Gyakran a stressz felelős ezért, de az okok között megtalálhatjuk a mosakodáshoz használt szappanokat, a mosószereket, vagy az uszoda fertőtlenítéséhez használt vegyszereket is. Néhány konvencionális gyógyszer mellékhatása is lehet nyálkahártyaszárazság (allergia kezelésére felírt gyógyszerek, antidepresszánsok, stb.)
Nézzük az élettani hátteret
A hüvely nedvesen tartásáért a méhnyaknál elhelyezkedő mirigyek felelősek. A váladék lassan lecsorog a hüvely falán, tisztítja, és eltávolítja az elhalt sejteket. Ez a váladék enyhén savas kémhatású, és ez az, amit a nők nagy része enyhe fehéres folyásként észlel, ami teljesen normális.
Szexuális izgalom hatására egy másik mirigy, a hüvelybejáratnál található Bartholini mirigypár kezd el váladékot termelni, ami segíti a hüvely lubrikációját.
A hüvelyszárazság egyéb okai
Ha a petefészkeket és a méhet még a menopauza előtt eltávolítják, a beteg nagyon erős klimaxos tüneteket tapasztalhat, többek között hüvelyszárazságot.
Vannak olyan életszakaszok, amikor az ösztrogén mennyisége csökken, pl. szoptatás alatt.
A kemoterápia mellékhatásai között is szerepel a nyálkahártyák szárazsága.
Változó kor és hüvelyszárazság
A nők átlagosan 51 éves koruk körül kezdik tapasztalni a klimax tüneteit. A csökkenő ösztrogénmennyiség egyik első tünete a szexuális együttlét alatt csökkenő természetes nedvesség. Az ösztrogén hiánya miatt a hüvely fala vékonyabb és kevésbé rugalmas. A vékony hüvelyfal hajlamosabb a sérülésekre, fertőzésekre is, az együttlét is fájdalmas lehet. Ez a szexuális vágy csökkenéséhez vezet. Megváltozhat a hüvelyváladék minősége, színe is, jelentkezhet égő érzés, diszkomfort is. Sokan ezt fertőzésnek gondolják, és vény nélkül kapható szerekkel kezelik, ami tovább rontja az állapotot.
A hüvelyszárazság enyhíthető
Nagyon kevesen keresnek megoldást a problémára, bár sok lehetőség van a kezelésre. Ne felejtsük el, egy nő élete harmadát menopauza után éli le, fontos a megfelelő életminőség.
Lehetőségek
Homeopátiás szerek az egyéni tünetek alapján
SEPIA OFFICINALIS (Sepia)
Ha valamire nem találtad a választ, tedd fel a kérdésed szakértőnknek! Kérdésed elküldése előtt kérjük, vedd figyelembe, hogy a válaszok nyilvánosan jelennek meg. Ha a problémád bizalmas jellegű, inkább az orvoslistánkban keress egy szakértőt, akivel személyesen konzultálhatsz. Nincs lehetőségünk magán e-mail címekre történő válaszadásra és telefonos konzultációra sem.
Szakértőinknek új kérdést csak regisztrált látogatóink tehetnek fel. Ha még nem regisztráltál oldalunkon, kattints ide! Ha már regisztráltál korábban, akkor lépj be.