letöltöm
letöltöm
letöltöm
letöltöm
letöltöm
letöltöm
letöltöm
letöltöm
letöltöm
letöltöm
letöltöm
letöltöm
letöltöm
letöltöm
letöltöm
Minden lélegzetvételünkkel vírusok, baktériumok, spórák, szennyező anyagok kerülnek szervezetünkbe. Ezért a légzőszervek fokozottan érzékenyek a fertőzésekre. A főleg télen jellemző felső légúti panaszok jelentős részét és az influenzát egyaránt vírusfertőzés okozza. A szervezet a vírusok ellen saját immunrendszere által termelt ellenanyagokkal veszi fel a küzdelmet, amely általában egy hetet igényel. Az antibiotikumos terápiát vírusfertőzés esetén csak az esetleges szövődmények kezelésére alkalmazzák, az antibiotikum a vírust magát nem pusztítja el. A gyógyulásért a szervezet természetes védekező rendszere felelős. Hogyan segíthetjük ezt a folyamatot?
A szervezet védekezése a betegségek ellen leginkább az immunrendszer épségén múlik. Az immunrendszer erősíthető megfelelő táplálkozással, kellő testmozgással, elegendő pihenéssel. Modern világunkban különösen oda kell figyelni a testi-lelki egyensúly megteremtésére, megtartására.
Ha az immunrendszer le van gyengülve, a szervezet fogékonyabbá válik a fertőzésekre. Gyengítheti az immunrendszert a nem megfelelő táplálkozás, a hideg, szeles időjárás, átfázás, felhevülés, vagy a túlhajszolt stresszes életmód is.
Fontos, hogy a betegség ideje alatt immunrendszerünket pihenéssel, könnyű táplálkozással és C-vitamin szedésével támogassuk. A láz folyadékveszteséget okoz, ezért a szokásosnál is jobban oda kell figyelni az elegendő mennyiségű folyadék (legalább napi 2-2,5 liter) bevitelére. A fokozott folyadékfogyasztásnak jótékony nyákoldó hatása is van.
A homeopátiás készítmények támogatják és gyorsítják a védekező immunrendszer munkáját, így a gyógyulás ideje lecsökken. Megfelelően alkalmazva nincs mellékhatásuk, szedhetik kisgyerekek, kismamák és idősek is.
A homeopátia természetes alapanyagból készült hígított gyógyszerei olyan információt továbbítanak, melyek segítségével a szervezet öngyógyító folyamatai indulnak be.
A homeopátia biztonságos megoldást kínál régóta meglévő, krónikus betegségek kezelésére is. Ezeket úgynevezett alkati szerekkel gyógyítja. Az alkati szert a homeopátiás orvos a beteg érzelmi, fizikai és általános tüneteinek összességére állapítja meg.
Kisebb problémákat otthon is gyógyíthatunk homeopátiás szerekkel. Ilyenkor megkeressük a tüneteket kiváltó okot, a tünetek helyét, jellegét, és azt, hogy milyen külső körülmény okoz javulást vagy romlást. Ehhez nyújt segítséget ez a kiskönyv és más homeopátiás kézikönyvek, (pl. Homeopátia napjainkban ) ahol betegségek szerint csoportosítva megtalálhatjuk az egyes szerek jellemzőit, javasolt hígítását (potenciáját) és a szedés módját. Gyakori betegségekre (köhögés, influenza, torokgyulladás, utazási hányinger, stressz, álmatlanság) homeopátiás orvosok komplex, több összetevőt tartalmazó szereket fejlesztettek ki. Az otthoni homeopátiás gyógyítást érdemes ezekkel a komplex készítményekkel kezdeni.
A homeopátiás szerek a száj nyálkahártyájáról szívódnak fel, ezért a golyókat vagy tablettákat el kell szopogatni. A golyócskák bevétele után és előtt fél óráig nem tanácsos enni, hogy a nyálkahártya tiszta legyen. A mentol és az egyéb illóolajok, a kávé és egyes fűszerek szűkítik a száj ereit, így csökkentik a szerek hatását. A szereket távol kell tartani elektromos sugárzó eszközöktől (mobiltelefon, mikro, rádió, stb.) és szobahőmérsékleten, száraz helyen ajánlott tárolni.
A könyvben szereplő homeopátiás hatóanyagokból készült gyógyszerek patikában vásárolhatók meg. A homeopátiás gyógyszerek neve mellett a tubuson vagy az üvegen fel van tüntetve egy szám, és egy betű is, amely a hígítás mértékét jelzi. Otthoni használatra a 9 CH, C9, 15 CH, C15, közepes hígítások javasoltak általában. Amennyiben más hígítás szükséges, azt külön jelezzük az adott témakörnél.
A 9-15 CH-s hígítás napi 2-5 alkalommal szedhető. Az egyszeri adag 5 golyó. Erős tüneteknél a szerek szedhetők félóránként, a tünet enyhülésekor ritkítani kell az adagolást a napi 2-3 alkalomra.
Gyakori homeopátiás hígítások és adagolási javaslatok
Hígítás jele | Adagolási javaslat |
5 CH, C5, D2–D6 | 3–5x5 golyó naponta |
9 CH, C9, 15 CH, C15, D12 | 2–5x5 golyó naponta |
30 CH, C30, D30 | 1–3x5 golyó naponta |
200 CH, C200, D200, LM, M (C1000) | Orvosi javaslatra szedhető, az adagolás egyéni. |
Téli időszakban, vagy gyakran kiújuló panaszok esetén szedjük az immunerősítő hatásáról ismert gyógynövényből készült ECHINACEA (Echinacea angustifolia) homeopátiás szert, napi 2x5 golyót, alacsony (5 CH) potenciában hétfőtől péntekig. Hétvégén a kúrát egészítsük ki a csecsemőmirigyből készült Thymuline golyókkal (9 CH) ebből naponta egyszer vegyünk be 5 golyót, összesen heti 2 alkalommal.
Egyszerű náthát az esetek nagy részében vírusfertőzés okoz. Hatására begyullad az orr érzékeny belső nyálkahártyája, és váladékot kezd el termelni. Ez általában fehér, vagy színtelen, később sárgássá és viszkózussá válhat. A náthát kísérheti enyhe láz is. Ha az immunrendszer gyenge, az egyszerű megfázás továbbterjedhet a torokra, fülre, melléküregekre és az alsóbb légutakra is.
A gyermekek sokkal könnyebben lesznek náthásak, mert szervezetük még nem építette ki a megfelelő immunvédelmet a kórokozók ellen. Ilyenkor különösen fontos, hogy homeopátiás terápiával segítsük az immunválasz kialakulását.
Ha a nátha állandósul, vagy csak bizonyos időszakban jelentkezik, allergia is állhat a betegség mögött.
Nátha esetén fokozottan kell ügyelni a helyes orrtisztításra. Az orrlyukakat külön-külön kell kifújni, mert mindkét orrlyuk egyidejű fújása a váladékot a fülkürtön át a fülbe juttatja, ahol középfül-gyulladást okozhat. Ha sok nyálka kerül a torokba, köhögés, gégegyulladás léphet fel. A száraz levegő tovább súlyosbítja az eldugult orr állapotát, ezért a szobában érdemes a betegség alatt vizet párologtatni. Az illóolajok csökkenthetik a homeopátiás szerek hatását, ezért alkalmazzunk egyszerű tiszta, vagy enyhén sós (pl. Salvus-víz) vizet. A vény nélkül kapható orrcseppeket csak akkor használjuk, ha nem tudunk a náthától aludni. Az orrjárat tisztítására kiválóan alkalmasak a különböző tengeri sós készítmények.
A betegség ideje alatt fogyasszunk sok folyadékot, citromos-mézes forró limonádét, együnk sok friss zöldséget és gyümölcsöt. Kerüljük a tejtermékek, a burgonya és a kenyérfélék fogyasztását, mivel ezek fokozzák a nyálka mennyiségét.
Potencia és adagolás
Válasszunk szert a tünetek alapján. Kezdődő náthánál ismételjük óránként a szert, (1 adag=1x5 golyó), közepes potenciában (15 CH, C15). A tünetek enyhülése után ritkítsuk a szedést napi 2–3x1 adagra.
Láz esetén
a nátha kezdetekor
a nátha száraz hidegben, lehűlés után jelentkezik
magas láz, köhögés
hirtelen megbetegedés
magas láz izzadással
fényérzékeny szemek, fejfájás
a fej forró, a végtagok hidegek
a tünetek lassan alakulnak ki
lázon kívül nincs más tünet
orrvérzésre hajlamos beteg
(Ha nincsenek karakteres tünetek, a nátha lassan alakul ki, a Ferrum phosphoricum általánosan szedhető. Ilyenkor 9 CH, C9 potenciában javasolt, napi 4-5 alkalommal.)
GELSEMIUM SEMPERVIRENS - GELSEMIUM
meleg, nedves időben romlik
elnehezültség, fáradtság kíséri
hátfájdalom és nagyfokú álmosság
Vizes orrfolyás:
bőséges orrfolyás, maró váladék
könnyezés
friss levegőn javul, melegben romlik
égető, maró, kis mennyiségű váladék
égő érzés az orrban, a tünetek melegre javulnak
AURUM MURIATICUM NATRONATUM - NATRIUM MURIATICUM
tojásfehérjéhez hasonló orrváladék
gyakran herpesz kíséri
a szipogás rosszabb reggel
EUPHRASIA OFFICINALIS - EUPHRASIA
maró könnny, bő, nem irritáló orrváladék
nappal erősödő köhögés
Orrdugulás:
nátha mellett emésztési panaszok
ingerlékenység, a beteg meleget kíván
mozgásra fokozódó borzongás
orrdugulás szipogással
csecsemők náthájának fő szere
dugult orr, orrgyöki nyomás
száraz köhögés
a váladék megindulásáig kell szedni
eldugult orr, száraz száj
szomjas, nyugalomra vágyik
Nyákos, nyákos-gennyes orrváladék:
nedves időben vagy átázás hatására alakul ki
bő, zöldes, sűrű orrváladék
szájszag, petyhüdt nyelv
erős nyálcsorgás
esetleg duzzadt nyirokcsomók
zöldessárga, sűrű orrfolyás
szálka érzet
PULSATILLA PRATENSIS - PULSATILLA
nappal sárgás, krémes, nem maró orrfolyás
éjjel orrdugulás
változó tünetek
nyúlós, tapadós váladék, nehéz kifújni
pörkök az orrban
A melléküreg-gyulladás kialakulása és jellemző tünetei
Az orr melléküregei és az arc üregei levegővel teli üregek az orrcsontok körül. Fontos szerepet játszanak a légzés folyamatában. Az üregek kettős feladatot látnak el. A belélegzett levegőt felmelegítik, a test hőmérsékletéhez igazítják, és párásítják is, nehogy a tüdőket kiszárítsa. Ezért fontos, hogy az orron keresztül szívjuk be a levegőt, a száj pedig maradjon meg a táplálkozás fő szervének.
Az arcüregek folyamatosan szellőznek és átmenetet képeznek az orr és a hátsó garat között. Váladékaikat az orrvezetékeken át ürítik ki. Fertőzés esetén az arcüregek nyálkával, sőt gennyel telítődhetnek, mely nyomást és fájdalmat okoz. Jellemző tünet a fogfájásszerű fájdalom, az érzékeny arc, eldugult orr, esetleg erős reggeli fejfájás a szem környékén. A fejfájás erősödik, ha a beteg előre dől. Általános gyengeség és orrhang is tapasztalható az esetek nagy többségében. Az orr vagy dugult, vagy gennyes orrfolyás tapasztalható.
Melléküreg-gyulladás esetén fontos a nyák oldása. A sós vizes inhalálás nemcsak ebben segít, de csillapítja a fájdalmat is, és megindítja a váladék ürülését. Az inhalálás hatása fokozható forró mustármagos lábfürdővel (3-4 liter vízhez 2-3 evőkanál összetört mustármag szükséges) és a fülekre helyezett hagymapakolással (egy-egy fél vöröshagyma sállal átkötve a füleken) is. A fájó arcüregek fájdalma meleg borogatással, vagy hideg jegeléssel enyhíthető, igény szerint.
Kerülni kell a huzatot, jót tesz a nyugalom és sok folyadék fogyasztása. Nyákosító ételek (tejtermék, burgonya, kenyér) nem javasoltak!
nyúlós orrváladék
orrgyöki nyomás
duzzadt, piros orr
maró váladék
szemhéjduzzadás, könnyezés
állandó, sűrű orrfolyás, égető váladékkal
váladékcsorgás a garaton
hígítja a váladékot
(a váladék hígításához, kiürítéséhez a Hydrastist alacsony, (5 CH, C5) potenciában szedjük!)
zöldessárga váladék, a torok és a fül is érintett lehet
szálka érzés
izgatott, huzatra érzékeny beteg
fájdalmas arccsontok a váladékkal teli arcüregek miatt
CINNABARIS (Hydrargium sulfuratum rubrum)
a homloküreg gyulladásának egyik fő szere
Visszatérő gyulladás esetén az immunrendszer erősítésére:
Heti 1x5 golyó Thymuline (9 CH)
FONTOS!
Arcüreggyulladás esetén mindig forduljunk orvoshoz! A gyakran kiújuló arcüreggyulladás hátterében állhat allergia vagy stressz is, ez orvosi kivizsgálást és homeopátiás alkati kezelést igényel.
Az influenzát az influenzavírus okozza. A betegség kialakulásában nem csak a kórokozó játszik szerepet, hanem az egyéni védekezőképesség is. Ha az immunrendszer erős, akkor a szervezet ellenáll a vírusnak. Az influenzavírusnak három fő típusa van: az A-, a B- és a C- vírus. Ezek közül az A a legveszélyesebb: országos, sőt, világjárványokért is felelős lehet. A B vírus az A „kistestvére, de kevésbé agresszív. A C vírus kisebb helyi járványokat, szórványos megbetegedéseket okoz.
Az influenzát könnyű összetéveszteni egy egyszerű megfázással. Érdemes megfigyelni az alábbiakat:
Az influenza tünetei 1-3 nappal a vírussal való találkozás után jelentkeznek. A betegek gyakran panaszkodnak, hogy a betegség letaglózza őket. A panaszok lehetnek enyhék, vagy súlyosak, de az enyhe influenza is könnyen súlyossá válhat, ha nem figyelünk eléggé.
A leggyakrabban jelentkező panaszok:
Tünet | Megfázás | Influenza |
Láz | Ritka | Általában tapasztalható |
Fájdalmak | Mérsékelt | Gyakran erős |
Hidegrázás | Nem jellemző | Általában tapasztalható |
Fáradékonyság | Enyhe | Közepestől az erősig |
Tünetek kialakulása | Fokozatos | 3-6 óra alatt |
Köhögés | Általában hurutos | Száraz |
Tüsszentés | Gyakori | Nem jellemző |
Orrdugulás | Gyakori | Nem jellemző |
Torokgyulladás | Gyakori | Nem jellemző |
Mellkasi fájdalom | Enyhe | Gyakran erős |
Fejfájás | Nem gyakori | Gyakori |
Az influenza cseppfertőzéssel terjed, a vírus köhögéssel, tüsszentéssel kerül a levegőbe. Lappangási ideje 1–3 nap. Ezt 2-3 napig tartó lázas időszak követi, a teljes felépülés akár két hetet is igénybe vehet. A influenza fej és torokfájást, ízületi és végtagfájdalmat, levertséget okoz. A láz hirtelen szökhet fel, gyakran nagyon magasra. Gyermekeknél és időseknél jelentkezhetnek leggyakrabban kísérő szövődmények, középfül- és arcüreggyulladás, hörghurut.
Az influenza veszélye, hogy a felső légutakat érintő vírusos megbetegedés lehúzódhat az alsó légutakra, a hörgőkre, akár a tüdőre is. Az ilyen súlyos szövődmény viszonylag ritka, és leggyakrabban legyengült szervezetű, krónikus légúti betegségben szenvedő, dohányos, vagy gyenge, idős betegeknél jelentkezik.
A hagyományos kezelés ágynyugalmat és sok folyadékot ír elő. C vitamin szedésével erősíthetjük az immunrendszert. A kereskedelmi forgalomban lévő influenzaellenes szerek a kellemetlen tüneteket csökkentik, de a betegséget magát nem gyógyítják. Az antibiotikum hatástalan a vírus ellen, gyakran a szövődményekre rendeli az orvos. Az influenza otthoni kezelése megegyezik a Nátha címszó alatt leírtakkal.
Influenzás időszakban
Munkahelyeken, óvodában, iskolában gyakori szellőztetéssel és tiszta (gyógyszertárban kapható) citrom-illóolaj párologtatásával előzhetjük meg a fertőzéseket. A vírus a légutakon keresztül fertőz, így járványos időszakban hasznos, ha esténként átöblítjük a torkunkat sós, vagy tiszta teafaolajos (3 csepp 1 dl vízhez) vízzel.
FONTOS! A kereskedelmi forgalomban lévő, párologtatókba használt illóolajok nem alkalmasak gyógyászati felhasználásra. Csak 100 százalékos tisztaságú, gyógyszertári minőségű olajat használjanak!
Sokan keresnek immunerősítő készítményeket is influenzajárvány idejére.
A következő kombináció ajánlható:
ECHINACEA (Echinacea angustifolia) D4, vagy 5 CH (napi 2x5 golyó, hétköznapokon),. Az Echinacea homeopátiás hígítása megőrzi a fitoterápiás immunerősítő, gyulladásgátló hatást, de gyermekeknek is adható, mivel nem tartalmaz alkoholt. Hétvégén egészítsük ki napi 1x5 golyó THYMULINE homeopátiás szerrel (9 CH), mely a sejtes immunitást fokozza.
OSCILLOCOCCINUM
Az influenza fő, valódi vírusellenes homeopátiás gyógyszere. Az első tünetek megjelenésétől el lehet kezdeni szedését, ilyenkor megakadályozza a betegség teljes kialakulását.
Adagolása: 1 nap: 3 tubus dózis, 2. nap: 2 tubus dózis, 3. nap 1 tubus dózis. Gyermekeknek vízben oldva is beadható.
Az oscillococcinum a már kialakult influenza gyógyulási idejét akár a felére is csökkentheti, és megelőzi a szövődmények kialakulását.
Az alábbi szerekkel egészíthető ki az oscillococcinumos kezelés, a tünetek szerint:
Adagolás: 2 óránként 1 adag, (1 adag=1x5 golyó) legfeljebb 10 adagig ismételve, a tünetek javulása után napi 2-3x5 golyó 3-4 napig. A betegség folyamán több különböző szerre is szükség lehet. Ajánlott potencia: közepes (30CH, C30, 15CH, C15)
fáradság, gyengeség, remegés, gerincfájdalom
nem szomjas
fejfájás, amely vizelet ürítésekor javul
láz, hidegrázás, kézremegés
bőséges izzadás
földre szegezett tekintet
erőteljes izomfájdalom, lábfájás
az ágyban marad mozdulatlanul
belövellt szem, torokfájás
száraz köhögés, gyors rohamok
levertség, kedvetlenség és fájdalom
a gyengeség ellenére mozgásra vágyik, fájdalmas, kemény izmok
gyakran kíséri herpesz
fájdalmas szemgolyók
végtagfájdalom, szaggató fejfájás
láz, ami hidegrázással, reszketéssel, remegéssel kezdődik
hátfájás; úgy érzi, mintha eltört volna a háta
erőteljes és kielégíthetetlen szomjúság
fájdalmas köhögés; rosszabb a mellkasban
láz alatt vérbő arc
izzadás javít minden tüneten, kivéve a fejfájást
BAPTISIA - BAPTISIA TINCTORIA
összetörtség érzet, mintha kiütötték volna
magas láz, tompa, kábult arckifejezés
hasmenés jelentkezhet
bűzös lehelet
rekedtséggel és a hang elvesztésével kezdődik
hurut, orrfolyás, égő érzés
torokfájás; eleven seb érzete
száraz köhögés; görcsös köhögés
láz éjszakai izzadással
folyamatos szomjúság
foglenyomatos nyelv
csontfájdalmak
kiszáradt, száraz nyálkahártyák
szomjúság, nagy mennyiségű folyadékra
fejfájás, amit a köhögés súlyosbít
egyedüllétre, nyugalomra vágyik
(lásd még Köhögés)
láz hidegrázással
intenzív hát és lábfájás
nagyfokú szomjúság,
hideg, vörös torok
végtagok fájdalma járás közben
ARSENICUM ALBUM
égő torokfájással kezdődik
forró ital enyhíti a tüneteit
fázik, nagyon betakarózik
levert, fáradt, kimerült
heves hányás, esetleg kevés hasmenéssel
égő váladékok
ivás után köhögés
izgatott, aggódó
hirtelen lehűlés után alakul ki a betegség
magas láz, száraz arcbőr
szomjúság, nyugtalanság
fél, hogy meg fog halni a betegségében
vörös torok, vérbő arc
izomfájdalmak
magas láz, izzadt bőr
fényérzékeny, könnyező, vörös szemek
vörös, vérbő arc
akut torokgyulladás
lüktető fájdalom köhögéskor
erőteljes lüktetés fejfájáskor
nem viseli el a legkisebb zajt vagy fényt sem
visszamaradt köhögés kezelésére
A téli időszak gyakori betegsége a torokgyulladás. A vírusos torokgyulladás gyógyszeresen nem kezelhető. Az immunrendszer rendszerint egy hét alatt önmagától legyőzi a vírusokat. Ha a torokgyulladás bakteriális eredetű, ezt általában a duzzadt nyirokcsomók jelzik. Elhúzódó, vagy súlyos esetben a mandulák is megbetegedhetnek. A mandulák mirigyes szervek a torok hátsó részében, az alsóbb légutakat védik a fertőzésektől és az immunitás kialakításában játszanak szerepet. Fontosak tehát, így visszatérő mandulagyulladás esetén fontoljuk meg a homeopátiás alkati kezelést, mielőtt a műtétet választanánk. A torok és mandulagyulladás különösen jól kezelhető homeopátiás szerekkel. A homeopátiásan kezelt torokgyulladások gyakorisága csökken, mivel az immunrendszer megtanul védekezni ellenük. Magas lázzal járó torok és mandulagyulladás esetén, vagy ha légzési nehézség jelentkezik, azonnal forduljon orvoshoz!
Igyunk sok folyadékot, borogassuk a torkot igény szerint hideg vagy meleg borogatással. Gargalizáljunk zsályateával vagy sós vízzel. Ha érzékeny a torkunk, viseljünk télen sálat! Fogyasszunk könnyű ételeket, és sok C vitamint!
A torok és mandulagyulladás szerválasztásakor figyeljük meg, melyik oldal fájdalmas, mert ez döntő tünet lehet! Ha 48 órán belül nem javul az állapot, nem megfelelő szert választottunk. Súlyos mandulagyulladás esetén orvoshoz kell fordulni! A szereket súlyos tünetek esetén óránként is lehet szedni, a tünetek javulásáig. Ha 3-4 adag nem enyhíti a panaszokat, másik szert kell választani!
Potencia és adagolás
Válasszunk szert a tünetek alapján. Ismételjük óránként a szert, (1 adag=1x5 golyó), közepes potenciában (15CH, C15). A tünetek enyhülése után ritkítsuk a szedést napi 3x1, 2x1 adagra.
hirtelen lehűlést, hideg szelet követő torokpanasz
hideg víz ivása, vagy fagylaltevés után lép fel
száraz piros torok, rekedtség
a láz gyorsan magasra szökik, de a beteg nem izzad, arca kipirult, meleg tapintatú, száraz
ideges nyugtalanság, szomjas, hideg vizet kíván
jobb oldali torokgyulladás
kisgyerekeknél az első szer
hirtelen kezdet, magas láz, fényérzékenység, tág pupillák
piros torok, erős fájdalom nyeléskor
málnanyelv
fájdalmas, fényes rózsaszínes, duzzadt torok
égető, szurkáló fájdalom
duzzadt nyelvcsap (mint egy vízzel teli zacskó)
hideg ital enyhíti, meleg fokozza a fájdalmat
erős borzongás
szálka érzet a torokban
nyeléskor fülbe sugárzó fájdalom
meleg italok fokozzák a fájdalmat
gennyes torokképlet
túlérzékeny, fázós beteg
LACHESIS MUTUS - LACHESIS
bal oldali fájdalom, vagy balról-jobbra vándorol
a nyak érintésre érzékeny
száraz nyelés fájdalmas, a szilárd ételé nem
liláspiros torok
bal fülbe sugárzó fájdalom nyeléskor
LYCOPODIUM CLAVATUM - LYCOPODIUM
jobboldali fájdalom
fogfájás, felfúvódás, bélgázok jelentkezhetnek
duzzadt, tiszta nyelv
rosszabbodás 4 és 8 óra között
sötétpiros torok
gyulladt, tüszős mandula
nyálcsorgás, a nyál égeti a torok belsejét
petyhüdt, sárgásfehér nyelv, fognyomokkal
szájszag
PHYTOLACCA - PHYTOLACCA DECANDRA
bíborvörös, forró mandulák
a nyelvgyök fájdalmas, meleg rontja az állapotot
pókháló-érzet az arcon
legyengült, elesett beteg
Megfázáskor a hang fátyolossá válhat, néha a beteg alig tud megszólalni, és megjelenik a torokfájdalom is. A hang elmélyül vagy elvékonyodik, a hanghordozás szokatlanná válik.
Alacsony, vagy közepes (9 – 15 CH, C9-15) potenciában adjunk egy adag szert (5 golyócska) fél óránként összesen három alkalommal. Ha a tünetek ettől nem mérséklődnek, rossz a szerválasztás.
Javulás esetén ritkítsuk a szedést napi 3X5 golyócskára, további 2 napig.
túlerőltetés miatt kialakuló rekedtség
berepedezett szájszél
nyers hús érzet a torokban
elcsukló hang
szűk torok, égető orrváladék
esti rekedtség
a beteg hideg folyadékot kíván, ami ront az állapotán
száraz, csiklandozó köhögés
köhögéskor elcseppenő vizelet
beszédképtelenség
égő fájdalom
melegre csökken a fájdalom
FIGYELMEZTETÉS!
Elhúzódó rekedtség esetén orvoshoz kell fordulni, mert súlyosabb betegség is állhat a probléma hátterében.
A köhögést általában egyszerű, gyakran időjárás-változás hatására fellépő gyulladás okozza. Néha azonban előfordul, hogy hátterében allergia, asztma, vagy egy lefelé húzódó fertőzés áll. Lehet hörgőgyulladás és tüdőgyulladás kísérő tünete is. A légzőszerveket borító nyálkahártya érzékenyen, nyálkaképződéssel reagál a légutakba kerülő idegen anyagokra (pl. por) is. A nyák és az idegen anyag a köhögéssel távozik a szervezetből. Makacs köhögés esetén, vagy ha légzési nehézség, láz, mellkasi fájdalom jelentkezik, mindig forduljunk orvoshoz!
A köhögés önmagában nem betegség, hanem annak kísérő tünete. Sokféle formában mutatkozhat, és jellege elárulja az orvos számára, miféle megbetegedéssel áll szemben. A köhögés csillapítása sok esetben a betegség kezelésének része, de van, amikor kifejezetten káros: a köhögés ugyanis a légutak megtisztítására szolgáló, igen fontos védekező reflex. Célja az idegen anyag, nyák eltávolítása a légutakból. Bonyolult folyamat eredménye, ami mintegy 1000 km/óra sebességgel űzi ki a levegőt a hörgőkből. A légutakba került kóros váladékot a szervezetnek ki kell ürítenie, ezért a kisfokú köhögés nem igényel csillapítást. Ha a köhögés nagyfokú, görcsös és igénybe veszi a szervezetet, a beteg kimerül tőle, akkor enyhíteni kell.
Megkülönböztetünk száraz, hurutos, mély és felületes köhögést. A hagyományos köhögés elleni szerek a köhögés ingerét csökkentik. A gyógyulás így elhúzódhat, hiszen a váladék nem tud a légutakból kiürülni.
A homeopátiás gyógyszerek nagyon hatékonyak mind a száraz, mind a hurutos köhögés kezelésében. Egyszerre segítik a gyulladásos reakció gyors lezajlását, a tökéletes váladékoldást, így az esetleges szövődmények megelőzését. Sokféle homeopátiás szer létezik a különböző fajta köhögések csillapítására, a megfelelő szer kiválasztása gyakran nagy gyakorlatot igényel. A hagyományos köhögéscsillapítók rendelésénél csak a köhögés száraz vagy nedves voltát veszik figyelembe. A homeopátiás gyógyszerek kiválasztásánál a száraz, illetve hurutos jellemzőn kívül még sok jellegzetességet érdemes megfigyelni. A váladékok színét, sűrűségét, állagát, a tünetek jellemző időpontjait, a tünetek romlásának, javulásának körülményeit, a betegséget kiváltó okot, a köhögés megjelenésének idejét, hangzását, stb. Ebből következik, hogy a homeopátiás szerválasztásnál nem az a döntő, hogy vírus vagy baktérium okozza a tüneteket, hanem a kórokozó által kialakított tünetek jellegzetességei.
Hagymatea: egy nagy vöröshagymát főzzünk meg fél liter vízben egy csipet sóval. Forrón fogyasszuk. Serkenti a légzést.
Mézes gyömbéres limonádé: Egy centis gyömbért reszeljünk le és főzzük fél liter vízben 20 percig. Fogyasszuk mézzel! Jó hatású mellkasi pangás esetén.
Kerüljük a nyákfokozó tejtermékek és keményítőtartalmú ételek, valamint az édesség fogyasztását! Fogyasszunk sok folyadékot, szedjünk C vitamint!
Potencia és adagolás
Alacsony, vagy közepes (9–15 CH, C9–15) potenciában adjunk egy adag szert (5 golyócska) fél óránként összesen három alkalommal. Ha a tünetek ettől nem mérséklődnek, rossz a szerválasztás.
Javulás esetén ritkítsuk a szedést napi 3X5 golyócskára, további 2 napig. Egyszerű köhögés esetén a következő homeopátiás szerek jöhetnek számításba a tünetektől függően:
hirtelen lehűlést, hideg szelet követő száraz köhögés
hideg víz ivása után lép fel
a láz gyorsan magasra szökik, de a beteg nem izzad, arca kipirult, meleg tapintású, száraz
száraz, ugató, fájdalmas köhögés
száraz nyálkahártyák, könnyen felszökő, magas láz
hirtelen, intenzív kezdet
kivörösödött, meleg arc
fényérzékenység
rövid, csiklandozó köhögés
kevés más jellemző tünet esetén
jelentős mennyiségű nyák van a hörgőkben, a légzés nehezített, hangos
a köpetürítés nehéz, kis mennyiségű, sűrű nyák szakad fel
a beteg aluszékony és sápadt. Rosszabbodás meleg szobában, fekvő testhelyzetben, javulás felülés után
erős, rohamszerű köhögés, az arc kipirul
a gégében csiklandozó érzés, viszketés
meleg szobában rosszabbodik, néhány korty hideg vízjavulást eredményez
DROSERA (Drosera rotundifolia)
görcsös, fullasztó, ugató köhögés, a gégefőben csiklandozás, vagy idegen test érzet lehet
fekve rosszabbodik, hányással végződhet
rosszabb beszéd közben, evéskor, nevetéskor, éjszaka
IPECA - IPECACUANHA
fullasztó, görcsös köhögés, melyet hányinger, nyákos hányás kísér
a hörgőkben sok a váladék, nem tudja felköhögni
a nyelv a hányás ellenére tiszta
mozgásra és szabad levegőn rosszabb
éjszaka száraz, nappal hurutos köhögés
rossz lehelet, erős nyálzás
a nyelv duzzadt, oldalán megtartja a fogak lenyomatát
száraz nyálkahártyák, a beteg nagyon szomjas
erős, száraz köhögés
mozgásra rosszabbodik, mellkasi fájdalmat vált ki, keresi a mozdulatlanságot
hideg italt kíván
* A szerek tünetei súlyosabb állapotot is jelezhetnek. Kérje ki orvosa tanácsát!
heves, kimerítő száraz köhögés, mely főleg hideg levegőre fokozódik
bal oldali mellkasi hasító fájdalom jelentkezhet
csiklandozó érzés a torokban
éjfél körül hirtelen ébredéskor száraz, érdes, rekedt köhögés
fulladásérzettel, szorongással
fűrészeléshez hasonló
Bryoniával váltakozva. Száraz, fárasztó köhögés, orrdugulással
fájdalom az orrgyöknél
nappal hurutos, éjjel száraz köhögés
hűvös levegőn és mozgásra javul
ragaszkodó, sírós beteg
nem szomjas
fülgyulladásra hajlamos gyerekeknél 30 CH hígítást használjunk!
köhögés fejfájással
hideg italt, gyümölcslevet, társaságot kíván
bal oldalon fekve, beszéd, nevetés közben rosszabbodik
hideg levegő rontja az állapotot
a felszívódási szakaszban segít
erős, fárasztó köhögés, sűrű, bőséges váladékozással, nehezen felszakadó köpet
a beteg állapota friss levegőn javul
* A szerek tünetei súlyosabb állapotot is jelezhetnek. Kérje ki orvosa tanácsát!
FIGYELMEZTETÉS!
A krupp veszélyes állapot, ne kísérletezzünk otthoni gyógyítással, mielőbb forduljunk orvoshoz vele!
Figyeljünk oda táplálkozásunkra, fogyasszunk sok zöldséget, gyümölcsöt a téli hónapokban is! Hideg időben se zárkózzunk mindig a négy fal közé, a friss levegő és a testmozgás is segít szervezetünk ellenálló képességének fokozásában, és a rendszeres szaunázás is jó hatással van az immunvédekezésre.
Aki hajlamos az influenzaszerű fertőzésekre, egészsége védelmében mindezeket kiegészítheti valamilyen immunerősítő terápiával is. A vírusok elleni harcra kiválóan felkészíti az immunrendszert az oscillococcinum golyócskák heti egyszeri szedése októbertől márciusig. Ezt kiegészíthetjük Echinaceával. Az Echinacea Észak-Amerika őshonos gyógynövénye. Eredetileg az indiánok alkalmazták, miután rájöttek, hogy sok betegség gyógyításában fontos szerepet játszik. A növényből készített homeopátiás szer immunserkentő és gyulladásgátló hatású.
Alacsony homeopátiás hígításban (5 CH) megőrzi fitoterápiás hatékonyságát is. Napi 1-2x5 golyót kell elszopogatni, kúraszerűen (pl. 2 hét szedés - 1 hét szünet, vagy 5 nap szedés – 2 nap szünet). Hasonló módon használható a vírusok elleni immunvédekezést serkentő Vincetoxicum D4 is.
A Thymuline kúraszerűen szedve a csecsemőmirigy immun tevékenységét fokozza.
ECHINACEA (Echinacea angustifolia)5 CH, naponta kétszer 5 golyó hétköznapokon. THYMULINE 9 CH, hétvégenként naponta
1x5 golyó a szezon alatt. Járványos időszakban ezzel egyidejűleg: OSCILLOCOCCINUM, egy tubus hetente.
MIHAMARABBI GYÓGYULÁST ÉS JÓ EGÉSZSÉGET KÍVÁNUNK!
Az allergia rejtélye, Dr. Herjavecz, SpringMed Kiadó, 2003, 960 Ft
Allergia – iskola – sport, Dr. Mohácsi–Dr. Mezei, SpringMed Kiadó, 2003, 960 Ft
Gyermekkori bőrallergia, Dr. Szegedi, SpringMed Kiadó, 2003, 960 Ft
Gyermekkori táplálékallergiák, Dr. Polgár, SpringMed Kiadó, 2003, 2. kiad. 2007, 1980 Ft
Szénanáthás a gyermekem, Dr. Bittera–Dr. Kadocsa, SpringMed Kiadó, 2003, 960 Ft
Asztmás a gyermekem, Dr. Uhereczky, SpringMed Kiadó, 2003, 960 Ft
Allergia – öröklődés – megelőzés, Dr. Cserháti–Dr. Mezei, SpringMed Kiadó, 2003, 960 Ft
Allergia – környezetünk csapdája, Dr. Nékám, SpringMed Kiadó, 2003, 960 Ft
Rovarcsípés-allergiák, Dr. Bánkúti–Dr. Juhász–Dr. Vizi, SpringMed Kiadó, 2003, 960 Ft
Asztmás vagyok – mit tegyek?, Dr. Berta, SpringMed Kiadó, 2004, 2. kiad. 2010, 1680 Ft
Amit a szénanátháról tudni kell, Dr. Hirschberg, SpringMed Kiadó, 2004, 2. kiad. 2010, 1680 Ft
Fulladok, köhögök – COPD-s vagyok?, Dr. Somfay, SpringMed Kiadó, 2005, 2. kiad. 2008, 1680 Ft
Légúti gyulladások – A náthától a tüdőgyulladásig, Dr. Tóta–Dr. Balikó, SpringMed Kiadó, 2007, 1680 Ft
Az inhalációs eszközök használata tüdőbetegségekben, Dr. Szalai–Dr. Rónai, SpringMed Kiadó, 2008, 2480 Ft
Betegségek tünetei – mikor forduljunk orvoshoz?, Dr. Kullmann, SpringMed Kiadó, 2006, 1490 Ft
Tudatos fogyás – Testsúlycsökkentés az orvos tanácsaival, Dr. Pados–Dr. Audikovszky, SpringMed Kiadó, 2008, 3. kiadás 2009, 3480 Ft
Hogyan kerüljük el a szívrohamot és a szélütést? SpringMed Kiadó, 2009, 1980 Ft
A(H1N1)-influenza – Betegség vagy védőoltás?, Dr. Réthy–Dr. Mészner, SpringMed Kiadó, 2009, 600 Ft
Szülőnők kézikönyve, Dr. Berkő, SpringMed Kiadó, 2010, 3500 Ft
Cukorbetegek nagy diétáskönyve, Dr. Fövényi-Gyurcsáné, SpringMed Kiadó, 2008, 3. kiad. 2009, 2980 Ft
Tej-, tojás- és szójamentes ételek recepteskönyve, Szőke, SpringMed Kiadó, 2009, 2200 Ft
Szív-és érbetegek nagy diétáskönyve, Dr. Zajkás–Gyurcsáné, SpringMed Kiadó, 2010, 2980 Ft
Hogyan fogyjunk cukorbetegen? – Főzőiskola lépésről lépésre, Gézsi Andrásné–Dr. Fövényi, SpringMed Kiadó, 2010, 3480 Ft
Homeopátia a mindennapi gyakorlatban, Boiron–Payre-Ficot, SpringMed Kiadó, 2006, 3. kiad. 2010, 2980 Ft
Homeopátia napjainkban, Dr. Buki–Dr. Dérer–Havasi–Dr. Németh –Dr. Zarándi, SpringMed Kiadó, 2006, 2008, 5. kiad. 2010, 1480 Ft
Homeopátia és a gyermek, Dr. Boulet, SpringMed Kiadó, 2008, 1480 Ft
Homeopátia és a sport, Dr. M. Dellére–Dr. A. Pasquier, SpringMed Kiadó, 2008, 1480 Ft
Homeopátia és a kutya, Dr. Issautier–Dr. Peker, SpringMed Kiadó, 2008, 1480 Ft
Homeopátia és a várandós nő, Dr. C. Rocher, SpringMed Kiadó, 2009, 1480 Ft
Almási Balogh Pál Dr. Élet- és jellemrajza, Dr. Fialovszky, SpringMed Kiadó, 2009, 1280 Ft
A homeopátia forradalma, D. Ullman, SpringMed Kiadó, 2010, 2800 Ft
Schüssler arcdiagnosztikai és terápiás zsebkönyv, Dr. Farkas, SpringMed Kiadó, 2010, 2280 Ft
Komplementer medicina – Kiegészítő és alternatív orvoslás, Norma G. Cuellar (szerk.), SpringMed Kiadó, (várható megjelenés: 2011)
További kiadványainkról minden információ megtalálható honlapunkon:
www.springmed.hu
vissza az oldal tetejére
kinyomtatom
elküldöm
ajánlom
letöltöm
letöltöm
letöltöm
letöltöm
letöltöm
letöltöm
letöltöm
letöltöm
letöltöm
letöltöm
letöltöm
letöltöm
letöltöm
letöltöm
Ha valamire nem találtad a választ, tedd fel a kérdésed szakértőnknek! Kérdésed elküldése előtt kérjük, vedd figyelembe, hogy a válaszok nyilvánosan jelennek meg. Ha a problémád bizalmas jellegű, inkább az orvoslistánkban keress egy szakértőt, akivel személyesen konzultálhatsz. Nincs lehetőségünk magán e-mail címekre történő válaszadásra és telefonos konzultációra sem.
Szakértőinknek új kérdést csak regisztrált látogatóink tehetnek fel. Ha még nem regisztráltál oldalunkon, kattints ide! Ha már regisztráltál korábban, akkor lépj be.