Minden nagy világvallásban, ősidők óta szerepelnek olyan előírások, amik étel, vagy ital megvonásával, vagy az étkezések gyakoriságának szabályozására vonatkoznak. Gondoljunk a húsvét előtti 40 napos böjtre vagy Nagypéntekre a keresztény kultúrkörben, a Ramadánra az iszlám és a Jóm Kipurra a zsidó vallásban.
Vajon milyen élettani, vagy spirituális megfontolásból alakult ki a böjt?
A böjt fogalmát tisztázzuk először: a böjt tudatos lemondás valamilyen táplálék fajtáról, vagy az étkezés, vagy akár a folyadék felvétel teljes felfüggesztése rövidebb, vagy hosszabb időszakra. Szándékosan nem a lemondás vagy feladás szót használtam, hiszen a böjt egy olyan ősi folyamat, amivel nem kevesebbek leszünk, hanem pont ellenkezőleg: nagyon sokat kaphatunk általa. Mivel a szervezetnek nem kell elvégeznie az emésztés munkáját, több energiája van más dolgokra összpontosítani. Az étkezéseken való merengés, tervezgetés sem von el figyelmet és energiát tőlünk.
A böjt hatására az érzékelés kiélesedik, fogékonyabbak leszünk meghallani a belső hangunkat. Akik vallási okokból böjtölnek, ilyenkor könnyebben hangolódnak rá az őszinte imára. A böjt valóban alázatra tanít, de pont az alázat és a türelem segíti a legjobban a testi-lelki megtisztulás folyamatát. A nem ellenszegülés, a kiskapuk kereséséről való lemondás és a befelé figyelés hamar átlendít a böjt kezdeti szakaszában tapasztalható éhségen, aggodalmon és a kísérő tünetként jelentkező fejfájáson. A spirituális megtisztulást támogathatjuk szauna vagy fürdő szertartásokkal, de otthoni körülmények között egy sós testradírozás és testolajozás is tökéletes megoldás lehet.
Böjti testolaj recept:
A fenti összetevőket keverjük össze egy gyógyszertári 100 ml-es üvegben és zuhanyozás után, a még törölközőnedves bőrbe kis mennyiséget masszírozzunk be.
Az étkezésről való lemondásnak azonban nem csak lelki aspektusai vannak. Az éhezés és táplálékbőség időszakai évezredek óta bizonyos ritmusban váltakoznak a természetben. Az emberi test építő és lebontó folyamatai is úgy működnek megfelelően, ha a modern civilizáció adta non-stop „kaja dömpinget” időnként - akár önkéntesen - ételben szűk időszakokkal szakítjuk meg.
A 24-48 órás böjt legnagyobb egészségügyi előnye, az autofágia. Az autofágia a test ún. önlebontó folyamata, amelyben a régi és sérült sejtrészeket újrahasznosítja. Lehetővé teszi a sejtek számára, hogy lebontsák a nem megfelelően működő részeiket, és a megmenthető darabokat új, használható sejtfészekké alakítsák át, vagy eltávolítsák a felesleges „selejtet”. Az autofágia a sejtek minőségellenőrzése. Egyszerűen fogalmazva az autofágia a sejtek önjavító folyamata, amelyet az éhezés hatására a hasnyálmirigy által termelt glükagon hormon szintjének növekedése stimulál.
Az autofágia több kutató szerint a hosszú élet titka. A metabolikus szindróma megelőzésének kiváló eszköze, komplexen támogatja az immunrendszert. Ugyanakkor az időben korlátozott étkezés (IKÉ) és a böjt a már kialakult inzulinrezisztencia, metabolikus szindróma, vagy bármilyen krónikus betegség esetén kizárólag dietetikus, vagy orvos tanácsára javasolt.
Forrás: https://my.clevelandclinic.org/health/articles/24058-autophagy
(H.S.)
kép forrása: pexels-vanessa-loring
letöltöm
Ha valamire nem találtad a választ, tedd fel a kérdésed szakértőnknek! Kérdésed elküldése előtt kérjük, vedd figyelembe, hogy a válaszok nyilvánosan jelennek meg. Ha a problémád bizalmas jellegű, inkább az orvoslistánkban keress egy szakértőt, akivel személyesen konzultálhatsz. Nincs lehetőségünk magán e-mail címekre történő válaszadásra és telefonos konzultációra sem.
Szakértőinknek új kérdést csak regisztrált látogatóink tehetnek fel. Ha még nem regisztráltál oldalunkon, kattints ide! Ha már regisztráltál korábban, akkor lépj be.