Aki homeopátiás tanácsadást vesz igénybe, többnyire a testi panaszaira keres megoldást, így sokaknak meglepő lehet az a gondolat, hogy érzelmi, mentális problémákon is tud segíteni egy jól megválasztott szer. Amikor a testi tüneteken van a fókusz, nem is mindig egyszerű erről a síkról a mentális jellemzők felé terelni egy kliens gondolatait, pedig ez nagy segítség a szerválasztás során. Ugyanakkor léteznek olyan betegek is, akik az érzelmi konfliktusaikat helyezik előtérbe és testi tüneteiket meg is feleltetik ezeknek, ami néha képes kissé összezavarni a homeopata figyelmét. Ilyenkor érdemes leszúrni a körzőt valamelyik jól körülhatárolható fizikai tünethez, hiszen nem választhatunk olyan szert, amelynek a szóban forgó panaszra ne lenne hatása. A test sosem hazudik, a tünetek szintjén megragadható a lélek elhangolódása.
Az, hogy test és lélek kéz a kézben jár, nem újfajta elgondolás, ezen az elven alapszik a Dr. Buda László orvos, pszichiáter által kidolgozott SzomatoDráma módszer is, ami ennek igazán látványos és kézzelfogható megtapasztalására ad lehetőséget. A SzomatoDráma játékok során könnyedén kaphatunk bepillantást mindkét síkra, melyek között máskülönben nehézkes az átjárás. De nézzük, mi is az a SzomatoDráma, mi történik egy ilyen játék során és mindez hogyan kapcsolódhat a homeopátiás szemlélethez.
A SzomatoDráma egy kreatív, játékos önismereti módszer, ami a test tüneteiből kiindulva enged betekintést belső világunkba. A játék során tapasztalható érzelmi átélések eredményeként olyan felismeréseket tehetünk, ami segít harmóniába kerülni önmagunkkal, ezzel segítve a gyógyulási folyamatot. Csoportban játszva a főszereplőn és a játékvezetőn kívül általában három játékos személyesíti meg a főszereplő tüneteit. A főszereplő röviden elmeséli, mi az a téma, amivel érkezett, ami foglalkoztatja. A SzomatoDráma jellegénél fogva elsősorban testi tünetekkel és ehhez kapcsolódó érzetekkel fogunk találkozni, de ehhez nem kell pontos diagnózissal rendelkezni. Akárcsak a homeopátiában, ezek lehetnek valós vagy vélt tünetek, hozzájuk kapcsolódó érzetek, érzések, gondolatok vagy hiedelmek is. Miután minden tünetre választott játékost, a főszereplő megszobrászkodja azt a képet, ahogyan ő a megnevezett elemeket egymáshoz képest látja, érzékeli a térben, itt lényegében saját tudattalan folyamatainak projekciója (kivetítése) történik. Ezután indulhat a játék, megelevenednek a szerepek, interakcióba lépnek egymással a szereplők, akik minimális információ birtokában tárják fel a főszereplő tüneteihez kapcsolódó belső folyamatait. Bár a homeopata több ismerettel rendelkezik a kliens problémájáról, annyiban nehezebb a dolga, hogy többnyire előre alaposan átgondolt, kész információkat kap. A SzomatoDrámában a játékvezető feladata a szőnyegen zajló, látszólag külső, de valójában nagyon is belső folyamatok tükrözése anélkül, hogy erről maga a főszereplő bármit is mondana. Homeopataként gondolkodva kérdés, hogy egy-egy ilyen játék közelebb vihet-e egy szerképhez. Ha egy konkrét szer képét nem is fedezhetjük fel teljes egészében, a kiinduló tünetek és a játékban kihangosított érzések, gondolatok mind nagyon értékes információkkal gazdagíthatják a homeopátiás esetfelvételt.
A játékvezető és a homeopata feladata ránézésre teljesen más, mégis sokban hasonlít. A homeopatával ellentétben a játékvezető nem törekszik információszerzésre, hanem a szőnyegen játszódó folyamatot tükrözi, amiben azonban megjelenik a homeopátiából ismert hasonlóság elve. Fontos, hogy a tükrözés lényegi meglátást, valamilyen esszenciát tartalmazzon, ami hasonló ahhoz, ami a játékból kirajzolódik, de egy magasabb, távolabbi szemszögből, ez lesz képes kimozdítani a főszereplőt az elakadásból. Minden játékban annak engedünk teret, ami megnyilvánulni kíván, ami éppen jelen van, s ebben támogatjuk a főszereplőt, ahogy a homeopata figyelme is akkor tud igazán gyógyító lenni, ha a beteg világát olyannak fogadjuk el, amilyen. Hosszú távon azonban látható, hogy a játék akkor indul el a kívánt harmónia és egység irányába, ha a játékosok elkezdik egymást a hasonlóság elve szerint kezelni, azaz a másik viselkedésének megváltoztatása helyett megjelenik a törekvés arra, hogy megtapasztaljuk és ezáltal megértsük, elfogadjuk azt az állapotot, amiben a másik van.
A homeopátia elve, hogy a hasonló a hasonlót vonzza. De vajon mi vonzza egy helyre egy időben, egy szőnyegre a játékosokat? Talán a SzomatoDráma játékok előtt is érvényesül valamilyen hatóerő, ami hasonlósági alapon tereli össze a játékosokat egyazon szőnyegre. Kíváncsian várom, kik lesznek azok!
Ha felkeltette a módszer a kíváncsiságodat, gyere, próbáld ki, miben lehet az a segítségedre! Következő időpontokról az alábbi email címen tudsz érdeklődni:
zsofia.eordogh@gmail.com
Eördögh Zsófia
CHE diplomás homeopata
SzomatoDráma játékvezető és egyéni konzulens
Metamorphoses meseterapeuta
Ha valamire nem találtad a választ, tedd fel a kérdésed szakértőnknek! Kérdésed elküldése előtt kérjük, vedd figyelembe, hogy a válaszok nyilvánosan jelennek meg. Ha a problémád bizalmas jellegű, inkább az orvoslistánkban keress egy szakértőt, akivel személyesen konzultálhatsz. Nincs lehetőségünk magán e-mail címekre történő válaszadásra és telefonos konzultációra sem.
Szakértőinknek új kérdést csak regisztrált látogatóink tehetnek fel. Ha még nem regisztráltál oldalunkon, kattints ide! Ha már regisztráltál korábban, akkor lépj be.