Folytatjuk sorozatunkat fül-arcüreg-orrmandula-nátha témakörben. A szakmai részeket dr. Somi Ildikó írásaiból szemezgettük, a szerző engedélyével. Az ő szelíd tisztítási módszere (arcüreg átmosás szúrás nélkül) és melegítős ingerterápiája kiválóan megfér a homeopátiás kezeléssel. És rávilágított egy fontos tényre, arra, hogy az elsődleges fertőző góc felszámolása milyen fontos a későbbi szövődmények elkerülésében.
Emlékeztetőül:
A nátha szövődményeként kialakuló felső légúti hurut sokszor a teljes légúti nyálkahártyát, a melléküregeket és a füleket is érinti. Tehát egy komplex, nagykiterjedésű hurutos betegséggel állunk szemben. Ezt a gyakori, makacs hurutos betegséget nevezzük hétfejű sárkány betegségnek.
A hét szövődmény:
1. gennyes orrfolyás
2. arcüreggyulladás
3. fülkürthurut
4. savós középfülhurut
5. orrmandula-gyulladás
6. gége-légcsőhurut
7. hörghurut
A sárkány harmadik és negyedik feje
Fülkürthurut, savós középfülhurut
A gennyes orrfolyás az arc anatómiai viszonyai miatt (az Eustach –kürt, összeköti az orrüreget a füllel, ezen keresztül egyenlítjük ki a légnyomást ) könnyen átterjed a fülre. A gyerekek fülkürtje rövidebb, egyenesebb és tágabb, mint a felnőtteké. Ha ez a nyílás nem működik megfelelően, a hallás gyengül. A dobüreg nem kap elég levegőt, csökken a nyomás, így szívó hatás lép fel, a dobhártya befelé hajlik. A szívó hatás a testnedveket is a dobüregbe juttatja (vákuum lép fel). A duzzadt orrmandulák is elzárhatják a fülkürtöt.
A fülkürtgyulladás előbb –utóbb halláscsökkenést okoz. Az első jel általában az, hogy a kicsi hangosan nézi a TV-t.
Mit tehetünk?
Melegítsük a fülét, ez javítja a fül szellőzését. Ingerkezelésként, naponta többször, kis szünetekkel a legjobb.Fontos a rendszeres, alapos orrváladék eltávolítása (leszívás).Fújjon lufit az orrával, (egyiket befogjuk, másikkal fújja), vagy befogott orral nyeljen levegőt. (reccsen a fül). Makacs esetben az arcüregek kíméletes öblítése, (Proetz-féle) szúrás nélkül. Ne adjunk a gyereknek nyákosító ételeket. Ilyen a tej, a burgonya, a kenyér.Adjunk kálciumot a gyereknek.A fülgyertyázás hasznos, de csak akkor, ha nincs gennyes középfülgyulladás. A szabályai:
Meggyújtjuk a fülgyertya kör alakú végét, egy alufóliatányér közepén vágott lyukon átdugjuk és a kúp alakú végét a fülbe helyezzük. Közben folyamatosan masszírozzuk a fent említett területeket. A gyertyát a jelölésig kell égetni. Kezelés közben 2-3 cm-enként az elégett gyertyát le kell vágni, hogy a kéményhatás jobb legyen.
Minden esetben mindkét fület kezelni kell, továbbá kezelés után 24 óráig por, piszok, víz nem mehet a fülekbe. Nagyon lényeges, hogy a fülgyertyázást követően semmit nem szabad a fülekbe cseppenteni, és semmiféle eszközzel a fülzsírt a fülekből kipiszkálni nem szabad.
Próbáljunk meg lúgosító ételeket adni, esetleg húsmentesen enni pár napig.
Homeopátiás kezelés
Homeopátiás szerek a fülkürthurut kezelésére, tünetek szerint:
(Csecsemőknek a golyókat oldjuk fel kicsi vízben, és műanyag kanállal adagoljuk.)
Általánosan adhatjuk az ECHINACEA5 CH-t, napi 3-4 alkalommal. Általános immunerősítő hatású.
Az alábbi szerek 9 CH vagy esetleg 15 CH-ban adhatók akut esetben napi 2-3 alkalommal. A Pulsatillát csak 15, vagy 30 CH-ban adjuk!
Krónikus hurut és tartós halláscsökkenés esetén forduljunk homeopata orvoshoz!
KALIUM MURIATICUMHa valamire nem találtad a választ, tedd fel a kérdésed szakértőnknek! Kérdésed elküldése előtt kérjük, vedd figyelembe, hogy a válaszok nyilvánosan jelennek meg. Ha a problémád bizalmas jellegű, inkább az orvoslistánkban keress egy szakértőt, akivel személyesen konzultálhatsz. Nincs lehetőségünk magán e-mail címekre történő válaszadásra és telefonos konzultációra sem.
Szakértőinknek új kérdést csak regisztrált látogatóink tehetnek fel. Ha még nem regisztráltál oldalunkon, kattints ide! Ha már regisztráltál korábban, akkor lépj be.