De mi van, ha mi visszasírjuk a régit? Ismerkedjünk meg közelebbről a búzával és mindennapi kenyerünkkel.
Hidd el, hogy a búzának lelke van és most bizony nagyon meg van bántva. Te, hogy éreznéd magad az ő helyében? Az ember a haladásra, nagyobb hozamokra hivatkozva beavatkozott a búza ősi genetikájába. Hibrid búzafajokat hozott létre, megváltoztatva a kenyérgabonánk összetételét. Ha ez még nem lenne elég, a kenyérsütés hagyományos módszerét is modernizálta, azaz kovászt adalékanyagokkal, élesztővel, állománynövelőkkel váltotta ki.
Mindezek következményeként egyre több ember reagál rosszul a gluténre, egyre több ember küzd anyagcsere problémákkal, ételérzékenységgel. És vajon ezért kit hibáztatnak? Persze, hogy a búzát. Kicsit olyan ez, mint egy bántalmazó kapcsolatban, ahol az egyik fél bánt és provokál, majd a másikat hibáztatja a provokációra adott válaszreakcióért.
A valódi kenyér szent. A búza ősi formáját már a szkíta népek is termesztették. Tudtad, hogy régen a kovásszal bekevert lisztre ráfújt, rálehelt a készítője, mielőtt eltette volna kelni? Így valóban lélek(zet) került a kenyérbe és persze a jó baktériumok is kaptak egy kis külső segítséget.
A kovász, azaz a baktériumok, élesztőgombák által fermentálódó búzaliszt az alapja a szláv nyelvterületen népszerű italnak, a kvasznak. Magyarországon a szegények eledele volt a cibereleves, aminek az alapja szintén gabonakorpa erjesztésével készülő savanykás folyadék. Ha a modern táplálkozástudomány felől nézzük, akkor ezek az ételek és italok bizony kiválóan táplálták a megfelelő baktériumflórát a bélrendszerben. Nem kellett mikrobiom vizsgálat és nem is volt ennyi táplálék intolerancia.
A búza azonban nem csak alapvető táplálékunk, de a gyógyításban is fontos szerepet kaphat.
A búzacsírából kinyert olaj fontos bőrápoló alapanyag. Kiemelkedően gazdag E vitaminban. Lassítja a bőr öregedési folyamatait, segíti a regenerációt és a sebgyógyulást. Rugalmasan tartja a kötőszövetet, ezért arc és testápoló olajok, krémek megbecsült összetevője.
A búza növényből vizes kivonatolási eljárással kinyert anyag serkenti a szövet regenerációt, képes beindítani a bőr helyreállítási folyamatait és csökkenti a gyulladásos mediátorok szintjét a bőrben. Gyógyászatban és a kozmetikai iparban is használják sérült bőrfelületek kezelésében.
A homeopátiában a búzából készült szer, a Triticum vulgare nem számít a legáltalánosabban alkalmazott szerek közé, ugyanakkor a búza okozta emésztési zavaroknál (puffadás, hasmenés, székrekedés illetve ezek váltakozása), glutén intolerancia, klinikai cölikália esetén gyakran rendelik.
Szintén eredményesen alkalmazzák olyan ekcéma és bőrgyulladás esetén, amelyet a búza fogyasztása vált ki, vagy súlyosbítja a tüneteket.
Erős menstruációs fájdalom, PMS, erős perimenopauzás tünetek és fokozott hüvelyfolyás esetén is eredményes szer lehet.
Forrás: https://hompath.com/blog/understanding-the-mentals-of-triticum-vulgare/
Kép forrása: Pixabay.com
(H.S.)
letöltöm
letöltöm
letöltöm
letöltöm
letöltöm
Ha valamire nem találtad a választ, tedd fel a kérdésed szakértőnknek! Kérdésed elküldése előtt kérjük, vedd figyelembe, hogy a válaszok nyilvánosan jelennek meg. Ha a problémád bizalmas jellegű, inkább az orvoslistánkban keress egy szakértőt, akivel személyesen konzultálhatsz. Nincs lehetőségünk magán e-mail címekre történő válaszadásra és telefonos konzultációra sem.
Szakértőinknek új kérdést csak regisztrált látogatóink tehetnek fel. Ha még nem regisztráltál oldalunkon, kattints ide! Ha már regisztráltál korábban, akkor lépj be.