogadjuk, hogy nincs „helyes” vagy „helytelen” módszer a gyász kezelésére. A másik, hogy amit Hahnemann „életerőként” emleget, egyfajta intelligenciával rendelkezik. Ez azt jelenti, hogy gyógyító rendszerünk mindig a legfontosabbal, legmarkánsabb tünettel foglalkozik először, és később a felületesebb vagy kisebb problémákkal. Ezt azért fontos megérteni, mert bizonyos testi betegségek, például ekcéma, pikkelysömör, ízületi gyulladás, fellángolhatnak a gyász során és előfordulhat, hogy nem javulnak, amíg a mögöttes lelki szorongás nem rendeződik.
A gyászfeldolgozáshoz leggyakrabban ajánlott homeopátiás szerek:
ACONITUM NAPELLUS: hirtelen haláleset által kiváltott sokk esetén
IGNATIA AMARA: A veszteséget követő hullámzó és szélsőséges érzelmek időszakának szere. Ez az instabilitás időnként helytelennek tűnő viselkedésekhez vezethet: pl. komoly helyzetekben nevetgélés. Az Ignatia állapotban élő személy sóhajtozik és gyakran panaszkodik gombóc érzésére a torokban, ami megnehezíti a nyelést. Nem meglepő, hogy ez az intenzív és instabil állapot leggyakrabban a gyász utáni első órákban és napokban jelentkezik, de nagyon gyakori minta a temetések során is.
MAGNESIA CARBONICA: amikor a gyászoló a düh fázisát tapasztalja. Érzelmi érzékenység és magány keríti hatalmába. Egyes szakértők az árvák szerének nevezik, és gyakran alkalmazzák olyan gyermekeknél, akiknek szülei elváltak vagy éppen válnak.
PULSATILLA PRATENSIS: intenzív hiányérzet és elhagyatottság jellemzi a Pulsatilla állapotot. Vigasztalást és támogatást keres. Érzelmesnek, sírósnak érzi magát, szüksége van mások társaságára és együttérzésére.
NATRIUM CHLORATUM: régi, nem kibeszélt, nem megélt gyász testi lelki következményeinek kezelésére.
Adagolás: otthoni használatra a 30 CH potencia ajánlott. Friss gyásznál 5-6 napig napi 1 adag.
Ha valamire nem találtad a választ, tedd fel a kérdésed szakértőnknek! Kérdésed elküldése előtt kérjük, vedd figyelembe, hogy a válaszok nyilvánosan jelennek meg. Ha a problémád bizalmas jellegű, inkább az orvoslistánkban keress egy szakértőt, akivel személyesen konzultálhatsz. Nincs lehetőségünk magán e-mail címekre történő válaszadásra és telefonos konzultációra sem.
Szakértőinknek új kérdést csak regisztrált látogatóink tehetnek fel. Ha még nem regisztráltál oldalunkon, kattints ide! Ha már regisztráltál korábban, akkor lépj be.