Jól vagyok!

Szent Márton és a ludak

“Ej-haj vadliba, mit ettél a lagziba?”

Minden év november 11-én ünnepeljük Szent Márton napját, amely mélyen gyökerezik a magyar és nemzetközi hagyományokban.  Az elmúlt évtizedekben a gasztronómiai jelentősége, azaz a Márton napi libalakoma és az újbor ünneplése háttérbe szorította az ünnep névadóját.

Márton, akit a katolikus egyház szentként tisztel, a 4. században élt. Már fiatal korában fel akarta venni a kereszténységet, de szülei ellenezték ezt és 15 évesen a római hadseregbe adták szolgálatra. Egy hideg téli estén találkozott egy megvert, kifosztott koldussal.  Márton kardjával kettévágta köpönyegét, és megosztotta a didergő koldussal.  Éjszaka álmában megjelent neki Jézus a koldusnak adott köpenyben. A jelenés megváltoztatta az életét, hamarosan megkeresztelkedett és ezután fegyvertelenül indult csatába. A harc így elmarad, amit az emberek Márton csodatételének tulajdonítottak. Hamarosan kilépett a hadseregből és életét a térítő munkának szentelte.  Később Ligugében szerzeteskolostort alapított, és 371-ben Tours püspökévé választották. Azonban Márton egyáltalán nem akart püspök lenni, többre becsülte a hittérítői munkát. A legenda szerint ezért elbújt a libák óljába, de azok olyan hangosan gágogtak, hogy lelepleződött és kénytelen volt elfogadni a megbízatást. Ez a magyarázata, hogy miért látjuk a legtöbb ábrázoláson ludakkal, illetve ezért ünnepeljük őt minden évben libasülttel. 

A magyar hagyomány szerint, „aki Márton napon libát nem eszik, egész évben éhezik”. Márton-nap a betakarítás utáni és egyúttal az advent előtti utolsó nagy lakomák időszaka is. Az ünnep elmaradhatatlan fogása a sült liba, különösen a libacomb és a libamáj. Sok családban az ünnepi desszert a lúdláb torta, ami bár nem libából készül, de mégis vidám asszociációkra ad lehetőséget, pláne, ha kisgyerekek is vannak a családban. 

Az ünnepi menü mellé elmaradhatatlan az adott évben készül újbor, amit szintén ezen a napon szokás először kóstolni. 

A Márton-napi libalakomák nemcsak a hagyományok őrzésének és a közösségi ünneplésnek a részei, hanem egészségügyi szempontból is érdekesek. A libahús tápláló, gazdag fehérjeforrás, ugyanakkor zsírban is bővelkedik. Fontos kiemelni azonban, hogy a libahúsban található zsírok nagy része egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírsav, amely a szív egészségére jótékony hatással lehet.

A libamáj, amely igazi ínyencség, szintén gazdag tápanyagforrás. Nagy mennyiségű A-vitamint tartalmaz, ami fontos a látás és az immunrendszer egészségéhez, emellett gazdag vasban és egyéb nyomelemekben. A máj valódi szuper food. Magas ára miatt nem nagyon fenyeget az a veszély, hogy túlennénk magunkat belőle.

Ettől függetlenül, a Márton-napi lakomák során könnyű túlzásba esni, különösen a nehéz és zsíros libaételek esetében. Ha a túl sok, vagy túl zsíros étel okoz panaszokat, akkor az alábbi homeopátiás szerek segíthetnek a kellemetlen tünetek enyhítésében:

NUX VOMICA​: Különösen ajánlott akkor, ha valaki túl sokat evett vagy ivott, és ennek következtében puffadás, gyomorégés, hányinger vagy emésztési zavar lép fel. Ez a szer ideális, ha az ember ingerlékeny, fáradt és gyomorpanaszokkal küzd a nagy lakoma után.

PULSATILLA PRATENSIS​: Ez a szer akkor ajánlott, ha a nehéz, zsíros ételek miatt valaki hányingerrel vagy gyomorrontással küzd, és ezek a tünetek inkább a délután vagy este folyamán jelentkeznek. Különösen jó választás, ha az érintett személy érzelmileg érzékenyebb, és a friss levegő enyhíti a panaszokat.

ANTIMONIUM CRUDUM​: Felhasi diszkomfort érzet, hányinger és hányás léphet fel a túlzott mennyiségű étel fogyasztása után, a hányás nem jár megkönnyebbüléssel. A hasmenés vizes, szilárd darabokat is tartalmaz. A nyelven fehér színű, vastag, tej- vagy krétaszerű lepedék. Az elfogyasztott táplálék ízével megegyező böfögés kíséri.  

LYCOPODIUM CLAVATUM​: Puffadás, gyomor- vagy bélgörcsök esetén, különösen, ha valaki úgy érzi, a has felső része tele van gázzal, de nem tud tőle megszabadulni. A Lycopodium jól használható olyan esetekben, amikor a zsíros, nehéz ételek megfeküdték a gyomrot.

CARBO VEGETABILIS​: Ha a gyomor "megállt", azaz lassú emésztést, teltségérzetet és puffadást tapasztalunk. Különösen akkor hasznos, ha nehéz ételek fogyasztása után érzünk kellemetlen tüneteket, és gyengeség is társul a panaszokhoz.


Forrás: https://midio.hu/szent-marton-legendaja-ma-is-elo-marton-napi-hagyomanyok/

(H.S.)

Kép: pixabay.com


    AJÁNLOTT E-KÖNYVEK ÉS TERÁPIÁS KÁRTYÁK
    • letöltöm

      Szülés homeopátiával, babaszerek

      tovább
    • letöltöm

      Hasmenés, hányás, hányinger homeopátiás kezelése

      tovább
    • letöltöm

      Túlélési tippek fesztiválozóknak

      tovább
    Maradt még kérdésed?

    Ha valamire nem találtad a választ, tedd fel a kérdésed szakértőnknek! Kérdésed elküldése előtt kérjük, vedd figyelembe, hogy a válaszok nyilvánosan jelennek meg. Ha a problémád bizalmas jellegű, inkább az orvoslistánkban keress egy szakértőt, akivel személyesen konzultálhatsz. Nincs lehetőségünk magán e-mail címekre történő válaszadásra és telefonos konzultációra sem.

    Szakértőinknek új kérdést csak regisztrált látogatóink tehetnek fel. Ha még nem regisztráltál oldalunkon, kattints ide! Ha már regisztráltál korábban, akkor lépj be.

    homeopátiás orvost keresek
    A www.homeopatia.info.hu oldalán található információk, szolgáltatások nem helyettesíthetik szakember véleményét, ezért kérjük minden esetben forduljon szakorvoshoz!
    homeopátia.info © 2024