Előfordulhat, hogy az a kutya, aki eddig szobatiszta volt, vagy az a cica, aki szorgalmasan használta a macskavécét, megváltoztatja ürítési szokásait. A kutya a lakásba is bepiszkít, a cica a vécé mellé jár, vagy mindenhol ott hagyja a „nyomait”.
Az első, hogy meggyőződjünk: nincs szervi oka ennek a jelölgetésnek. Az állatorvos megvizsgálja a vesét, húgyhólyagot, külső nem szerveket: nincs-e gyulladás, nincs-e valamilyen elváltozás. A vizeletvizsgálat is fontos. Több belgyógyászati elváltozás kimutatható egy tesztcsíkkal, a vizelet üledékében kristályok fordulhatnak elő, mely állandó irritációt okoz. Ultrahangos vizsgálattal a vesék, a húgyhólyag elváltozásait fedhetjük fel (például vesezsugor, veseciszták, húgyhólyagban kövek, stb.)
A szervi okok kezelésével általában meg is oldódik a fenti probléma.
Létezik – főleg kutyáknál – inkontinencia. Ez abban különbözik a „mellé pisiléstől”, hogy az állat nem érzékeli, hogy kicsurog a vizelet. Nem érez ingert, nem veszi fel a jellegzetes ürítési testtartást, esetleg álmában, a fekhelye lesz nedves. Ennek oka a záróizom gyengesége (főleg ivartalanított szukáknál), vagy a beidegzés problémája (keresztgyengeség, porckorongsérv az ágyéki csigolyáknál).
Ha a betegségeket kizárhatjuk, de mégis felfüggeszti kedvencünk a szobatisztaságot, akkor gondolhatunk lelki háttérre. Ilyenkor jó segítség lehet a homeopátia. Nézzük meg sorban, hogy mely szerek jöhetnek szóba a probléma kezelésekor.
IGNATIA AMARA: minden változás felzaklatja - ha elutazik a gazdi, ha panzióba kerül, ha megváltozik a család összetétele. Ilyenkor zaklatottá, szeszélyessé válik. A bizonytalanságát igyekszik kifejezni azzal, hogy nem a megszokott módon ürít.
ARGENTUM NITRICUM: ha költözés, felújítás, a lakás átrendezése után jelentkezik a probléma. Az Argentum-alkatú állat nem szeret egyedül lenni, ha zaklatott, nagyon hektikussá válik. A szorongása gyakran hasmenésben nyilvánul meg.
OPIUM: ha valamilyen nagy ijedtség után változik meg az állat viselkedése. Ilyenkor bódultnak, apatikusnak tűnik, elvonul saját belső világába. Vagy ellenkezőleg: minden kis zajra megriad, hevessé válhat, vagy dührohamot is kaphat.
Akkor is az Opium segít, ha műtéti altatás után nehezebben tér magához, olyan, mint aki nincs teljesen jelen. A fájdalomérzete is lecsökken, az ürítési inger is tompul.
CHAMOMILLA VULGARIS: ha háztartáson (falkán) belüli rivalizálás az oka a „jelölésnek”. Ez egy természetes reakció, főleg macskáknál, hiszen a vadonban egy területen egy macska él. De mi szeretnénk, hogy kedvenceink békében éljenek a lakásunkban. Ezért érdemes cica-sztrádát „építeni” a függőleges felületekre is, hogy nagyobb térben különülhessenek el a macskák.
A Chamomillát az ivóvízhez érdemes adni, hogy minden állatnak jusson (30 CH / C30-as golyócskákból 10-12 db-ot feloldunk és elkeverünk műanyag kanállal 2 dl tisztított (szűrt) vízben). Kiegészíthetjük pár csepp Bach-esszenciával (Bach Rescue / Elsősegély csepp), illetve feromonos párologtatóval.
THUJA OCCIDENTALIS: ha a védőoltás beadása után – oltási reakcióként – változik meg kedvencünk vizeletürítési szokása. A Thuját más jellegű, vakcinázás utáni fizikális változásnál is használhatjuk a tünetek enyhítésére, mihamarabbi megszüntetésére.
BARIUM CARBONICUM: idős állatnál, ha a „szenilitása” miatt felejti el, hová is kellene ürítenie. Lelassul a mozgása és a gondolkodása. Tompultnak, nehézkesnek tűnik. Nagyon el van bizonytalanodva, kifejezetten nem szeret egyedül maradni. Az idegenektől is fél, ilyenkor a gazdája mögé bújik.
A fenti szereket 30 CH/ C30-as potenciálban ivóvízhez adhatjuk (1 adag 5 golyócska) vagy naponta kétszer 5 golyócskát kevés vízben felhígítva (műanyag fecskendővel vagy fakanállal) közvetlenül a szájába juttathatjuk a tünetek javulásáig, de legfeljebb 3 hétig!
Amennyiben a körültekintően kiválasztott szer nem hoz áttörést, lehet, hogy árnyaltabb a probléma. Ez esetben keressünk fel homeopata állatorvost, aki megkeresheti kedvencünk számára a helyzetnek és a kutya/cica állapotának megfelelő szert és kiválaszthatja a megfelelő potenciát, meghatározhatja az adagolást!
Szerző: Dr. Csúz Andrea homeopata állatorvos
letöltöm
Ha valamire nem találtad a választ, tedd fel a kérdésed szakértőnknek! Kérdésed elküldése előtt kérjük, vedd figyelembe, hogy a válaszok nyilvánosan jelennek meg. Ha a problémád bizalmas jellegű, inkább az orvoslistánkban keress egy szakértőt, akivel személyesen konzultálhatsz. Nincs lehetőségünk magán e-mail címekre történő válaszadásra és telefonos konzultációra sem.
Szakértőinknek új kérdést csak regisztrált látogatóink tehetnek fel. Ha még nem regisztráltál oldalunkon, kattints ide! Ha már regisztráltál korábban, akkor lépj be.