Az agresszió se nem jó, se nem rossz. A vadon élő állatoknál a lét- és fajfenntartásban nélkülözhetetlen: így védi meg az anya a kicsinyeit, a területét, a fészkét, saját magát. Vagy így szerez egy erősebb hím új területet, párt, háremet – hogy az utódai erősek, életrevalóak legyenek. (A menekülés a másik lehetőség.)
Házi kedvenceinknél az ilyen viselkedés nem kívánatos, sőt veszélyes lehet. Ha egy kutya mindenkit meg akar támadni (fajtársakat, idegen embereket, esetleg a családtagokat, netán a gazdát) – a többiek testi épsége miatt nem hagyhatjuk figyelmen kívül.
MINDEN ESETBEN A TULAJDONOS A FELELŐS AZ ÁLLATA TETTEIÉRT!
Fontos, hogy a gazdi belássa, gond van kedvence viselkedésével. Mindig vannak apró előjelek, amiket sokszor nem, vagy nem jól értelmez. Csak akkor kapcsol, mikor már nagyobb a baj.
Legjobb, ha szakemberhez (jó kutyatrénerhez, viselkedés-terápeutához) fordul!
Homeopátiával, gyógynövényekkel, Bach-féle virágesszenciákkal kiegészíthetjük a tréninget, de felelőtlenség, ha csak erre hagyatkozva várunk javulást. Ha a gazdi valamit nem ért, nem jól csinál a kutyájával kapcsolatban, akkor egy külső szemlélő jobban észreveheti, korrigálhatja ezeket a magatartásformákat.
Nézzünk meg közelebbről néhány homeopátiás szert, ami ilyen és hasonló esetekben segíthet!
BELLADONNA: Amikor jól érzi magát, akkor egy angyal, de ha valami baja van (stressz, betegség), akkor kibírhatatlan. Úgy érzi, a külvilág fenyegeti a létét, legszívesebben elmenekülne. Ha erre nincs lehetősége, figyelmeztetés nélkül agresszívvé válik, dührohammal kompenzálja bizonytalanságát. A dühroham után nehezen alszik el, ha mégis elalszik, álmában morog, a fogát csikorgatja. A szidás, dorgálás csak ront a helyzeten. Túlérzékeny a fényre, zajokra.
HYOSCYAMUS NIGER (HYOSCIAMUS): A Hyosciamus-alkatú kutya féltékeny, indulatos, erőszakos, idétlenkedéssel hívja fel magára a figyelmet. Nagyon fél az egyedülléttől. Minden nála kisebbet megtámadna. Félelemből harap, de előtte figyelmeztető morgás, íny felhúzása, szőrborzolás…). Akkor is kialakulhat ez a viselkedés, ha cserbenhagyta az a személy, akitől függ.
PLATINA: A „Platina-kutya” igazi királynő. Főleg szukákra jellemző ez az állapot. Nagyratörő, felsőbbrendűen viselkedik, lenézően kezeli a környezetét. Magányos, nem szereti a társaságot. Bármi, ami kizökkenti a napi ritmusából, agresszívvá teszi: idegen hely (utazás), más etetőtál is megzavarja, ilyenkor látszólag szorulása van, de gyakran jár vizelni (keveset ürít). Egyik pillanatról a másikra harap, pedig előtte vidám volt. A szidás, dorgálás csak ront a helyzeten.
ACONITUM NAPELLUS (ACONITUM): Az „Aconitum-állapotban lévő kutya” az életét félti, retteg. A zajoktól összerezzen, megijed: szörnyű fenyegetésnek érzi. Eleinte siet, kapkod, nyugtalanul járkál, menekülne. Ha erre nincs lehetősége, hirtelen átcsap támadásba. Egyébként is hajlamos a szorongásra, pánikra. Ha az állatorvosnál is ilyen szélsőségesen viselkedik, érdemes a vizit előtt Aconitum C200 / 200 CH potenciában egy adagot adni az állatnak (itatóvízbe vagy a nyelvére fecskendezve a szeroldatot (előre vízben feloldott golyócskák)).
Szerző: Dr. Csúz Andrea homeopata állatorvos
letöltöm
Ha valamire nem találtad a választ, tedd fel a kérdésed szakértőnknek! Kérdésed elküldése előtt kérjük, vedd figyelembe, hogy a válaszok nyilvánosan jelennek meg. Ha a problémád bizalmas jellegű, inkább az orvoslistánkban keress egy szakértőt, akivel személyesen konzultálhatsz. Nincs lehetőségünk magán e-mail címekre történő válaszadásra és telefonos konzultációra sem.
Szakértőinknek új kérdést csak regisztrált látogatóink tehetnek fel. Ha még nem regisztráltál oldalunkon, kattints ide! Ha már regisztráltál korábban, akkor lépj be.