Alapigazság, hogy a fényvédő csak akkor használ, ha használod! Tehát a fürdőszoba polcán árválkodó, 2 éve vásárolt tubus csak arra jó, hogy elmondhatod mindenkinek, hogy neked van fényvédőd… Nézzük át a különböző fényvédő fajták előnyeit és hátrányait, hogy tényleg olyat tudj beszerezni, amit örömmel használni is fogsz.
Kémiai fényvédők: a bőrbe felszívódva fejtik ki hatásukat. Számos vegyületet alkalmaz a kozmetikai ipar, érdemes az INCI lista alapján az összetevőkre egyenként rákeresni.
Leggyakrabban alkalmazottak: ethylhexylmethoxycinnamate, methylbenzylidenecamphor, avobenzone (ButylMethoxydibenzoylmethane) stb.
Előnyök: könnyű, gyorsan felszívódó és láthatatlan rétegben vihetők fel. Kombinált és zsíros bőr számára is előnyös könnyed formulák. Eredményesen megakadályozzák a leégést, napkárosodást.
Hátrányok: a legtöbb kémiai fényvédő fény hatására a bőrben bomlik (I), így napjában többször szükséges újra felvinni. Mivel a bőrbe felszívódva fejtik ki hatásukat, így napra kimenetel előtt kb. 30 perccel kell már felvinni. A bomlásuk során szabad gyököket képeznek, egyes összetevők ösztrogénhatásúak, azaz megzavarhatják a hormonháztartást. A folyamatos, hosszútávú használat esetleges kockázatairól nem áll rendelkezésre elégendő adat.
Mikor jó választás?
Minden olyan esetben, amikor fontos, hogy a készítmény láthatatlan és extra könnyű állagú legyen. Ne csillogjon, ne ragadjon. Pl. városnézés, napos teraszon hosszan üldögélés, autóvezetés. Kisebb kockázat egy kémiai fényvédőt használni a napfényes hónapokban, mint nem használni semmit és leégni! A bőr leégését mindenképpen el kell kerülni.
Fizikai fényvédők: a bőr felszínén fejtik ki a hatásukat. Az ásványi szemcsék a bőr felszínén maradnak, és onnan verik vissza a nap sugarait.
Előnyök: az ásványi szemcsék nem szívódnak fel, nem jelentenek egészségügyi kockázatot. Kivételt képeznek az ún. nano-szemcsék, melyek felszívódhatnak és használatukat pl. biokozmetikumokban tiltják.
Hátrányok: a fizikai fényvédők általában vastagabb konzisztenciájú kozmetikumok, a bőrön általában hagynak egy többé-kevésbé látható réteget. Úszás, pancsolás után leoldódnak és újra kell őket kenni. Befoghatják a fürdőruhát.
Mikor jó választás?
Nyaraláskor, vízparton, strandon, gyerekeknek mindenkor, otthoni kertészkedéskor. Fényérzékenyítő kezelések, vagy gyógyszerek szedésekor, várandósság alatt.
Biológiai fényvédők: olyan antioxidánsok kombinációja, melyek a testünk természetes fényvédelmi funkcióit erősítik meg. Ilyen pl. a béta karotin, likopin, a homoktövis hús és magolaj, nagy dózisú E- és C-vitamin, avokádó olaj, rozmaring kivonat. Ezek egy része belsőleg fogyasztva, míg mások kozmetikai készítményekben fejtik ki hatásukat.
Előnyök: teljesen természetes, nem jelent egészségügyi kockázatot.
Hátrányok: intenzív napsugárzáskor nem helyettesíti a magas faktorszámú fényvédő használatát, csak kiegészíti azt.
Mikor jó választás?
Kora reggeli órákban, vagy nyáron du. 6 után, ha lemész úszni a strandra, ha félárnyékban kiülsz a teraszodra egy csésze kávéval egy kis időre, ha reggel elmész dolgozni és egész nap egy irodában ülsz.
A legtöbb fényvédő készítmény többféle filtert is alkalmaz. A kémiai és fizikai fényvédők gyakran együtt szerepelnek a receptúrákban, hogy a hatékonyság és a készítmény textúrája a legmegfelelőbb legyen.
A natúr- és biokozmetikumok kritériumrendszerében szigorúan tiltott a kémiai filterek és a nano-szemcsék használata. A környezet és egészségtudatos gyártók figyelnek arra is, hogy az összetevők a természetes vizekbe oldódva ne okozzanak kárt az élővilágban. Ha a kozmetikumokcímkéjén láthatóa tanúsító szervezetek pecsétje, az garanciát jelent a termék minőségére és környezetbarát mivoltára.
Szerencsére nagyon sok információ áll rendelkezésre a kozmetikai összetevők hatásáról, ezért vásárlás előtt érdemes egy kicsit kutatni, hogy megtaláljuk az igényeinknek legmegfelelőbb terméket.
Akár a termék összetevői, akár annak kényelmes használata alapján választunk, azt mindenképp tartsuk szem előtt, hogy kisebb kockázat akár egy kémiai fényvédőt használni a napfényes hónapokban, mint nem használni semmit és leégni! A bőr leégését, a napkárosodást mindenképpen el kell kerülni.
Viseljünk széles karimájú kalapot, lenge fehér inget, minőségi napszemüveget, ha nagyon süt a nap és a józan eszünket se felejtsük otthon!
(H.S.)
fotó forrása: fotókredit pexels-rfstudio
Ha valamire nem találtad a választ, tedd fel a kérdésed szakértőnknek! Kérdésed elküldése előtt kérjük, vedd figyelembe, hogy a válaszok nyilvánosan jelennek meg. Ha a problémád bizalmas jellegű, inkább az orvoslistánkban keress egy szakértőt, akivel személyesen konzultálhatsz. Nincs lehetőségünk magán e-mail címekre történő válaszadásra és telefonos konzultációra sem.
Szakértőinknek új kérdést csak regisztrált látogatóink tehetnek fel. Ha még nem regisztráltál oldalunkon, kattints ide! Ha már regisztráltál korábban, akkor lépj be.