Hónap orvosa

Beszélgetés Dr. Kopócsi Andrea homeopata állatorvossal

Az interjút Háver-Varga Marianna készítette.

Sorozatunkban olyan homeopata orvosokkal beszélgetünk, akik szakterületüket az elmúlt években alaposan feltérképezték, ott nagy gyakorlatot szereztek. 



HVM: Folytatjuk sorozatunkat, amelynek keretében homeopátiával foglalkozó orvosokkal beszélgethetek a hónap orvosa sorozatban, ezúttal vendégem dr. Kopócsi Andrea holisztikus állatorvos, homeopata, akit tisztelettel köszöntök. Jó napot kívánok!

KA:   Jó napot kívánok, köszöntöm a hallgatókat!

HVM:   Már a megnevezés, azaz, hogy holisztikus állatorvos, önmagában is nagyon izgalmas. Nézzük meg közelebbről, milyen gyógyulási utakat foglal magában ez a megnevezés.

KA:       Először inkább arra válaszolnék, hogy mit jelent a holisztikus kifejezés.  A „holo” szócskából ered, ami azt jelenti, hogy teljes, egész. Mindig a beteg teljességét, egészét vizsgálom, soha nem a betegséget kezelem, hanem mindig a beteget a maga teljességében.  Hogy könnyebb legyen megérteni, egy példával szemléltetném: például torokgyulladás esetén nem biztos, hogy minden egyes ember torokgyulladására ugyanaz a homeopátiás szer hoz enyhülést, mert az egyik embernek a meleg tea esik jól, a másiknak adott esetben a hideg ital. Van, aki csak a folyadékot tudja lenyelni ilyenkor, és érdekes módon vannak olyanok is, akik a folyadékot nehezebben nyelik le, és a szilárd étel esik jobban. Ezeket az egyedi sajátosságokat, továbbá minden egyes betegséghez tartozó mentális, lelki, pszichés tüneteket is figyelembe vesszem a terápia kialakítása során.

HVM:   Hogyan kapcsolódik mindez, ez a szemlélet az állatorvosláshoz? Azt gondolom, hogy még mindig keveset tudunk arról, hogy a klasszikus orvosláson túl egy állatorvos mit tehet még akár egy egészen pici, akár egy egészen nagy állat egészségéért.

KA:       Gyakorlatilag ugyanazt, mint egy humán orvos, aki alternatív módszereket használ. Alapvetően homeopátiát használok, de fitoterápiát, Bach-virágterápiát is alkalmazok, és esetenként fény terápiát is szoktam használni. Nagyon fontos, ezért minden esetben kiemelt figyelmet fordítok a táplálkozásra, mert azzal szinte mindig probléma van. Meg szoktam vizsgálni az állat pszichés körülményeit is. Az állatorvosi egyetem elvégzése után 3 évig alternatív pszichológiai tanulmányokat is folytattam, mégpedig azért, mert a praxisomban felfigyeltem arra, hogy különösen a krónikus esetekben nagyon gyakran valamilyen módon kapcsolódik az állat betegsége a gazdi betegségéhez, vagy problémájához. Úgy is mondhatnám egyszerűen, hogy allergiás gazdi – allergiás kutyus, reumás gazdi – reumás kutyus. Ez nagyon szembetűnő volt, és elkezdtem azon gondolkodni, hogy mi lehet ennek az oka, hiszen ezek a betegségek nem fertőző betegségek, nem a gazditól megfertőződik az állata, vagy fordítva, hanem valószínűleg a pszichés háttér az ok. A gazdival közös energetikai rendszerben élő kisállat nagyon könnyedén átveszi a gazdi érzelmi állapotait, a pszichés környezet minden hatását, hiszen a társállatok energetikai védelme sokkal gyengébb, mint az emberé, még a gyerekekénél is gyengébb. Pszichológiai tanulmányaim nagyon sokat segítettek nekem abban, hogy még holisztikusabban átlássam az adott beteg kisállat problémáját, és hogy az honnan ered?

HVM:   Most, hogy ezt említette, nekem is bevillant egy nagyon régi kép. 20 évvel ezelőtt volt egy kutyám, akivel nagyon szoros kapcsolatban voltam, és nagyon-nagyon sokféle betegsége volt a kutyusomnak, rengeteg szembetegség, szemgyulladás, daganatos elváltozások, és akkoriban egy természetgyógyász azt mondta nekem, hogy tulajdonképpen engem véd az állatom, és rólam akarja levenni ezt a terhet. Ha ezt most egy picit megfordítjuk, és úgy nézzük a kérdést, ahogyan ön elemezte, azaz, hogy egy közös energetikai térben vagyunk, ugyanaz az információs közeg vesz minket körbe, ha jól értem.

KA:       Így is lehet fogalmazni, szerintem annak a természetgyógyásznak igaza volt, mert a legtöbb esetben erről van szó. Ez megint fölvet egy újabb kérdéskört, hogy milyen a viszonyrendszer a gazdi és kedvence között. Általában a gazdik emberi szemmel nézik ezt az egész dolgot. Emberi szemmel nézik kis kedvencüket és emberi szemmel, emberi gondolkodással akarnak neki jót, emberi módon szeretik. Csak azt felejtik el, különösen, ha kutyáról van szó, hogy a kutya falkaállat. Tudom, hogy ez a téma mostanában eléggé megosztó és neuralgikus pont, mert egyre többen támadják ezt az elméletet, hogy a kutya falkaállat, pedig az. Több, mint 25 éves praxistapasztalattal a hátam mögött mondhatom, hogy abszolút ebben a szemléletben kell nézni, mivel a kutya a külvilágból érkező, őt ért ingereket csak ebből a falka ösztönvilágából tudja értelmezni. Egy falkában nincs mellérendeltség a falka tagjai között, azt nem tudják értelmezni, csak alá- és fölérendeltség van, és ennek vannak nagyon markáns jelei. Nagyon sok gazdi akár öntudatlanul is olyan markáns jelzéseket ad a kutyusnak, melyekkel azt tudatja, hogy alárendelődik a hierarchiában az állatának. Mi történik ilyenkor egy falkaállattal? Az történik, hogy azt érzi, hogy a rangsorban a gazdi fölött áll. De ez a fölérendeltség nemcsak jogokkal jár, hanem kötelezettségekkel is, azaz ő a felelős a gazdiért. Ha a gazdi energetikájában érez valamilyen negatív dolgot, akkor ösztönösen, ebből a falka ösztönvilágából adódóan átveszi ezeket az energiákat is, hogy megvédje a gazdit. Tehát amit ön mondott, az abszolút helytálló, vagy ő is produkálja azokat a tüneteket, vagy ami még érdekesebb, a gazdi helyett lesz beteg. És ez nem vicc.

HVM:   Ebben az esetben gondolom, az a logikus, hogyha az orvos együtt kezeli az állatot és a gazdit, ugye?

KA:       Igen, legalábbis meg kell ismerni. Állatorvosként én orvosilag nem kezelhetek embereket, viszont lelkiterápiás módszerrel segíthetek megérteni a gazdiknak, hogy hol lehet az a közös pont, amin, ha ő elkezd dolgozni, megpróbálja megoldani, feloldani, kioldani, azzal nemcsak magának segít, hanem az állatának is.

HVM:   Említette, hogy nagyon sok terület tartozik a holisztikus állatorvoslásba, ugye a Bach-viráterápia, ayurvédikus gyógyítás, fényterápia, gyógynövények és természetesen a homeopátia is. A homeopátiával hogyan került kapcsolatba, mi volt az első jel, amire fölfigyelt a homeopátia kapcsán?

KA:       Még a 90-es évek első felében történt velem, amikor a kislányom 3 éves volt, és bekerült közösségbe, akkor sajnos egymást követték a lázas, megfázásos, torokgyulladásos tünetek, és hát bizony majdhogy nem kéthetenként kellett neki egy antibiotikum kúra, mert akkoriban az ilyen esetekben antibiotikumot írt fel a gyermekorvos. Az egyik antibiotikum kúra alkalmával egy komoly gyógyszerallergiás reakciót lépett fel nála, és én akkor eléggé megijedtem. És milyen az élet? A szinkronicitások sorozatát hozta akkor elém. Az egyik volt évfolyamtársamról tudtam, hogy ő elkezdett foglalkozni valamilyen alternatív gyógymóddal, akkor még a homeopátia elnevezés is elég ismeretlen volt előttem. Vele beszélgetve elmeséltem, hogy mi történt a kislányommal, és ő javasolt nekem egy homeopata gyermekorvost. Elmentünk hozzá a kislányommal és ő nagyon szépen rendbe hozta. Ez nem azt jelenti, hogy utána ne lettek volna ilyen fertőző, lázas betegségei, de azok a betegségek, melyek máskor egy hétig is eltartottak antibiotikum kúrával, most, ahogy elkezdődött a belázasodás, egy-két homeopátiás szer segítségével 24-36 óra alatt nyomtalanul eltűntek. Ha nem én látom, tapasztalom meg, akkor nem hiszem el. Ez annyira megfogott, hogy elkezdtem érdeklődni eziránt a gyógymód iránt. És akkor megint jött szinkronban egy esemény: akkor szervezték meg Magyarországon az első homeopátiás tanfolyamot állatorvosoknak a Nemzetközi Homeopátiás Állatorvosi Egyesület szervezésében. A vizsgáztatást a nemzetközi egyesület szervezte meg, mert akkor Magyarországon még nem volt egy olyan állatorvos sem, aki rendelkezett volna vizsgáztatási joggal. Az első, 3 éves képzésen sajátítottam el a homeopátia alapjait, és azóta is folyamatosan képezem magam.

HVM:   Visszaemlékezne most a kedvemért, hogy a legelső alkalom, amikor homeopátiás szert adott be egy állatnak, az konkrétan milyen eset volt, milyen szert alkalmazott.

KA:       Ha jól emlékszem, akkor az a Phosphorus C30 nevezetű szer volt, amire jellemző, hogy nagyon félős, erős hangokra, mint petárdák vagy mennydörgés, páni félelemmel reagál az állat. Ez volt az első eset, amikor kipróbáltam a homeopátiát, és nagyon szépen működött. Tényleg sokkal nyugodtabban vészelte át az a kutyus a szilveszteri petárdázást.

HVM:   A következő években, amikor már egyre többször és többször alkalmazta a homeopátiát, voltak-e olyan estek, amelyek túl a megtapasztaláson önt is nagyon meglepték, vagy nagyon jó élményként tekint ezekre az esetekre, mint állatorvos?

KA:       Elég sok volt, az egyik ilyen esetem egy westie kutyus története, ami 8 éves volt, amikor hozzám került, és úgy fordult hozzám a gazdija nagyon kétségbe esve, mert az volt az állatorvosi vélemény, hogy Katicát – így hívják a kutyust -, el kell altatni, mert a diagnózis fokális epilepszia. Ez annyit takart, hogy Katicára olyan rohamok jöttek rá, melyek során egyik pillanatról a másikra szinte megmagyarázhatatlan félelmi reakciókat produkált, odarohant a gazdájához, remegett, lihegett, nem tágított mellőle. A gazdija ilyenkor ölbe vette, nyugtatgatta, babusgatta, és beletelt jó egy órába, míg szépen lassan elmúlt a roham. Elvitte állatorvoshoz, a hagyományos vizsgálatok megtörténtek és ott kapta ezt a diagnózist. Én úgy dolgozom, hogy minden esetben egy nagyon részletes beszélgetés történik a gazdival az első találkozás alkalmával. Megismerve Katica életkörülményeit, az előzményeket, a tünetek részletes lezajlását, fény derült arra is, hogy Katica gazdája teljes mértékben alárendelődik kedvencének. Ahogy az előbb említettem, pusztán szeretetből, gyakorlatilag mindent úgy és akkor csinált, ahogyan és amikor azt Katica szerette volna. Már az előzőekben említettem, hogy ez az úgynevezett falkavezéri pozícióba emelés milyen problémás helyzetet tud teremteni egy kutyus számára, és pszichésen mennyire megterheli az állatot. Én arra a következtetésre jutottam, hogy Katica nem epilepsziában szenved, hanem egyszerűen pánikrohamai vannak. Akkor egyrészt homeopátiás szert is választottam a számára, ami lefedte az ő alkati tüneteit, alkati jellegzetességeit, és megbeszéltem a gazdival, hogy gyakorlatilag ezt a kiváltó okot kellene megszüntetni, tehát a gazdinak vissza kell vennie a falkavezéri szerepet.

Van egy kolléganőm, aki kutya viselkedés terapeuta. De ne a hagyományos kutyaiskolás módszerekre gondoljon, hanem egy olyan fajta segítségre, amivel a gazdit tanítja meg arra, hogy hogyan alakítson ki egy olyan viszonyrendszert a kedvencével, amiben mindketten harmonikusan tudják érezni magukat, és a kutyus is egy jó, nyugodt idegrendszerű, hosszú távon egészséges kiskutya tud lenni. A hölgy együttműködően betartott minden utasítást, amit a kolléganőmtől kapott, gyakorlatilag visszavette a falkavezéri szerepet, és egy hónap leforgása alatt teljesen megszűntek ezek a rohamok. Mint mondtam Katicával 6 évvel ezelőtt 8 éves korában találkoztunk először, és még mindig kapcsolatban vagyok a gazdijával. Örömmel jelenthetem, hogy Katica már a 14. életévét is betöltötte, és teljesen jól van.

HVM:   Ebben a példában a kutyus a gazdi mentális állapotára kapcsolódott rá, de említene olyan esetet, amikor a kisállat kifejezetten fertőző betegségtől szenvedett, esetleg már közel is állt az elaltatás állapotához, de sikerült őt visszahozni és meggyógyítani.

KA:       Igen, természetesen. Rozi cica történetét mesélem el most. Rozi cica egy 5 éves, fehér foltos, ivartalanított nőstény cica, aki lakásban él, de ki is jár a kertbe. A gazdi azt vette észre, hogy az egyik napról a másikra nagyon levert, étvágytalan lett, többször hányt. Elvitte a gazdája állatorvoshoz, ott kiderült, hogy majdnem 42 fok a hőmérséklete, megtörtént a vérvizsgálat, és kiderült, hogy leukózisos.

HVM:   Az mit jelent?

KA:       Ez egy vírusos fertőző betegség, ami elég sok cicát érint. Sok cica leukózis pozitív – így mondjuk -, tehát hordozza a vírust, és ha valamiért kicsit meggyengül az immunrendszere, bármilyen külső behatásra, vagy stresszre, akkor ez fizikai formában meg tud nyilvánulni, akutan megbetegszik leukózis tüneteivel, és onnan már elég nehéz visszajönni. A kezelő állatorvosa azt mondta a gazdinak, hogy vagy el kell kezdjen egy szteroid kúrát, ami átmenetileg tudja csökkenteni a tüneteket, vagy el kell altatni Rozi cicát. Egyiket sem szerette volna a gazdija és ezután keresett fel engem. Itt is ugyanúgy megtörtént az általános állapotfelmérés és részletes kikérdezés. Ilyenkor olyan tüneteket is fontosnak kell venni, melyeket az akadémikus praxisban nem vesznek figyelembe, mert, ha figyelembe vennék, sem tudnának vele mit kezdeni. Például kiderült, hogy Rozi cica nem olyan régen elkezdett földet enni. Ezzel nemigen tudnak mit kezdeni az akadémikus gyakorlatban, de mint homeopátiás tünet, azért ez egy nagyon markáns tünet. Aztán elkezdett sokat inni, és az egyébként nagyon kedves, barátságos cica mióta beteg lett, elbújik, és a gazdája alig találja meg, amikor enni akar adni neki. Ezek a tünetek voltak azok, amik elvittek engem a Natrium muriaticum homeopátiás szerhez, amit elkezdtem adni neki, és még a leukózis vírus úgynevezett nozódáját is kapta Rozi cica. Gyakorlatilag már az első hét után abbamaradt a hányása, majd pár napon belül elkezdett enni, nem volt láza, és gyakorlatilag teljesen meggyógyult.

HVM:   Egy pillanatra visszaugranék Katica kutyushoz, ott milyen szert adott a pánikra?

KA:       Ott nem a pánikra kapta a szert Katica, hanem alkati szert kapott, és az is a Phosphorus volt. Ezt egy csomó más tünet is megerősítette, nem csak az, hogy pánikol.

HVM:   Ugye minden évben kötelező a különböző védőoltások, kombinált oltások beadása? De ahogyan egy anyuka vagy apuka tudja, hogy egy-egy védőoltás azért kiválthat bizonyos reakciókat egy kisgyereknél, egészen biztos vagyok abban, hogy ha egy picit jobban odafigyelünk a kisállatra, akkor nála is felfedezhetünk adott estekben ilyen tüneteket az oltás után. Ezzel kapcsolatban mit érdemes tudni, és érdemes-e kivezető homeopátiás szert alkalmazni kisállatoknál?

KA:       Igen, természetesen. Nagyon-nagyon sok problémát okozhat egy védőoltás egy érzékeny állatnál. Ez persze nem azt jelenti, hogy nem kellene beoltatni. Vannak kötelező oltások és vannak ajánlott oltások, ezt is nagyon fontos tudni, sok gazdi ezzel sincs tisztában. Ami kötelező, az a veszettség oltás, ezt minden évben meg kell kapja a kutyus. Ami ajánlott, azok a kombinált oltások, amik egyéb fertőző betegségek ellen védenek, mint parvo, szopornyica, parainfluenza, fertőző májgyulladás, leptospira, kennelköhögés és ilyenek. Az az általános gyakorlat, hogy felnőtt állatnál általában egyszerre szokták beadni a kombinált oltást és a veszettség oltást egy úgynevezett nagy kombinált oltásban. Én ezt nem tartom túl szerencsésnek, mert az érzékenyebb állatoknál bizony ki tud váltani mindenféle reakciókat, az allergiás reakcióktól kezdve az emésztőrendszeri panaszokig, akár még viselkedési problémákat is okozhat átmenetileg egy ilyen dolog. Ezért én úgy szoktam javasolni, hogy a veszettség oltást és a kombinált oltást elkülönítve egymástól, több hónap kihagyással érdemes beadni. Ha már tapasztalta a gazdi, hogy a kedvence a védőoltásokra valamilyen enyhébb vagy erősebb reakciók reagál, tehát mellékhatásokat tapasztal, akkor érdemes már a következő védőoltást úgynevezett homeopátiás védelem mellett beadni, ami azt jelenti, hogy az oltás előtt 3 nappal el kell kezdeni 2 homeopátiás szer adagolását az oltás utáni 3 napig, tehát 1 héten át, és a középső, 4. napra kell időzíteni az oltás beadását. Ez a homeopátiás védelem jó eséllyel kiküszöböli az oltások utáni reakciókat. Ha azt tapasztaljuk, hogy egy oltás után erőteljes reakciókat mutat az állat, akkor viszont érdemes az adott oltást kivezetni. Ez az oltás kivezetése, amit azt jelenti, hogy az adott oltóanyagból készített úgynevezett homeopátiás nozódát adjuk emelkedő potenciában. Egy oltás esetében ez egy kéthónapos kúra.

HVM:   Biztos, hogy önnek is van kedvenc homeopátiás szere, mert eddig azt tapasztaltam, hogy a legtöbb homeopata orvos nagyon sok szert nagyon szívesen használ és kísérletezik is vele, de azért mindig van egy-egy olyan kedvenc, amivel nagyos sok esetet tudott megoldani, vagy nagyon meglepő eredményeket tudott elérni. Önnek van-e ilyen?

KA:       Hát, kedvenc szert nem tudnék mondani, mert azért van néhány olyan szer, ami gyakran fordul elő, de amit talán a leggyakrabban adok, az a Natrium muriaticum. Ennek a szernek olyan a gyógyszerképe – így szoktuk mondani -, ami nagyon sok embernél is megfigyelhető. Nem tudom, hogy ez a mai kornak köszönhető-e, hogy ez a fajta gyógyszerkép megjelenik embereknél is. Azt például nagyon érdekes megfigyelni, ha olyan gazdi jön el hozzám, aki ő maga is jár homeopata orvoshoz homeopátiás kezelésre és kap alkati szert, akkor nagyon gyakori, hogy amilyen alkati szert találok meg én a kutyusnak, cicusnak, sokszor egyezik az ő által kapott alkati szerrel. Ilyen szer, ami elég gyakran jelenik meg tünetek képében, az a Natrium muriaticum.

HVM:   A beszélgetésünk végén egy kicsit beszéljünk az oktatásról is, hiszen ön oktatóként részt vesz az állatorvos képzésben, a budapesti Állatorvos-tudományi Egyetemen többek között alternatív gyógymódokról tart előadásokat. A homeopátiás és általában az alternatív, holisztikus gyógyászattal kapcsolatban még most 2024-ben is azt tapasztalhatjuk, hogy hát ez egy nagyon megosztó terület. Az ön tapasztalata mi ezzel kapcsolatban? Mennyire nyitott az a generáció, aki most vesz részt az orvosképzésben?

KA:       Szerencsére a generáció eléggé nyitott. Említettem a beszélgetésünk elején, hogy én 1996-ban kezdtem el az állatorvosoknak összeállított homeopátiás tanfolyamot, 1999-ben vizsgáztam, utána még egy-két évfolyam végezte el a képzést a nemzetközi egyesület szervezésében, de utána sajnos megszakadt ez a folyamat. A Magyar Állatorvosi Kamarán belül létrejött egy alternatív tagozat, aminek az alapítás óta én is tagja vagyok. Régóta küzdünk azért, hogy újra lehessen ilyen képzést összeállítani az állatorvosoknak. Tavaly októberben, én úgy gondolom, hogy ez egy történelmi pillanat volt, a budapesti Állatorvos-tudományi Egyetemen elindult az első alternatív szakállatorvos képzés, amiben a homeopátia is teret kap.

HVM:   Ez azt jelenti tehát, hogy a következő években számíthatunk arra, hogy egyre több fiatal homeopata orvossal kapcsolódhatunk össze.

KA:       Így van, így van.

HVM:   Legyen így!   Dr. Kopócsi Andrea holisztikus állatorvosnak, homeopatának nagyon szépen köszönöm a beszélgetést.

KA:       Köszönöm szépen én is a lehetőséget.


    kapcsolódó cikkek
    AJÁNLOTT E-KÖNYVEK ÉS TERÁPIÁS KÁRTYÁK
    • letöltöm

      Kutyabaj és macskajaj homeopátiás kezelése e-könyv

      tovább
    Maradt még kérdésed?

    Ha valamire nem találtad a választ, tedd fel a kérdésed szakértőnknek! Kérdésed elküldése előtt kérjük, vedd figyelembe, hogy a válaszok nyilvánosan jelennek meg. Ha a problémád bizalmas jellegű, inkább az orvoslistánkban keress egy szakértőt, akivel személyesen konzultálhatsz. Nincs lehetőségünk magán e-mail címekre történő válaszadásra és telefonos konzultációra sem.

    Szakértőinknek új kérdést csak regisztrált látogatóink tehetnek fel. Ha még nem regisztráltál oldalunkon, kattints ide! Ha már regisztráltál korábban, akkor lépj be.

    homeopátiás orvost keresek
    A www.homeopatia.info.hu oldalán található információk, szolgáltatások nem helyettesíthetik szakember véleményét, ezért kérjük minden esetben forduljon szakorvoshoz!
    homeopátia.info © 2025