Sokan tapasztalnak fokozott hajhullást a változókorral párhuzamosan. Leggyakrabban a haj vastagságának, minőségének (hajlipidek mennyisége csökken, a haj törékennyé válik) és színének változását figyelhetjük meg. Az életkorral nő a haj színéért felelős melanint termelő melanociták apoptózisa, ez okozza a szürke hajszálak megjelenését.
A hajhagyma egy érzékeny, ciklikus változásokban létező, hormonok által erősen szabályozott élettani rendszer, mely rendkívül érzékeny a környezete változásaira, legyen ez hőmérséklet, oxigénhiány, a mikrobiom állapota, tápanyagok hiánya vagy hormonális változás. A környezeti és hormonális faktorok mellett az sem hagyható figyelmen kívül, hogy 50 éves kor körül egyre többen szednek gyógyszereket krónikus betegségekre, melyek szintén ronthatják a haj minőségét, illetve a stresszes életmód is befolyásolhatja az érzékeny endokrin rendszer működését. A hajminőség változására való hajlam, illetve az androgénekre való érzékenység a hajhagymában genetikailag is meghatározott, így a klimax alatti hajminőség változás nem mindenkit érint egyformán.
Menopauza alatt általánosan csökken a haj élettanában kulcsszerepet játszó ösztrogén hormonok mennyisége. A haj anagén, növekedési fázisának fenntartásában fontos szerepe van az ösztrogén hormonoknak, míg a progeszteron a tesztoszteron DHT-vá való átalakítását gátolja. Az ösztrogén hormonok receptorokhoz kapcsolódnak a hajszemölcsben. Segítik a tesztoszteront ösztrogénné alakító aromatáz enzim működését, másrészt a keratinociták proliferációjához szükséges növekedési faktorok mennyiségét növelik. Menopauza alatt az androgének mennyisége is csökken, de a női férfi hormonarány időszakosan felborulhat a férfi hormonok javára, és a DHT hatására a haj növekedési ciklusa lerövidül. Egyre rövidebb a növekedési ciklus, és hosszabb ideig van a hajhagyma alvó állapotban, így megnő a hiányzó hajszálak mennyisége. Ez az AGA (androgén alopécia) megjelenését okozhatja azoknál, akiknél sok a DHT receptor a fejbőr bizonyos részein. Másik hatása a megnövekedett sebum termelődés. Az AGA nőknél egy falomb jellegű, főleg a fejtető választék körül jelentkező hajritkulással jelentkezik, és soha nem olyan általános, mint a férfiak androgén allopéciája. A nők fejbőrében a férfiakhoz képest 40%-kal kevesebb az androgénreceptorok száma és a hajas fejbőr homloki régiójában található tüszőkben 3/3,5-szer kevesebb, a DHT képződésért felelős az 5-alfa-reduktáz enzim található.
Az ösztrogénhiány másik következménye az oxidatív stressz, az ösztrogén vazodilátornént működik, hiányában a hajhagyma körül beszűkülnek az erek, és a haj oxigénellátása csökken, megnő a reaktív szabadgyökök mennyisége.
A menopauza alatti hajhullás a haj metabolikus rendszeréhez is kapcsolódik. A metabolikus rugalmasság az életkorral csökken. Egy gramm haj képződés 670 KJ energiát igényel, ez körülbelül 6 perc intenzív kéz és lábmozgás energiaigényének felel meg A haj mátrixsejtjei a csontvelő után a második leggyorsabban osztódó sejtek, és a haj egy jelentős glikogénraktárból fedezi az ehhez szükséges energiát. Az emberi hajtüszők belső Cori-ciklust működtetnek, és a növekedésüket glikogén-foszforiláz segítségével szabályozzák. Az anagén fázisban magas, a katagén fázisban csökken, a telogén fázisban pedig egyáltalán nincs jelen a glikogén. A hajhagymát körülvevő glikogén lebontása a változókori hormonális folyamatok során felgyorsul, így a haj hamarabb kerül katagén fázisba.
A változó kori hajminőség változás kezelése tehát komplex kihívás. Lényeges szempont, hogy ne terheljük a szervezetet, ezért a külső körülmények és az életmód változtatása mellett a hormonegyensúly szabályozásához érdemes 5-alfa-reduktáz gátló hatású, DHT képződését csökkentő, például magas rutin tartalmú adaptogén növényeket és GLA-ban gazdag tápanyagokat alkalmazni. A glikogén foszoriláz (PYGL) enzim gátlása természetes anyagokkal, a haj energiaellátásának biztosítása fontos az anagén fázis meghosszabbítása érdekében. A megváltozott ösztrogén-tesztoszteron arány helyreállítása szója izoflavonoidokkal történhet. Fontos szerepe van a sejtszaporodásban és az oxidatív stressz elleni védelemben a cinknek, és a vörösréz is számos, a hajban lejátszódó enzimfolyamat és a melanin képződés kofaktora. A gyulladások megszűntetése és a természetes keratinforrás biztosítása is a komplex megközelítés feladatai között szerepel.
Hogyan integráljuk a homeopátiát a mindennapi rutinunkba: útmutató a természetes egészséghez
A mai rohanó világban egyre többen keresnek természetes és holisztikus módszereket az egészség megőrzésére és a betegségek megelőzésére. A homeopátia, mint időtálló alternatív gyógyászati forma, a szervezet saját folyamatait támogatva gyengéd, mégis hatékony megközelítést kínál a jólét eléréséhez az egyéni gyógyulásra és egyensúlyra összpontosítva. A homeopátia mindennapi életünkbe való integrálása természetes rutint biztosíthat, amely támogatja az immunitást, javítja a közérzetet, és segíthet a gyakori betegségeknél a konvencionális gyógyszerekkel gyakran járó mellékhatások nélkül.
A homeopátia integrálásának előnyei:
Holisztikus egészségrutin kialakítása homeopátiával
A homeopátia mindennapi életbe való integrálása az általános jólétet támogató rutin kialakításáról szól.
Miért válasszuk a homeopátiát egy természetes egészségügyi rutinhoz?
A homeopátia választása egy tudatos megközelítést kínál az egészséghez. Rendszeres használatával a homeopátia értékes szövetségessé válik a mindennapi egészség kezelésében, a betegségek megelőzésében és az életminőség javításában. Akiknek új a homeopátia, azoknak érdemes néhány olyan szerrel kezdeni, amelyek a saját gyakori problémáikon segíthetnek. Ahogy egyre jobban megismerjük ezek hatásait, bővíthetjük a homeopátia használatát, hogy szélesebb körű egészségügyi igényeket is lefedjen.
Töltsd le hajhullás e-kártyánkat!
Forrás:
Természetgyógyász magazin
Rinaldi F, Trink A, Mondadori G, Giuliani G, Pinto D. The Menopausal Transition: Is the Hair Follicle "Going through Menopause"? Biomedicines. 2023 Nov 14;11(11):3041
letöltöm
Ha valamire nem találtad a választ, tedd fel a kérdésed szakértőnknek! Kérdésed elküldése előtt kérjük, vedd figyelembe, hogy a válaszok nyilvánosan jelennek meg. Ha a problémád bizalmas jellegű, inkább az orvoslistánkban keress egy szakértőt, akivel személyesen konzultálhatsz. Nincs lehetőségünk magán e-mail címekre történő válaszadásra és telefonos konzultációra sem.
Szakértőinknek új kérdést csak regisztrált látogatóink tehetnek fel. Ha még nem regisztráltál oldalunkon, kattints ide! Ha már regisztráltál korábban, akkor lépj be.