Hírességek és homeopátia

Johann Wolfgang von Goethe és a homeopátia

A homeopátia dicsérete a világirodalom remekműveiben

Johann Wolfgang von Goethe (1749–1832) a német irodalom egyik legnagyobb alakja, akinek munkássága a költészet, dráma, irodalom, filozófia és tudomány területére is kiterjedt. Fő műve, a Faust a világirodalom egyik csúcspontjának számít. Goethe hatása Európa-szerte érezhető volt, művei a zene, dráma, költészet és filozófia fő inspirációs forrásai lettek. Sokan őt tartják a német nyelv legfontosabb írójának és a nyugati kultúra egyik legjelentősebb gondolkodójának. 

Kevesen tudják, hogy Goethe lelkes támogatója volt a homeopátiának is. Fiatalkorában egy súlyos betegség során vért köhögött fel a tüdejéből, az élete veszélyben forgott. Anyja rokona és barátja, Susanna Katarina von Klettenberg ápolásával és Dr. Johann Friedrich Metz orvosi segítségével tért vissza az életbe. Mindketten elkötelezett hívei voltak a homeopátiás elveknek, s ők vezették be Goethét a homeopátiás szemléletbe. Később egy, az életét veszélyeztető, makacs, magas lázból való felgyógyulását is az Arnica montana homeopátiás szernek tulajdonította. 

Goethe kortársa volt Samuel Hahnemann (1755–1843) orvosnak, a homeopátia megalkotójának. Goethe a levelezéseiben többször is hivatkozik a homeopátia alapelveire, sőt, egy 1820-as években kelt levelében kijelentette, hogy hisz a nagyon kis adagok hatékonyságában:

„A frankfurti ékszerészek bizonyára hallottak a lipcsei Dr. Samuel Hahnemann elméletéről… aki mostanra már világhírű orvos… Most jobban hiszek, mint valaha ennek a csodálatos orvosnak az elméletében, mert megtapasztaltam… és továbbra is egyértelműen tapasztalom a nagyon kis adagok hatékonyságát.”

Egy másik levelében kifejezetten Hahnemann követőjének nevezte magát. Goethe legnagyobb hatású művében, a Faust-ban is dicsérte a homeopátia erényeit: „Hasonló a hasonlóhoz, bármi is legyen a baj; ez bizony segítséget nyújt.” Ez a homeopátia alaptétele, amely szerint a hasonló hasonlóval gyógyítható (similia similibus curentur).

Goethe közeli barátságot ápolt Karl Wesselhoefttel, egy nagy német irodalmi kiadó tulajdonosával, akinek a fia, William Wesselhoeft Goethe védence lett. Goethe hatására kezdett el a fiatalabb Wesselhoeft komolyan foglalkozni a homeopátiával és később élenjáró homeopata orvosként dolgozott az Egyesült Államokban. Hahnemann egyik alapművét, ami a homeopátia egyik első tudományos ismertetése volt, s amiben a homeopátia és a hasonlóság elve említésre került, Goethe egy másik barátja, Christoph Wilhelm von Hufeland orvos publikálta. 

Goethe nemcsak a művészetek és a tudomány kiemelkedő alakja volt, hanem a homeopátia lelkes híve is. Saját betegségéből való felépülése, baráti körének homeopátiával kapcsolatos tevékenysége és műveiben tett utalásai mind azt mutatják, hogy a természetes gyógymódok iránti érdeklődése valós és tartós volt. 

(E.Zs)

Forrás: https://www.sueyounghistories.com/2008-06-02-johann-wolfgang-von-goethe-and-homeopathy/

Kép: Freepik.com

    Maradt még kérdésed?

    Ha valamire nem találtad a választ, tedd fel a kérdésed szakértőnknek! Kérdésed elküldése előtt kérjük, vedd figyelembe, hogy a válaszok nyilvánosan jelennek meg. Ha a problémád bizalmas jellegű, inkább az orvoslistánkban keress egy szakértőt, akivel személyesen konzultálhatsz. Nincs lehetőségünk magán e-mail címekre történő válaszadásra és telefonos konzultációra sem.

    Szakértőinknek új kérdést csak regisztrált látogatóink tehetnek fel. Ha még nem regisztráltál oldalunkon, kattints ide! Ha már regisztráltál korábban, akkor lépj be.

    homeopátiás orvost keresek
    A www.homeopatia.info.hu oldalán található információk, szolgáltatások nem helyettesíthetik szakember véleményét, ezért kérjük minden esetben forduljon szakorvoshoz!
    homeopátia.info © 2025