Mint azt sokan tudjuk, egészen pici gyermekek és szoptatós anyukák is szedhetik a homeopátiás gyógyszereket? Hogyan hatnak ezek a szerek?
A homeopátia nem betegségre, hanem egyéni tünetekre rendel szereket. Pl egy torokgyulladásnál mást kap az, akinek ég a torka, megint mást, akinek gombócérzete van nyelésnél. Alapja a megfigyelés. A tünetek az immunrendszer nem megfelelő működését jelzik. A homeopátia szerei növényi és ásványi eredetűek, és az immunfolyamatokat erősítik, a megfelelő irányban.
Mi lehet az oka, hogy vannak, akik nem hisznek a homeopátiában?
Még nem próbálta, vagy nem volt sikerélménye. A homeopátiában nem kell hinni, a világon több, mint félmilliárd ember használja nap mint nap.
Milyen hibákat követhetünk (követünk) el, ha nem előírás szerint alkalmazunk homeopátiás szereket?
A magas potenciájú szerek erősen hatnak a lelki folyamatokra, és krónikus betegségeknél átmenetileg erősíthetik a tüneteket. Krónikus betegségek kezelését bízzuk homeopata orvosra.
Mit jelentenek a potenciák? Mikor milyet használjunk?
Otthoni használatra a 9 CH, 15 CH és 30 CH szerek alkalmasak leginkább. Ezeket akut esetekben (láz, hasmenés, stb.) használjuk. A szám és a betű hígítási lépcsőt jelez. Minél nagyobb a szám, annál nagyobb a hígítás. A gyógynövényekből készült szereknél, mint pl, az ECHINACEA, vagy szoptatásnál az URTICA URENS, ahol a fitoterápiás hatást akarjuk kihasználni alacsony, 5 CH hígítást alkalmazunk. Otthonra kevés szer ajánlott nagyobb potenciában, ilyen pl. az ARNICA MONTANA 200 CH-ban, elsősegélyszerként.
Mi a teendő pl., ha a patikában csak alacsonyabb potenciájú szert kapunk, mint amit szeretnénk? Helyettesíthetjük, vagy kizárólag az előírt potenciát alkalmazzuk?
Elvileg nem helyettesíthető. De akut esetben pl. szedhetünk 9 CH-s vagy 15 CH-hígítást is. Először félóránként 5 golyót, javulásig. Kivétel a PULSATILLA PRATENSIS és a DROSERA szerek, ahol 15 CH alatti hígítás nem javasolt otthoni használatra.
A homeopátiás gyógyszerek laktózt tartalmaznak. Laktózérzékenyek, tejfehérje allergiások szedhetik a szereket?
Igen, oldják fel vízben. Nem kell megvárni amíg elolvad, azonnal használható. 1-2 dl vízbe 5 golyó, az adag utána 1-2 korty a szájban tartva. Kisgyerekeknek, babáknak is így adhatók a szerek. A laktóz intolerancia tünetei általában 3g feletti tejcukor mennyiség felett jelentkeznek. Ehhez a mennyiséghez pl. 5 teljes tubus homeopátiás gyógyszert kellene elfogyasztani! Tehát a laktóz intoleranciában szenvedők is alkalmazhatják a golyócskákat, mert ez a mennyiség általában nem okoz panaszt!
1 adag, azaz 5 golyócska laktóztartalma = 0.04 g
Miért tartalmaznak egyes golyócskák csekély mennyiségű laktózt?
A laktózt tartalmazó golyócskák formatartóbbak és tartósabbak azoknál, melyek kizárólag szacharózból készülnek, így alkalmasabbak a standardizált gyártásra, és változatlan formában eltarthatók. Ez nagy segítség a pontos adagolásnál! A laktózzal készült golyócska porózusabb, így a gyártás során sokkal jobban átitatható a hatóanyagot tartalmazó homeopátiás oldattal.
A minőség az elsődleges szempont orvos és beteg számára!
Cukorbetegek szedhetik a golyócskákat?
A golyócskák cukortartalma összehasonlítva 1 db kockacukorral:
1 kockacukor = 5 g szacharóz
1 tubus, 80 golyócskát tartalmazó monokomponensű gyógyszerben lévő szacharóz mennyisége = 3,4 g
1 adag, azaz 5 golyócska szacharóztartalma = 0,21 g
Cukorbetegek vegyék figyelembe az egy adag, azaz 5 golyócska 0.21 g szacharóz és 0.04 g laktóztartalmát napi diétájuk összeállításánál!
Meddig kell alkalmazni a homeopátiás szereket, a tünetek fennálltáig, vagy kúraszerűen?
Immunerősítésre pl. az ECHINACEA kúraszerűen, egész télen át 5 CH-ban, az oscillot influenzás időszakban heti 1x. Betegségeknél a tünetek javulásáig akár óránként, később napi 2-3 alkalommal, 3 napon át. Alkati szert is előírhat az orvos rendszeres szedéssel. Allergiaszezonban is kúraszerűen szedhetjük az allergén növény homeopátiás hígítását, és a homeopátiás antihisztamint, a HISTAMINUM-ot.
Egy csecsemőnek hogyan tudjuk beadni a gyógyszert? Elég, ha feloldva megitatjuk?
Igen.
Ha gyermekünk még nem beszél, honnan tudhatjuk, hogy melyik szert adjuk, ha pl. más szer használható fájdalmas hasmenésre és más a fájdalom nélkülire?
Ilyenkor a külső tüneteket, pl. széklet színe, gyakorisága, kísérő és kiváltó tünetek stb. figyeljük meg. Az is lényeges mi javítja, vagy rontja a közérzetet. pl. vigasztalás, ringatás, vagy az ágynyugalom, hideg, vagy meleg ital, nyomás a hasra, görnyedt, vagy feszes tartás, stb. A könyvekben ezeket részletesen leírják.
A tüneti szereknél ha több tünet is fennáll, amelyekre külön-külön gyógyszer van, mi a teendő? Melyiket alkalmazzuk?
Az aktuális tüneteket a jól választott szer lefedi. Pl. hasmenés + fogzás+hiszti+piros fél arc= CHAMOMILLA VULGARIS.
Ha nincs ötletünk, adjunk komplex, több összetevős készítményt, vagy több szer kombinációját.
Pl. száraz köhögésnél: SPONGIA - DROSERA - CUPRUM METALLICUM, vagy hasmenésnél PODOPHYLLUM - ARSENICUM ALBUM, magas láznál ACONITUM NAPELLUS, utána BELLADONNA, allergiás reakciónál APIS MELLIFICA+ HISTAMINUM, stb.
Menstruációt megelőző idegességre, érzékenységre mikor kezdjük el szedni a gyógyszert? Amikor a tünet jelentkezik?
A ciklus utolsó 5 napjában szedhető a menstruáció kezdetéig.
Mi anyukák tudjuk, hogy a csecsemők, kisgyermekek bizony gyakran felébrednek éjszaka, aminek számos oka lehet: fogzás, szeparációs szorongás stb. De mikor beszélünk alvásproblémáról? Mikor igényel kezelést?
A gyerekek sokszor a mi problémáinkat élik meg. Egy-egy alkalom nem gond, pl. ha izgalom éri, vagy lelki megrázkódtatás, öröm, de ha sorozatban nem alszik, akkor érdemes homeopátiás orvoshoz fordulni. Fontos, hogy a kiváltó okot megtaláljuk, ez néha egy ijesztő árnyék, vagy zaj, vagy emésztési probléma is lehet.
Hogy minden helyzetre legyen homeopátiás megoldás otthon, itt a 16 ajánlott alapszer a házipatikába.
Ha maradt még kérdésed, kérdezz homeopátiás szakértőinktől!
Szerkesztette: R.Sz.
Ha valamire nem találtad a választ, tedd fel a kérdésed szakértőnknek! Kérdésed elküldése előtt kérjük, vedd figyelembe, hogy a válaszok nyilvánosan jelennek meg. Ha a problémád bizalmas jellegű, inkább az orvoslistánkban keress egy szakértőt, akivel személyesen konzultálhatsz. Nincs lehetőségünk magán e-mail címekre történő válaszadásra és telefonos konzultációra sem.
Szakértőinknek új kérdést csak regisztrált látogatóink tehetnek fel. Ha még nem regisztráltál oldalunkon, kattints ide! Ha már regisztráltál korábban, akkor lépj be.