Két hely van a tapasztalatom szerint a kisbaba testén, amit a szülők nagyon félve érintenek. Az egyik a kutacs, a másik a köldök.
A kutacsról az a tévhit járja, hogy ha tapogatják, akkor beszakadhat, a köldökről, meg, hogy ezen keresztül, főképp, ha még megvan a köldökcsonk, kiszakadhat a baba hasa.
Doktor Mami: Hogyan és mit lát a kisbaba? Tényleg csak foltokat? Miről mesélnek a bőrredők?
Sürgősen igyekszem eloszlatni a tévhitet. A kutacs nem szakad be, ha ott simogatjuk a baba fejecskéjét, a ködökön pedig normális esetben nem ömlenek ki a szervei.
Az újszülött babák köldökcsonkja körüli bőrterületet bátran és határozottan kell tisztítani. Fontos, hogy a csonk száradását és idővel történő leesését - általában ez a második élethét végéig megtörténik - a gondos ápolással segíteni lehet. A képződött váladékot levendulavizes letörléssel el lehet távolítani és egyben ezt a területet fertőtleníteni, alkohollal vagy jódos oldattal szárítani, ha vaskos lenne az amnionköldök csonkja. Fiúknál célszerű arra figyelni, hogy a pelusban lefelé nézzen a kukijuk, különben könnyen lepisilik a saját köldöküket, amit jó lenne elkerülni addig, amíg a köldökcsonk nem esett le. Egyszer-egyszer láthatunk enyhén véres váladékot is a köldökgyűrű mélyén a csonk leesése után is, de semmi gond! Ha naponta levendulavizes puha fültisztító pálcikával kitöröljük, a váladékozás hamarosan megszűnik. Tartós nedvezés esetén kérjetek védőnői vagy orvosi tanácsot, mert lehet, hogy a köldök alján lévő kicsi és jóindulatú szövetszaporulat, a fungus umbilici névvel említett képződmény miatt nem akar szűnni a váladékozás. Ez azonban könnyen kezelhető, és a váladékozás hamar megszűnik.
Előfordul, hogy a sok törölgetéstől, a fertőtlenítőszerektől a köldök körüli bőr sugárirányban berepedezik, az éles szélű berepedezések alján kis véres alapú csík látható. Ekkor célszerű abbahagyni a szárító hatású kenceficék használatát, hogy a bőr regenerálódjon, és megsegíteni ezt NITRICUM ACIDUM 9 CH-val. Adjuk kis vízben oldva, naponta 1-2 alkalommal.
A köldök irritált bőrének gyógyítója a CALENDULA OFFICINALIS 30 CH-s hígítása. Ez a körömvirágból készül, homeopátiás sebtapasznak is nevezik. Ha bőrkiütést látunk a köldök körül, segít a DULCAMARA 9 vagy 15 CH-s hígítása. Ezt a DULCAMARA-t célszerű választani akkor is, ha a köldök alapját mintha nyomná valami kifelé, és ez a valami rendszerint a köldöksérv. Ekcémás elváltozás esetén a Sulphur javasolt, 15 CH-ban. Ha a gyulladással együtt feltűnő ödéma is látható, az APIS MELLIFICA-ra kell gondolni, amit 15 CH-ban adhattok. Nedvező köldökre CALCIUM PHOSPHORICUM -ot 9 vagy 15 CH-ban lehet választani. Arra a bizonyos fungus umbilicire CALCIUM CARBONICUM 15 CH, vagy KALIUM CARBONICUM és NATRIUM CHLORATUM 15 CH-s hígítása lesz jó hatással. A szereket vízben oldva adjuk, napi 1-2 alkalommal.
Ha valamire nem találtad a választ, tedd fel a kérdésed szakértőnknek! Kérdésed elküldése előtt kérjük, vedd figyelembe, hogy a válaszok nyilvánosan jelennek meg. Ha a problémád bizalmas jellegű, inkább az orvoslistánkban keress egy szakértőt, akivel személyesen konzultálhatsz. Nincs lehetőségünk magán e-mail címekre történő válaszadásra és telefonos konzultációra sem.
Szakértőinknek új kérdést csak regisztrált látogatóink tehetnek fel. Ha még nem regisztráltál oldalunkon, kattints ide! Ha már regisztráltál korábban, akkor lépj be.