Az esetek többségében azonban a petesejt nem termékenyül meg, így a “bölcsőre,” a méh belsejét borító puha, vastag nyálkahártyára sincs szükség. Ilyenkor a test egy prosztaglandin nevű hormont bocsát ki, mely a méhet összehúzódásra készteti. Ismerős? Ezt az anyagot használják akkor is, ha szülést akarnak indítani. Az üsszehúzódások elég erősek ahhoz, hogy leválasszák a nyálkahártyát, és a hüvely felé tolják ki.
Nem vagyunk egyformák. Abban sem, hogyan éljük meg a havi ciklusunkat, mennyi prosztaglandint termel a testünk, milyen intenzívek ezek az összehúzódások, mennyire erős a vérzés. Vannak köztünk olyanok, akik “újrahasznosítják” a nyálkahártyát, vagy egy részét, náluk a vérzés nem erős, mert a nyálkahártya egy része felszívódik.
Méhünk egy izompacsirta. Gondoljunk bele, elég erős az izomzata, hogy mozgásba hozzon egy 3-4 kilogrammos gyereket. Ezért nem csoda, hogyha sok a prosztaglandin, a reakció is heves – és a görcsök fájdalmasak.
Milyen ez a fájdalom? Mindenkinél más. Sugározhat a lábakba, javulhat, ha összegörnyedünk, enyhülhet melegtől, rosszabb lehet a legkisebb mozgától is, és a mértéke is változó. Különböző a fájdalomtűrő képességünk is. A történet mögött ott van a szokás is – ez egy “női baj”, amiről nem beszélünk. Akkor sem, ha a fájdalom a kutatások szerint néha egyenértékű egy szívrohamnál tapasztalt intenzitással.
A fájdalom kezelésére talán a titkolt, elhallgatott volta miatt született annyi házi praktika és népi gyógymód. Még a közelmúltban sem tekintették a menstruációs fájdalmat orvost igénylő problémának. Pedig az extrém fájdalom mögött néha szervi probléma is állhat.
Fontos, hogy a fájdalom csökkentése nem jelenti azt, hogy a szervezet nem tudja elvégezni a feladatát – épp ellenkezőleg, csökken a stressz, javul az életminőség – ha figyelembe vesszük, hány ilyen hónap van egy nő életében – ez nem csekély eredmény.
A hagyományos gyulladáscsökkentő gyógyszerek kiegészítője, vagy alternatívája lehet a homeopátiás kezelés. A homeopátiás szereket az egyéni tünetek alapján választjuk, így a felírás kicsit időigényesebb és több odafigyelést kíván. De nem erről szól a menstruáció ideje? Arról, hogy figyeljünk magunkra, mert a szervezetünk jelez – nők vagyunk!
Mit figyeljünk meg magunkon?
Mitől jobb, vagy rosszabb a fájdalom? Ezek a homeopátiás szakszóval “modalitásnak” nevezett különbségek segítenek a szerek kiválasztásában.
Jobb, ha bicska módjára összegörnyedünk? Ha erősen szorítjuk a kezünket a hasunkra? Ilyenkor a COLOCYNTHIS alapanyag jöhet szóba.
Melegtől enyhül? Ez jelezheti a görcsökre gyakran adott MAGNESIA PHOSPHORICA alapanyagot.
Milyen a fájdalom?
Pulzáló, éles, hirtelen nyilalló? Itt a BELLADONNA alapanyagú szer segíthet.
Olyan, mint a szülés? Sugárzik a belső combokba, és rosszabb, ha fekszünk? Viszont furcsa módon jobb autóban, menet közben? Gondoljunk a CHAMOMILLA VULGARIS-ra.
Milyen a hangulatunk? Milyen furcsa tünetet észlelünk?
Ha leordítjuk a családot, rettenetesen türelmetlenek vagyunk és a menzesz alatt hasmenés is jelentkezik – lehet, hogy a “manager” szer, a NUX VOMICA lesz a megoldás.
letöltöm
letöltöm
letöltöm
letöltöm
letöltöm
Ha valamire nem találtad a választ, tedd fel a kérdésed szakértőnknek! Kérdésed elküldése előtt kérjük, vedd figyelembe, hogy a válaszok nyilvánosan jelennek meg. Ha a problémád bizalmas jellegű, inkább az orvoslistánkban keress egy szakértőt, akivel személyesen konzultálhatsz. Nincs lehetőségünk magán e-mail címekre történő válaszadásra és telefonos konzultációra sem.
Szakértőinknek új kérdést csak regisztrált látogatóink tehetnek fel. Ha még nem regisztráltál oldalunkon, kattints ide! Ha már regisztráltál korábban, akkor lépj be.