Egy 70 kg-os férfi testében átlagosan 4 gr vas található. Ezt a szervezet a táplálékból felszívott vassal biztosítja. A nők vasraktára kisebb, mert rendszeresen vesztenek vasat a menstruációval, így nagyobb mennyiséget kell bevinniük naponta. (férfiak: 7-10 mg, nők 7-20 mg)
A vérünk a bennünk áramló erőt, örömöt és tettrekészséget testesíti meg. A vashiányos vérszegénység lelki hátterénél mindig gondolni kell az életerő hiányára és általános önértékelési zavarra is. Amikor a vashiányos vérszegénység tünetei megjelennek, érdemes a vaspótláson kívül koncentrálni a félelmek oldására és az élet minden örömének tudatos megélésére.
Melyek a jellemző tünetek?
Egy egészséges ember az összes felszívódott vas 80%-át a vörösvérsejtek termelésére fordítja. A vashiányos vérszegénység akkor alakul ki, amikor a test vasraktárai lecsökkennek és ennek következtében nem képesek támogatni a normális vörösvérsejt termelődést. Ez előfordulhat komolyabb vérveszteség következtében is, de gyakoribb, hogy a táplálékból a vas nem megfelelően szívódik fel. A vas felszívódását akadályozzák a bélrendszeri gyulladások és egyes ételek, mint pl. a magas rost tartalmú gabonák, korpák, hüvelyesek, tej és tejtermékek, kávé és fekete tea. Gyógyszerek és táplálékkiegészítők szedésénél is figyelni kell a vasfelszívódásra gyakorolt hatásukra. A magnézium és az antibiotikumok csökkentik a vas felszívódását, míg a C-vitamin, a flavonoidok, a béta karotin, a baromfi, halak, vörös húsok és az alkohol viszont segítik a felszívódását. A UK Scientific Advisory Committee on Nutrition vizsgálata szerint azonban teljesértékű táplálkozás mellett az egyes táplálékok vasfelszívódásra gyakorolt pozitív, vagy negatív hatása kiegyenlítődik, vagyis nem lesz releváns.
A vashiány általános terápiája a szájon át adott vaspótlás elsősorban vas sók, vagy legújabban vas biszglicinát formájában. A homeopátia a vashiányos anémia kezelésében is segítségünkre lehet. Alkati kezelésnél a terápiát az egyén alkatához, teljesen egyénre szabottan állítja össze a homeopata szakorvos, ez a terápia a felszívódás mögötti zavart kezeli. A vas felszívódását és beépülését aznban általánosan is lehet elemi vasból vagy vasfoszfátból készült homeopátiás szerekkel segíteni.A vashiányos vérszegénység kezelése homeopata orvos feladata.
Gyakran alkalmazott szerek vashiány kezelésére:
CHINA RUBRA: ezt a szert elsősorban intenzív folyadékvesztés esetén javasoljuk, például olyankor, amikor az erős menstruáció miatt, vagy vérveszteség után anémiás a beteg. Műtétek előtt megelőzésképpen is adható. A beteg arca sápadt. A fejét nehéznek érzi, érintésre érzékeny, látászavarai vannak, cseng a füle, erős szívdobogás, mellkasi nyomás érzés és zsibbadás lehet jelen. Nem kívánja a gyümölcsöt. Gyakori az alhasi puffadás is. Vérveszteség esetén a 30 vagy 200 CH potenciát adjuk 4-5 napon át.
FERRUM METALLICUM: ez a szer elsősorban a fiatal, gyenge betegek számára ideális. Könnyen kipirulnak, a végtagjaik állandóan hidegek, érzékenyek az enyhe zajokra is és tüneteik testi megerőltetés hatására rosszabbodnak. Mellkasi zörej és légszomj jellemző rájuk. 3-4 naponta adjuk a 30 CH potenciát.
SEPIA OFFICINALIS: többnyire nők számára rendelt szer, akik még a meleg szobában is fáznak. Könnyen ingerlékennyé válnak, bőrük sárgás tónusú. Savanyú dolgokat kívánnak. A nehézlégzés alvás után rosszabbodik, gyors mozgástól, tánctól javul. 3-4 naponta adjuk a 30 CH potenciát.
PHOSPHORUS: magas, vékony alkatú emberek szere. A bőrük finom, érzékeny, hamar bekékül a legkisebb ütésre is. Hajlamosak a vérzésre. Szorító fejfájásuk lehet, és hideg vizet kívánnak inni. A hányással járó betegségek egyik fő szere, amikor az elfogyasztott folyadék felmelegszik a gyomorban, majd a beteg kihányja. Szapora szívdobogás, ha a bal oldalon fekszik, gyengeség és test megerőltetés utáni remegés jellemzi a tüneteiket. 3-4 naponta adjuk a 30 CH potenciát.
Általánosan szedhető szerek a vaspótlás mellé, a felszívódás és hasznosulás segítésére:
FERRUM METALLICUM + FERRUM PHOSPHORICUM
Az alacsony (9 CH) potenciából szedjünk naponta 2x5 golyót mindkét szerből, három hetes kúrában. Segíti a felszívódást és a beépülést.
A vérszegénység pontos diagnózisa és kezelése összetett laborvizsgálatokat és szakorvosi konzultációt kíván.
Forrás:
https://academic.oup.com/ajcn/article/98/1/65/4578342
https://emedicine.medscape.com/article/202333
https://madhavuniversity.edu.in/role-of-homoeopathy-in-deficiency-anemia.html
Ha valamire nem találtad a választ, tedd fel a kérdésed szakértőnknek! Kérdésed elküldése előtt kérjük, vedd figyelembe, hogy a válaszok nyilvánosan jelennek meg. Ha a problémád bizalmas jellegű, inkább az orvoslistánkban keress egy szakértőt, akivel személyesen konzultálhatsz. Nincs lehetőségünk magán e-mail címekre történő válaszadásra és telefonos konzultációra sem.
Szakértőinknek új kérdést csak regisztrált látogatóink tehetnek fel. Ha még nem regisztráltál oldalunkon, kattints ide! Ha már regisztráltál korábban, akkor lépj be.