Mahátma Gandhi (1869-1948) politikai és spirituális vezetőként jelentős szerepet töltött be India függetlenségének megteremtésében. Polgári foglalkozása ügyvéd volt. Kezdetben Dél-Afrikában, a brit gyarmati birodalom egyik országában az elnyomottak és nélkülözők szószólója lett. Hazájában folytatta az indiaiak jogaiért való kiállást és szabadságmozgalmával, valamint az erőszakmentes ellenálló akcióival, éhségsztrájkjaival viszontagságos úton, de elérte a kitűzött céljait. A Mahátma nevet a hívei adták neki, amit emberi nagysága miatt kapott, amely azt jelenti „Nagy Lélek.” Munkássága miatt ötször jelölték Nobel-békedíjra, de végül soha nem kapta azt meg, ellenben az indiai nép körében hatalmas tisztelet övezi emlékét.
Nem köztudott, de Gandhi nemcsak a szabadságpolitikában, de az egészségpolitika terén is élenjáró ember volt. Sokat böjtölt, húsmentesen táplálkozott és tudatos, egészséges életmódot folytatott. Ellenezte azt az egészségfelfogást, hogy minden testi tünetet gyógyszerek alkalmazásával szükséges kezelni. A hagyományos (allopátiás) gyógyszeres kezelésekről így nyilatkozott: „Abban a végzetes tévedésben élünk, hogy egyetlen betegség sem gyógyítható meg gyógyszer nélkül. Ez a nézet több kárt okozott már, mint bármi más. A legtöbb gyógyszer nem csak hatástalan, de sokszor egyenesen ártalmas.
Az a beteg, aki drogoktól és gyógyszerektől várja a gyógyulást, olyan bolond, mint az, aki takarítás helyett megpróbálja eltakarni a háza belsejében összegyűlt szemetet. Minél inkább eltakarja, annál jobban megrothad. Ugyanez történik az emberi testben is. A betegség nem más, mint a természet figyelmeztetése, hogy szemét halmozódott fel a test valamelyik részében, és a bölcsesség azt tanácsolja, tegyük lehetővé, hogy a természet kitakarítsa a piszkot, ne fedjük el gyógyszerekkel. Aki gyógyszert vesz be, megnehezíti a természet munkáját. Másrészt viszont milyen könnyen segíthetjük a természet munkáját, ha bizonyos elemi alapelveket ismerünk; például böjtölünk, hogy a szemét ne szaporodjék, és szabad levegőn testgyakorlatokat végzünk, hogy a szemét egy része izzadás útján távozzék.
A legfontosabb pedig az, hogy elménket szigorú felügyelet alatt tartsuk.”
A fenti szellemiségnek megfelelően a homeopátia ügye mellett is kiállt és támogatta azt. A témában megfogalmazott, gyakran idézett gondolata így hangzik: „A homeopátia nagyobb százalékban képes segíteni a beteg embereknek, mint bármely másik gyógymód; emellett kétségkívül biztonságosabb, gazdaságosabb és a legteljesebb gyógyítói rendszer.”
Gandhi mellett más indiai politikai vezetők is a homeopátia elkötelezett hívei voltak, így Nehru (az Indiai Nemzeti Kongresszus vezetője) és Indira Gandhi (miniszterelnök) is. Indiában több homeopátiás kórházat és egyetemi kart neveztek el róluk. India a homeopátia bástyája, ahol külön minisztérium képviseli a homeopátia ügyét és kormányszinten elkötelezettek az alkalmazása mellett, hisz emberközpontú, gazdaságos, jól alkalmazva gyorsan és hatékonyan hat, sok esetben akkor, amikor a hagyományos orvosi, gyógyszeres kezeléseknek már nincs lehetősége eredményeket elérni.
Forrás:
Dr. Oláh Andor: India üzenete (Mahátmá Gandhi természetgyógyászati tanácsai) (Arkánum Kiadó, 1991)
Dr. Ébert Jenő: A homeopátia gyógyító ereje (Bioenergetic Kiadó, 2013)
Dana Ullman: A homeopátia forradalma (SpringMed Kiadó, 2011)
https://hu.wikipedia.org/wiki/Mohand%C3%A1sz_Karamcsand_Gandhi
https://en.wikipedia.org/wiki/Mahatma_Gandhi
https://hu.wikipedia.org/wiki/Nobel-b%C3%A9ked%C3%ADj
Ha valamire nem találtad a választ, tedd fel a kérdésed szakértőnknek! Kérdésed elküldése előtt kérjük, vedd figyelembe, hogy a válaszok nyilvánosan jelennek meg. Ha a problémád bizalmas jellegű, inkább az orvoslistánkban keress egy szakértőt, akivel személyesen konzultálhatsz. Nincs lehetőségünk magán e-mail címekre történő válaszadásra és telefonos konzultációra sem.
Szakértőinknek új kérdést csak regisztrált látogatóink tehetnek fel. Ha még nem regisztráltál oldalunkon, kattints ide! Ha már regisztráltál korábban, akkor lépj be.