A homeopátiáról bővebben

Cifra beszéd, hegedűszó

Beszéljünk a dadogásról!

A szapora szóáradat gyanakvást ébreszt bennem. Jobb szeretem a dadogást, a dadogásban hallom az egyenetlenséget és a nyugtalanságot, az erőfeszítést, hogy az illető megtisztítsa a szavakat a salaktól, a vágyat, hogy a bensőjéből adjon át valamit.” (Aharon Appelfeld)

Ha egyet is értünk a fenti idézettel, lássuk be, a dadogás jelentősen megkeserítheti azok hétköznapi életét, akik ezzel a beszédzavarral küzdenek. Különösen a társas helyzetekben nehéz helytállniuk, gyakran félnek megszólalni, hiszen a dadogás sokszor viccelődés tárgya. Pedig nem is olyan ritkán találkozni ezzel a jelenséggel, a népesség kb. másfél százalékát érinti. Túlnyomórészt kisgyermekkorban, 2-5 éves kor között, a beszédfejlődés kezdeti szakaszában alakul ki, és ha ún. élettani dadogásról van szó, sokszor spontán elmúlik. Fiúk között háromszor gyakoribb, mint a lányoknál, sőt felnőttkorban a férfiak dadogása általában súlyosabb is. Fontos, hogy legyünk türelmesek és soha ne biztassuk a dadogó embert arra, hogy mondja lassabban a mondandóját. Ne vágjunk közbe, és ne is fejezzük be helyette a mondatot. Ez ugyanis még tovább erősíti a szorongásukat, még jobban elbátortalanodnak, kerülni kezdik a társaságot, s a tartós elszigetelődés folyományaként súlyos esetben akár depresszió is kialakulhat náluk. 

A dadogás egy beszédfolytonossági zavar, amikor a folyamatos beszédet elakadások, szótagismétlések szakítják meg, hosszabb szünetek jelentkeznek a beszédben, amihez gyakran társul tikkelés, arcrángás vagy helytelen hangképzés is. Sokáig mentális rendellenességként kezelték, ma már azonban egyértelmű, hogy ez a beszédzavar nem függ az intelligenciától, sőt, gyakran átlagon felüli intelligenciával rendelkeznek. Ugyanakkor a különböző szakterületek mást és mást vallanak a dadogás hátteréről. Logopédiai szempontból beszédhiba vagy kommunikációs zavarként értelmezhető, a pszichológusok pedig úgy gondolják, valamilyen lelki trauma, pszichés megrázkódtatás áll a háttérben. Aki látta „A király beszéde” c. Oscar díjas filmet, bizonyára emlékszik, hogy a dadogással küszködő Albert herceget, a későbbi VI. György brit királyt is milyen gyermekkori traumák, s a jelenben megélt lelki terhek nyomasztották. 

Tény, hogy a dadogás mértéke gyakran változik a stresszhatástól és a fáradságtól függően. Szerepet játszhat a genetikai hajlam is, de ez nem vezet szükségszerűen dadogáshoz. Az orvostudomány szerint az ok az agyban lévő beszédközpont nem megfelelő működésében keresendő, aminek következtében megbomlik a légzés, a hangképzés és a szókiejtés összehangolt működése. A legújabb kutatások pedig arról számolnak be, hogy a dadogó embereknél szerkezeti eltéréseket tapasztaltak a nagyagy magterületein a szürkeállományban, és sikerült beazonosítani azt a területet, ahonnan a dadogás ered. Ez az agyi régió különösen fontos feladatot tölt be az arc motoros funkcióiban, vagyis a mimika alakításában. 

A dadogásnak két fajtája van. Az egyik, amikor a beszéd elején jelentkezik a görcs, ez okozza az elakadást, így a beszéd nehezen vagy egyáltalán nem tud elindulni. Ez az ún. tónusos dadogás, míg a másik esetben, a klónusos dadogásban a beszéd közben, görcsösen ismétlődnek hangok, szótagok vagy akár szavak. Van, amikor a két görcstípus együtt, egymást váltva jelentkezik. 

Bár a dadogás összetett probléma, számos lehetőség van, ami segíthet a beszédet és a légzést jobban irányítani. Érdemes a logopédus, a pszichológus és a megfelelő légzéstechnika elsajátítása mellett a homeopátiás alkati, azaz személyre szabott kezelést is igénybe venni, ami a dadogást fókuszba helyezve minden más testi-lelki-szellemi tünetet is figyelembe véve tud egyénre szabott szert ajánlani, vagyis a dadogó embert (és nem önmagában a dadogást) kezelni. 

A teljesség igénye nélkül nézzünk néhány életmód tippet és homeopátiás szert, amikkel jó eredmények érhetők el az alkati kezelésben. 

Ajánlott B6-vitaminban gazdag ételeket, például dióféléket, halat, banánt és csirkét rendszeresen fogyasztani a dadogással küzdő gyerekeknek, mert a B6 vitamin segíti a motoros funkciókat. A felnőttek kerüljék a koffeint, a dohányt és hasonló izgatószereket, mivel ezek az idegrendszer hiperstimulációját okozzák.

STRAMONIUM​: Heves dadogás esetén használható, ha a dadogó erősen eltorzítja az arcizmait, hogy beszélni tudjon. Gyerekek esetén rémálmok jelentkezhetnek. 

LYCOPODIUM CLAVATUM​: Különösen akkor hasznos, ha a páciens a mondat utolsó néhány szavával küszködik. A dadogás mellett önbizalomhiány, depresszió, memóriagyengeség és alvási problémák jelenhetnek meg.  

SPIGELIA ANTHELMIA​ (Spigelia): Jótékony hatással van a mondat elején fellépő enyhe dadogásra, amelyet gyakran zavartalan beszéd követ.

CAUSTICUM​: Érzelmi ingerlékenység, arcizmok rándulása, bénultsága, hangszál problémák esetén lehet hasznos. 

STAPHYSAGRIA​: Szociális szorongás, a dadogás akkor fordul elő, amikor idegenekkel vagy tekintélyszemélyekkel kommunikál.

NUX VOMICA​: Ezt a szert akkor érdemes bevetni, ha a dadogás szélsőséges stressz vagy a túlzásba vitt munka eredménye.

ACONITUM NAPELLUS​ (Aconitum): Az Aconitum azonnali enyhülést tud nyújtani akkor, ha a dadogást, vagy szótlanságot ijedtség vagy valamilyen sokkhatás okozza.  

LACHESIS MUTUS​ (Lachesis): Hatékony lehet, ha testvérféltékenység áll a háttérben. A beteg bizonyos betűket vagy szótagokat ismétel.

GELSEMIUM SEMPERVIRENS​ (Gelsemium): A dadogás súlyosabb vírusfertőzés után alakul ki, amikor a beteg bénult, elnehezült nyelvre és az általános koordináció hiányára panaszkodik.

(Szerk: E. Zs)


Forrás: 

https://www.lybrate.com/topic/stammering-11-homeopathic-remedies-to-treat-it

https://bhc.hu/magunkrol/cikkek/2023-as-cikkek/20230905-mit-kell-tudni-a-dadogasrol

https://www.webbeteg.hu/cikkek/psziches/27579/mi-all-a-dadogas-hattereben-s-mikent-gyogyithato

Kép: Freepik.com

    AJÁNLOTT E-KÖNYVEK ÉS TERÁPIÁS KÁRTYÁK
    • letöltöm

      Stressz, pánik és alvászavar kezelése homeopátiával e-könyv

      tovább
    • letöltöm

      Alvászavar e-kártya

      tovább
    • letöltöm

      Fáradtság, kimerültség e-kártya

      tovább
    • letöltöm

      Balesetek, sérülések kezelése homeopátiával e-könyv

      tovább
    • letöltöm

      Stressz, álmatlanság, vizsgadrukk homeopátiás kezelése

      tovább
    Maradt még kérdésed?

    Ha valamire nem találtad a választ, tedd fel a kérdésed szakértőnknek! Kérdésed elküldése előtt kérjük, vedd figyelembe, hogy a válaszok nyilvánosan jelennek meg. Ha a problémád bizalmas jellegű, inkább az orvoslistánkban keress egy szakértőt, akivel személyesen konzultálhatsz. Nincs lehetőségünk magán e-mail címekre történő válaszadásra és telefonos konzultációra sem.

    Szakértőinknek új kérdést csak regisztrált látogatóink tehetnek fel. Ha még nem regisztráltál oldalunkon, kattints ide! Ha már regisztráltál korábban, akkor lépj be.

    homeopátiás orvost keresek
    A www.homeopatia.info.hu oldalán található információk, szolgáltatások nem helyettesíthetik szakember véleményét, ezért kérjük minden esetben forduljon szakorvoshoz!
    homeopátia.info © 2024