Időszámításunk előtt 6000-ből származnak a háziasított szőlőtermesztésre utaló első leletek a mai Georgia és Örményország területéről. Jelenleg 5-10.000 fajta szőlőt termesztenek világszerte. Ha a szüretre és a szőlőre gondolunk, akkor azonnal beugrik mindenkinek a borászat. Ez az ősi növény azonban ezen kívül is nagyon sokrétű és nagyon egészséges.
A hagyományos szőlőtermő vidékeken a gyümölcsöt minden érettségi szakaszában hasznosítják és a szőlőlevélből is hússal, rizzsel, magvakkal töltve ízletes ételeket készítenek. A gyümölcsből jól tesszük, ha sokat eszünk frissen (lehetőleg hazai fajtákat), de készül belőle bor, pezsgő, szőlő párlatok (szőlő és törkölypálinka, cognac, brandy), szőlőlé, must, mazsola, lekvár, szirup, borecet, verjus, a magból olaj, a magból és héjból flavonoidokban gazdag őrlemény.
A friss szőlő több mint 80%-a víz, szőlőcukorban, rostokban, szerves sókban gazdag. A vörös szőlő pedig kiemelkedő forrása flavonoidoknak, polifenoloknak pl. a resrevatrolnak, lycopinnek, quercitinnek, melatoninnak. Ezen értékes összetevők ereje abban áll, hogy csodás szinergiát alkotnak. Azaz a resveratrol hasznosulását a szervezetben a quercetin képes fokozni. A szőlő egészségünkre való hatása az utóbbi évtizedekben a tudományos kutatók érdeklődésének előterébe került.
A legújabb kutatások arra az eredményre jutottak, hogy a teljes szőlőből készült termékek segíthetnek a szív egészségének megőrzésében, és védelmet nyújtanak az öregedés, az öregedéssel összefüggő betegségek, a neurodegeneráció és bizonyos rákos megbetegedések ellen. A rendelkezésre álló adatok azt sugallják, hogy míg a gyümölcs maga, vagy a teljes szőlőből készülő kivonatok az egészségmegőrzés és prevenció terén, addig az izolált resveratrol pl. az előrehaladott betegségek kezelésében mutat ígéretes eredményket.
A szőlő és a resveratrol antioxidáns, gyulladáscsökkentő hatású az egész szervezetre. A bőrünk számára ezen tulajdonságokon felül védelmet nyújt az UV sugárzás káros hatásaival szemben és segít megőrizni a bőr rugalmasságát. Fizikai szinten az ízületi merevség és gyulladás, valamint szív és érrendszeri betegségek kiegészítő terápiájában érdemes kipróbálni.
A szőlő glikémiás indexe magas cukortartalma ellenére alacsony, 43 és 53 között mozog, ami lehetővé teszi a glükóz lassú és egyenletes felszabadulását. Az egyenletes vércukorszinthez és egészséges szénhidrátanyagcseréhez a szőlőben található egyes fitonutriensek is hozzájárulnak.
A szőlő virágából előállított virágesszencia a tehetséges, de dominanciára hajlamos emberek szere, akik csak a saját véleményüket fogadják el. Szintén a szőlő virágesszencia a szeretet belső forrására segít rátalálni. Elmagányosodás, gyász, szerelmi bánat és ragaszkodás esetén lehet eredményes.
Homeopátiában a Vitis vinifera-t rendelhetik a krónikus vénás pangás miatt kialakult ödéma, visszérfájdalom, magas koleszterinszint miatt kialakult érszűkület, ízületi gyulladások és fájdalom esetén, valamint bőrpigmentációk, napégések, sebgyógyulás és daganatok esetén. A Vitis Vinifera hatásos lehet a visszerek, az aranyér és a hajszálerek törékenysége esetén. Köhögést csillapító, enyhén köptető, hashajtó és gyomorpanaszokat csillapító tulajdonsága miatt is rendelheti a homeopata orvos.
Forrás: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4553113/
bachcsepp.hu
homeoart.com
(H.S.)
Ha valamire nem találtad a választ, tedd fel a kérdésed szakértőnknek! Kérdésed elküldése előtt kérjük, vedd figyelembe, hogy a válaszok nyilvánosan jelennek meg. Ha a problémád bizalmas jellegű, inkább az orvoslistánkban keress egy szakértőt, akivel személyesen konzultálhatsz. Nincs lehetőségünk magán e-mail címekre történő válaszadásra és telefonos konzultációra sem.
Szakértőinknek új kérdést csak regisztrált látogatóink tehetnek fel. Ha még nem regisztráltál oldalunkon, kattints ide! Ha már regisztráltál korábban, akkor lépj be.