Akinek van ekcémás gyereke, vagy saját maga küzdött életének valamely szakaszában atópiás dermatitisszel, az tudja, hogy milyen kilátástalannak tűnik megbirkózni ezzel a bőrállapottal. Mit tegyünk, mit együnk, mit kenjünk a bőrre, és miket kellene okvetlen kerülnünk, hogy javítsunk az állapoton?
Kisbabák atópiás dermatitisze először többnyire az arcon bukkan fel és később terjed át a nyak, könyök, csukló, kézfej és könyökhajlat területére. Jó hír, hogy a gyerekek nagyobb része kinövi ezt a kellemetlen, sok viszketéssel járó problémát. A felnőttek kontaktekcémája, vagy atópiás dermatitiszre való hajlama viszont nem múlik el magától, ezért állandó tudatosságot és figyelmet követel az érzékeny, száraz bőr ápolása.
A legfontosabb, hogy kerüljünk minden lehetséges irritációt okozó anyagot. Minél több szintetikus, a test számára idegen anyaggal találkozik egy csecsemő, annál nagyobb az esély, hogy a szervezete egy idő után telítődik és később egyre több mindenre lesz allergiás.
Felejtsük el az illatos babafürdetőket, az intenzíven habzó felületaktív anyagokat (Sodium Laureth Sulfate), textil öblítőket, műszálas, érdes felületű anyagokat, takarót, játékot!
A vékony bababőr nem termel még annyi lipid anyagot, ezért könnyen kiszárad. A száraz bőr - akár kisgyereké, akár felnőtté - fogékonyabb a környezeti hatásokra. Bőrünket egy ún. bőrfelszíni emulzió és a mikrobiom (megfelelő baktériumflóra) borítja. Ez a barrier réteg gondoskodik a bőr védelméről. Ha a zsíranyagok hiányoznak, akkor a bőr barrier funkciója nem lesz optimális. Ezért minden korban nagyon fontos, hogy a száraz, érzékeny bőrt gyengéd, növényi tenzidekkel készülő, olajokban gazdag szappanmentes szappannal, vagy tusfürdővel tartsuk tisztán. A testápoló, testolaj, kézkrém és a babáknak még védő hatású gazdag krém az arcra is elengedhetetlen.
A drogériák és gyógyszertárak kínálatában nem egyszerű eligazodni, de van egy két olyan jelölés, vagy összetevő, amit érdemes keresni a termékek címkéjén.
A száraz, érzékeny bőrre kifejlesztett minősített bio, vagy natúr kozmetikum azért szerencsés választás, mert a minősítő szervezetek eleve tiltják a szintetikus tartósító, színezék és agresszív felületaktív (habzó) anyagok használatát.
Ha a termék hipoallergén megjelölésű, az szintén arra garancia, hogy az irritáció esélye minimális.
A száraz, érzékeny bőr nagyon szereti a kényeztető shea vajat, a kendermag- és argánolajat. A kisbabák bőrére a legideálisabb a makadámdió-olaj. A gyapotmag kivonat (Gossypium herbaceum (cotton) extract) eredményesen védi a bőrt a túlérzékenységgel és a kiszáradással szemben. A B vitaminok csoportja belsőleg, de kozmetikai összetevő formájában (pl. sörélesztő kivonat is) segíti a bőr védekező funkcióit.
Az antioxidánsokban, Omega-3 zsírsavakban gazdag olajokban és pre- és probiotikumokban bővelkedő táplálkozás szintén fontos eleme az allergiás, érzékeny bőr kezelésében.
(H. S.)
kép forrása: pexels-anna-shvets-5069431
Ha valamire nem találtad a választ, tedd fel a kérdésed szakértőnknek! Kérdésed elküldése előtt kérjük, vedd figyelembe, hogy a válaszok nyilvánosan jelennek meg. Ha a problémád bizalmas jellegű, inkább az orvoslistánkban keress egy szakértőt, akivel személyesen konzultálhatsz. Nincs lehetőségünk magán e-mail címekre történő válaszadásra és telefonos konzultációra sem.
Szakértőinknek új kérdést csak regisztrált látogatóink tehetnek fel. Ha még nem regisztráltál oldalunkon, kattints ide! Ha már regisztráltál korábban, akkor lépj be.