A véraláfutások mitől képződnek némelyikünk könnyebben, mint másokon? Nem örömteli tény, de a nők könnyebben zúzódnak, mint a férfiak. Legjellemzőbb, hogy a lábakon, a fenéken és a felkaron észlelhető ez kellemetlenség. Ennek az az oka, hogy a nők bőre vékonyabb, és a zsír és az erek elrendezése kissé más, mint a férfiak bőrében.
A sűrű kollagénréteg a férfiaknál vastagabb, és az erek biztonságosabban ágyazódnak be. Nőknél még könnyebben zúzódik az a bőr, amely a napkárosodás következtében elvékonyodott. A bőr az életkor előrehaladtával, természetesen is veszít a kollagén és elasztin mennyiségéből és a zúzódásokra való fokozott hajlam az öregedési folyamat gyakori velejárója. Ahogy öregszünk, a bőrünkben lévő hajszálerek fala elvékonyodik, így könnyebben megpattannak. A bőr zsírtartalma is csökken, tehát a kipárnázottság is csökken.
A zúzódásokra való fokozott hajlam családi örökség is lehet. A nagyon világos bőrűség nem segít, mivel a zúzódások jobban észrevehetők a sápadt bőrön. Bizonyos gyógyszerek hozzájárulhatnak a zúzódások kialakulásához, például a szteroidok – gyakran például asztma vagy ízületi gyulladás kezelésére rendelt kúrák velejárója a sok véraláfutás. Hasonlóképpen, az aszpirin (és más, a szívrohamok és a stroke megelőzésére használt gyógyszerek) megzavarhatja a véralvadási mechanizmusokat, növelve a véraláfutások kockázatát. A rendszeres és nagy mennyiségű alkoholt fogyasztók hajlamosak a súlyos zúzódásokra is – az alkohol szintén vérhígító hatással bír. És persze az alkohol miatti ügyetlenség is eleve hajlamosabbá tesz a kisebb sérülésekre.
Zúzódás akkor jelenik meg, ha megsérül egy felszíni hajszélér és a vér a felszín alatti szövetekbe szivárog. A kiszivárgott vér kékes-fekete színben jelenik meg a bőrön keresztül. A zúzódás mérete attól függ, hogy mennyi vér szivárgott ki, mielőtt a vér megalvadt, hogy megállítsa a vérzést – minél nagyobb a sérült ér, vagy minél tovább tart a véralvadás, annál nagyobb lesz a zúzódás.
Tehát, ha a dohányzóasztalba ütöttük a lábszárunkat, mit tehetünk a zúzódások és duzzanat minimalizálása érdekében? Először is érdemes jegelni az ütés helyét 10-20 percig. Persze nem közvetlenül a bőrre helyezve a jeget. Ez lelassítja a véráramlást és minimálisra csökkenti a bőrbe szivárgó vér mennyiségét. Tartsuk a lábat emelve. Ezzel szintén enyhíteni lehet a gravitáció hatását a vér felhalmozódására a lábakban.
Az ütést követően segít az ARNICA MONTANA (Arnica) 30 CH, 3 adag 30 percenként bevéve.
A meglévő makacs kék foltok felszívódását a 9 CH potencia szedésével lehet gyorsítani, napi 2 alkalommal szedjünk 5 golyócskát.
Külsőleg érdemes árnika tartalmú gélt használni legalább 3 napig. Az ARNICA MONTANA növény természetes gyulladáscsökkentő hatóanyagokkal rendelkezik, amely rendkívül hatékony a zúzódásoknál, csillapítja a fájdalmat és segít megelőzni a mély elszíneződést.
Ha valamire nem találtad a választ, tedd fel a kérdésed szakértőnknek! Kérdésed elküldése előtt kérjük, vedd figyelembe, hogy a válaszok nyilvánosan jelennek meg. Ha a problémád bizalmas jellegű, inkább az orvoslistánkban keress egy szakértőt, akivel személyesen konzultálhatsz. Nincs lehetőségünk magán e-mail címekre történő válaszadásra és telefonos konzultációra sem.
Szakértőinknek új kérdést csak regisztrált látogatóink tehetnek fel. Ha még nem regisztráltál oldalunkon, kattints ide! Ha már regisztráltál korábban, akkor lépj be.