A Föld felszínének közel 30%-át erdők borítják. Az erdők megszűrik a levegőt, elnyelik a széndioxidot és friss oxigént juttatnak bolygónk légkörébe. Az elnyelt széndioxidból a szénatomokat törzsükben raktározzák. A tudomány a fák korát is a törzsben található szénizotópok aránya alapján állapítja meg. Ez a pontos kormeghatározási módszer egy másik izgalmas felfedezést is hozott, mégpedig azt, hogy az erdőkben élő fák számottevően tovább élnek, mint a magányosan álló, vagy városban élő társaik.
A dendrológusok, azaz a botanikusok között a fás szárú növényeket kutató tudósok, már régóta feltételezték, hogy az együtt élő fák talán segítik egymást azáltal, hogy gyökereiken keresztül kommunikálnak. Ennek igazolására az észak-amerikai erdőkben a dendrológusok az izotópkövetésnek nevezett technikát alkalmazták. A kísérlet során radioaktív 14 szén izotóppal helyettesített szén-dioxid gázt juttattak nyírfák törzsébe. Közelben álló fenyőfákat a fotoszintézist akadályozó sötét takarókkal borították, így nem jutottak megfelelő tápanyagokhoz. Egy idő után a fenyők törzsében is kimutatható volt a 14 szénizotóp, ami azt igazolja, hogy a fennmaradáshoz szükséges tápanyagot, cukrot a nyírfáktól kapták. Ez a kísérlet igazolta, hogy a fák valóban kommunikálnak egymással, sőt gyökereiken keresztül megosztják a tápanyagokat is.
De hogyan történik mindez? Honnan tudja a pl. a nyírfa, hogy a szomszéd fenyő bajban van?
Az erdő fái a gyökereiken keresztül összeköttetésben vannak, hasonlóan, mint egy nagy erdei internet.
Ez a fákat összekötő bonyolult hálózat a talajban lévő mikrobákkal, például gombákkal és baktériumokkal való szimbiotikus kapcsolaton alapszik. A gombák nagy felületet képesek lefedni a micéliumként ismert fehér gombaszálak fejlesztésével. A micélium szétterül a fa gyökerein azáltal, hogy felveszi a fából a cukrot, és cserébe a fának létfontosságú ásványi anyagokat, például nitrogént és foszfort juttat. A fák gyökerei és a gombák közötti szimbiotikus kapcsolatot mikorrhiza-hálózatnak nevezik.
A fafajok közötti különböző kölcsönhatások vizsgálatával a tudósok azt találták, hogy a fák a mikrobiális „felépítésükben” lévő hasonlóságokat és különbségeket kihasználva felismerik a saját fajukhoz tartozó más fákat, és előszeretettel osztják meg velük a tápanyagokat mikorrhiza-hálózatukon keresztül. Ezt a „rokonfelismerésnek” nevezett viselkedést nemrégiben vizsgálták, amikor több douglas fenyőt ültettek egy parcellára, és a szén-dioxid-követési kísérletek azt mutatták, hogy az azonos család fái több tápanyagot osztanak meg egymással, mint más fajokkal. A tudósok még mindig vizsgálják, miért történik ez, de a feltételezések szerint minden növény úgy fejlődött ki, hogy reprodukciós célból rokonságot ismerjen fel.
Itt ugyan most fákról beszélünk, de ha a mindennapokra fordítjuk ezt a jelenséget, akkor ugye nem csodálkozunk nagyon, hiszen az állatok, emberek is először a gyerekeikkel, majd közeli, aztán távolabbi családtagjaikkal, később a „törzsbeliekkel” osztják meg erőforrásaikat. Tehát a családról való gondoskodás már az ember megjelenése előttről származó ősi törvény.
Na kanyarodjunk vissza csak az erdőbe!
A mikorrhiza hálózatok rendkívül fontosak a fák egészsége szempontjából veszély idején. Egyes gombafajok elősegíthetik a fák ellenálló képességét bizonyos környezeti stresszorokkal szemben, mint például a kártevők, toxinok és az ökoszisztémát behatoló patogén mikrobák. Az allelopátiának nevezett technika alkalmazásával, amelyben a mikorrhiza hálózaton keresztül kémiai jelet küldenek, a fák figyelmeztethetik szomszédaikat egy kártevőre, vagy gátolhatják az invazív növényfajok növekedését. A környező fák ezután illékony hormonok vagy kémiai anyagok kibocsátásával védekezhetnek, hogy elriasszák a kártevőket vagy a kórokozókat. Még azt is megállapították, hogy a fák stresszjelzést küldhetnek a közeli fáknak egy erdőtűz, vagy erdőirtás során.
Ha legközelebb kirándulni mész, ne tévesszen meg az erdő csendje! A puha avar alatt őrületes forgalom halad.
Aki szeretne a fák világáról többet tudni, az olvassa el Peter Wohlleben A fák titkos élete – Mit éreznek, hogyan kommunikálnak? Egy rejtett világ felfedezése című könyvét.
(Hegyi Sára)
Ha valamire nem találtad a választ, tedd fel a kérdésed szakértőnknek! Kérdésed elküldése előtt kérjük, vedd figyelembe, hogy a válaszok nyilvánosan jelennek meg. Ha a problémád bizalmas jellegű, inkább az orvoslistánkban keress egy szakértőt, akivel személyesen konzultálhatsz. Nincs lehetőségünk magán e-mail címekre történő válaszadásra és telefonos konzultációra sem.
Szakértőinknek új kérdést csak regisztrált látogatóink tehetnek fel. Ha még nem regisztráltál oldalunkon, kattints ide! Ha már regisztráltál korábban, akkor lépj be.