(Pierre Dorfman and Max Tetau francia kutatók a mikro-immunológiaterületén belül vizsgálták a homeopátiás immunmoduláció, immunerősítés lehetőségeit,ezen belül az echinacea növényből készített alacsony, C3/C5 homeopátiás homeopátiás potenciáinak hatásait)
A fül-orr-gégeterület anatómiai helyzetéből adódóan elsősorban a szervezetet védi mechanikus és biokémiai gátként a patogénektől. A váladékok antibakteriális és gombaölő hatású laktoferrin, vaskötő transferrin (a szabad vas hiánya nem kedvez a baktériumoknak) és a kórokozók sejthártyáját roncsoló lizozim tartalma elsővonalbeli kémiai védekező rendszerként is működik. Az interferon, mint immunmediátor, a vírusok szaporodását gátolja. A terület nyirokszervei a falósejtekkel és limfocitákkal szintén fontos szerepet játszanak a védekezésben.
Az immunfolyamatok első fázisában a gyulladás és a falósejtek, természetes ölősejtek működése jellemző. Az echinacea erre az első fázisra hat.
Homeopátiás alapanyagaként az echinacea fajok közül leginkább az echinacea angustifolia-thasználják. Hagyományosan, a materia medica alapján fertőzéses állapotokban és gennyes folyamatoknál javasolják.
A klinikaihatás alapja a növény hatóanyagainak nem specifikus immunmoduláns és gyulladáscsökkentő hatása, melyre Wagner professzor és kutatócsoportja állított fel hipotézist. Alkalmazás során a sejtek interferon termelése fokozódik, mukopoliszacharid tartalma hatására nő a T-limfocita sejtek aktivitása. Az echinacea kivonat növeli a properdin szintet (szérumfehérje, amely képes a vírusok és baktériumok semlegesítésére).
Az Echinacea angustifolia nem specifikus immunmoduláns hatása homeopátiás formában is megjelenik. Az echinacea a nem specifikus immunfolyamatokat, a falósejteket serkenti.
Humánkísérletben az echinacea adagolása a kontrollcsoporthoz képest megnövekedett falósejtes aktivitást mutatott.
Alacsony homeopátiás hígításban (5 CH) alkalmazzuk, kúraszerűen. 5 nap szedés, két nap szünet.
Felhasznált irodalom:
Dorfman P.;Tetau M. Two Immunostimulants of the ENT sphere: Thymuline andEchinacea
Cahiers de Biothérapie 1997, 187. p47-52
Ha valamire nem találtad a választ, tedd fel a kérdésed szakértőnknek! Kérdésed elküldése előtt kérjük, vedd figyelembe, hogy a válaszok nyilvánosan jelennek meg. Ha a problémád bizalmas jellegű, inkább az orvoslistánkban keress egy szakértőt, akivel személyesen konzultálhatsz. Nincs lehetőségünk magán e-mail címekre történő válaszadásra és telefonos konzultációra sem.
Szakértőinknek új kérdést csak regisztrált látogatóink tehetnek fel. Ha még nem regisztráltál oldalunkon, kattints ide! Ha már regisztráltál korábban, akkor lépj be.