Folytatjuk sorozatunkat fül-arcüreg-orrmandula-nátha témakörben. A szakmai részeket dr. Somi Ildikó írásaiból szemezgettük, a szerző engedélyével. Az ő szelíd tisztítási módszere (arcüreg átmosás szúrás nélkül) és melegítős ingerterápiája kiválóan megfér a homeopátiás kezeléssel. És rávilágított egy fontos tényre, arra, hogy az elsődleges fertőző góc felszámolása milyen fontos a későbbi szövődmények elkerülésében.
Emlékeztetőül:
A nátha szövődményeként kialakuló felső légúti hurut sokszor a teljes légúti nyálkahártyát, a melléküregeket és a füleket is érinti. Tehát egy komplex, nagykiterjedésű hurutos betegséggel állunk szemben. Ezt a gyakori, makacs hurutos betegséget nevezzük hétfejű sárkány betegségnek.
A hét szövődmény:
1. gennyes orrfolyás
2. arcüreggyulladás
3. fülkürthurut
4. savós középfülhurut
5. orrmandula-gyulladás
6. gége-légcsőhurut
7. hörghurut
A sárkány ötödik feje
Orrmandula-gyulladás
Régebben szinte általános gyakorlat volt, hogy a megnagyobbodott orrmandulát műtéttel eltávolították. Ez a szerv azonban nagyon fontos védelmet jelent, így ma már csak alapos indokkal kerülhet sor operációra. A mesében a sárkány összes fejét le kell vágni, mert ha csak egy-egy hanyatlik le, biztosan újra kinő. A hurutos állapotban kivett orrmandulának is ez a veszélye. Tehát az orrmandula szerepének, kivételének, megítélésének nagyon pontosan átgondolt döntésnek kell lennie.
Orrmandula
Mi is az orrmandula? Szennyezett világunkban szinte mindennapossá váltak a nátha kapcsán kialakuló orrmandula-betegségek. A belélegzett levegőben levő kórokozók (vírusok és baktériumok), por és koromszemcsék, pollenek, illetve más szennyező anyagok közvetlenül találkoznak az orrüreg hátsó része mögött elhelyezkedő kis nyirokszervvel. A bejutó szennyező anyagokkal szembeni védekező rendszerünk első állomása az orrüregben található.
Az orrüreg hátsó részét képező kis nyirokszövet feladata a fertőzés tovaterjedésének megakadályozása, miközben állományába gyűjti a kórokozókat. Ez csak egy darabig lehetséges, mert telítődve góccá válik. A benne termelődő váladék lecsorog, és a légvételekkel beporlasztódik a légutakba. Az orrmandula antitesteket is termel a fertőzések legyőzésére.
Az orrmandula-betegség főként az óvodáskorúak baja, kisiskolás korban kevesebb gondot okoz. A kamaszkor végén állománya megkisebbedik, szinte eltűnik, tüneteivel egyre kevésbé kell számolnunk. Miközben az orrmandula nyirokszövete ádáz harcot vív a betolakodó kórokozóval, önmaga is áldozatul esik. Állományában gyulladásos vizenyő és kötőszöveti elemek halmozódnak fel, ami a tömegét többszörösére növeli. Ez a magyarázata annak, hogy az orrüreg hátsó részét szűkítve légzési vagy akár nyelési akadályt is képezhet.
Objektív vizsgálat a megítéléshez
Jó segítség a kiindulási pont és a gyógyulási folyamat értékeléséhez a középfülben levő nyomásviszonyok mérése (tympanometria). Ez közvetve az orrmandula nagyságára is enged következtetni. Az orrmandula mellett lévő fülkürtnyílás beszűkülése, elzáródása, a középfül légtartalma vagy folyadékgyüleme mind mérhető. Ha javul a mérési eredmény, az orrlégzéssel is ez történik, tehát az alapbetegség gyógyulását is jelzi. Ennek hiányában a tapintással való vizsgálat is segít az orrmandula nagyságát meghatározni, amelyet a műtét eldöntése előtt célszerű megtenni.
Megnehezíti a helyzetet, hogy a tartós nátha is okozhat orrmandula-gyulladást, illetve az orrmandula-gyulladás is okozhat tartós náthát. Ez egy olyan bűvös kör, amelyből nem mindig az orrmandulaműtét az egyetlen kiút. Az arcüregek gyulladása feltétlenül kezelendő, és ezt követően a következményes orrmandula-gyulladás megoldható.
Mit tehetünk?
Fontos a rendszeres, alapos orrváladék eltávolítása (leszívás).Az arcüregek kíméletes öblítése, (Proetz-féle) szúrás nélkül, hogy megszűnjön a góc. Ne adjunk a gyereknek nyákosító ételeket. Ilyen a tej, a burgonya, a kenyér. Igyon sokat, pl. mézes-citromos limonádét, vagy gyömbérteát.Érdemes kivizsgáltatni a gyereket élelmiszer és egyéb allergiákra.
Homeopátiás kezelés
Homeopátiás kezelésnél meg kell különböztetni, hogy akut gyulladást kezelünk, vagy egy krónikusan gyulladt, burjánzó orrmandulát. Ez utóbbi homeopata orvos feladata. A krónikus problémát a beteg alkatához illő (testi-lelki tünetek, kórtörténet, család, stb) alkati szerrel, és a beteg fogékonyságához illő szerrel kezelik.
Gyakran alkalmazott homeopátiás szerek az alkat és a hajlam kezelésére:
Baryta carbonica, Calcium carbonicum, Calcium phosphoricum, Sulfur, Sulfur iodatum, Hepar sulfur, Lycopodium, Natrum muriaticum, Pulsatilla, Sepia, Psorinum, Tuberculinum, Thuja, Silicea, Medorrhinum
Homeopátiás szerek akut orrmandula gyulladás kezelésére, tünetek szerint: Az orrmandula gyulladást fül-orr-gégész diagnosztizálja.
Általánosan adhatjuk az ECHINACEA5 CH-t is, napi 3-4 alkalommal. Általános immunerősítő hatású.
Csecsemőknek a tablettát oldjuk fel kicsi vízben, és műanyag kanállal adagoljuk.
Az alábbi szerek 9 CH vagy 15 CH-ban adhatók akut esetben napi 2-3 alkalommal. A PULSATILLA PRATENSIS-t csak 15, vagy 30 CH-ban adjuk!
Krónikus hurut és tartós halláscsökkenés esetén forduljunk homeopata orvoshoz!
Ha a cél a hurut oldása, akkor a szert 5 CH potenciában napi 1-3x5 szemenként adjuk. Ilyenkor a nátha fokozódik, mert ürül a mandula, és az esetleg érintett arcüregek.
Akut gyulladás kezelésére a következő szerek alkalmasak
Nátha, lüktető fejfájással, esetleg magas lázzal, fényérzékeny szemekkel.
Az orr duzzadt, ödémás, nem tud lélegezni orron keresztül.
A gyulladást gennyes, zöldessárga, kellemetlen szagú váladék kíséri.
maró jellegű orrfolyás. A nyelv szélein a fogak lenyomata látható, rossz szájszag, lepedékes nyelv. Nyálfolyás
Orrgyöki fájdalom. Pörkök az orrban. Állandó dugulás miatt nem alszik jól.
Recsegő, kifújhatatlan, nyúlós váladék, arcüreggyulladás
Alacsony potenciában a nyák oldására. A nyák a garaton csorog.
Vastag, sárgás orrváladék, sírós gyerek.
A krónikus hurutok egyik legjobb szere. Orr teljes dugulása, szörcsögő levegővétel
Nyeléskor reccsenés a fülben, sűrű, fehér váladék, halláscsökkenés
CORALLIUM RUBRUM
Görcsös köhögéssel párosuló tünet, vértolulásos arc, bő váladék. Hidegnek érzi az orrát
Eldugult fülkürt, bő nyálzás.
Ha valamire nem találtad a választ, tedd fel a kérdésed szakértőnknek! Kérdésed elküldése előtt kérjük, vedd figyelembe, hogy a válaszok nyilvánosan jelennek meg. Ha a problémád bizalmas jellegű, inkább az orvoslistánkban keress egy szakértőt, akivel személyesen konzultálhatsz. Nincs lehetőségünk magán e-mail címekre történő válaszadásra és telefonos konzultációra sem.
Szakértőinknek új kérdést csak regisztrált látogatóink tehetnek fel. Ha még nem regisztráltál oldalunkon, kattints ide! Ha már regisztráltál korábban, akkor lépj be.