A gyakran ismétlődő húgyúti fertőzések miatt rendelt széles spektrumú antimikrobiális szerek hosszútávú hatásával gyakran szembesül az egészségügy. A fertőzések klinikai kezelési módja változik, hangsúlyt kap a célzott kezelés, melyet tenyésztés előz meg, és biztató gyógyítási módszer lehet az egyéni homeopátia.
Mi lehet az oka a fertőzéseknek?
A bőr, a végbél környéki és a hüvelyi baktériumflóra normális esetben egyensúlyban van. Ha ez megbomlik, akkor leggyakrabban a végbél környékén lévő E-coli okoz fertőzést, ez az úgynevezett felszálló fertőzés, ami nőknél a húgycső rövidsége miatt gyakoribb. A gyulladt hüvelyből is kerülhet kórokozó a húgycsőbe. A húgyutak egészsége tehát összefügg a belek és a hüvely egészségével, melyeket célzottan lehet probiotikumokkal is támogatni. Létrejöhet a fertőzés úgy is, hogy egy gyulladásos gócból kerül baktérium a vérbe, ez lehet egy fog, egy szőrtüsző tályog vagy gyulladt mandula is. A folyadékfogyasztás nemcsak azért fontos, hogy a vér szabadon áramolhasson, és a tápanyagok eljussanak a sejtekig, hanem a pangó vizelet melegágya lehet a fertőzéseknek is. Mindenki megfigyelhette azt is, hogy pl. nyáron, a hőségben sokkal koncentráltabb a vizelet, ami jobban irritálja a nyálkahártyát is.
Vannak betegségek, melyek hajlamosítanak a húgyúti fertőzésekre, ilyen pl. a cukorbetegség, mert a vizeletben lévő cukor kiváló tápanyagot jelent a baktériumoknak. Sugárkezelés vagy kemoterápia alatt is fogékonyabb a szervezet ezekre a fertőzésekre, mert csökken az immunvédekezés. Változó korban csökken a nyálkahártyák vastagságát és rugalmasságát biztosító ösztrogén hormon mennyisége, és lazábbak a záróizmok is, így a kórokozók könnyebben feljutnak a húgycső felső szakaszaiba. A divat nagy úr, de a nemi szervek borotválása megszűnteti a húgycsőnyílás mechanikus védelmét (a szőrzet megfelelő mikroklímát és fizikai védelmet is biztosít). Érdemes legalább a húgycsőnyílás környékén meghagyni a szőrzetet. Szőr hiányában intim együttlét közben is könnyebben jutnak a kórokozók a húgycsőnyílásba. A nem kellő elővigyázatossággal végzett anális szexuális együttlét bélbaktériumokat juttathat a hüvely érzékeny közegébe és a húgyutakba is. A vérbőség és az apró mechanikus sérülések szex alatt szintén segítik ezt a folyamatot.
Változó korban vékonyodik a nyálkahártya
Változó korban csökken a nyálkahártyák vastagságát ésrugalmasságát biztosító ösztrogén hormon mennyisége, és lazábbak a záróizmok is, így a kórokozók könnyebben feljutnak a húgycső felső szakaszaiba. A divat nagy úr, de a nemi szervek borotválása megszűnteti a húgycsőnyílás mechanikus védelmét (a szőrzet megfelelő mikroklímát és fizikai védelmet is biztosít). A vérbőség és az apró mechanikus sérülések intim együttlét alatt alatt szintén segítik ezt a folyamatot.
Homeopátiás kezelés
Az ECHINACEA (Echinacea angustifolia) a falósejtes immunfolyamatokat támogatja, így minden fertőzés esetén lehet az első választás. Az Echinacea-t alacsony potenciában (5 CH) szedjük, naponta 3 alkalommal 5 golyócskát. Visszatérő fertőzéseknél az echinacea-t szedjük kúraszerűen, ilyenkor az adagolás két héten át napi 2x5 golyó. Mellé heti 1 alkalommal szedjünk THYMULINE -t, 9 CH potenciában, 5 golyócskát.
Mellé az egyéni tünetek alapján választhatunk további homeopátiás segítséget.
Gyakori tünet, hogy a vizelet éget, maró, a fájdalmat melegítőpárnán való ücsörgés csökkenti, miközben gyengék vagyunk és egy nagy sálba burkolózunk. Ilyenkor az ARSENICUM ALBUM -ra gondolhatunk.
Ha olyan érzésünk van, minthacseppekben pisilnénk forró ólmot, és inkább tartogatjuk a vizeletet, mert olyanfájdalmas az ürítés, akkor a CANTHARIS VESICATORIA lehet a jó választás.
Nem mindig a meleg esik jól, APIS MELLIFICA esetben a vizelet rossz szagú, a húgycsőnyílás duzzadt, és a hideg borogatás, vagy lemosás esik jól.
Abban az esetben, ha a panasz intim együttlét után jelentkezik, és esetleg baktérium sem mutatható ki a vizeletben, gondoljunk a STAPHYSAGRIA -ra.
A hólyaghurut kezeléséről itt olvashatsz egy bővebb leírást
Ha valamire nem találtad a választ, tedd fel a kérdésed szakértőnknek! Kérdésed elküldése előtt kérjük, vedd figyelembe, hogy a válaszok nyilvánosan jelennek meg. Ha a problémád bizalmas jellegű, inkább az orvoslistánkban keress egy szakértőt, akivel személyesen konzultálhatsz. Nincs lehetőségünk magán e-mail címekre történő válaszadásra és telefonos konzultációra sem.
Szakértőinknek új kérdést csak regisztrált látogatóink tehetnek fel. Ha még nem regisztráltál oldalunkon, kattints ide! Ha már regisztráltál korábban, akkor lépj be.