Szinte nincs olyan ember, akinek ne jelentene komoly stresszt időről-időre, hogy fogászati beavatkozásra van szüksége. Lehet, hogy a fájdalom vezeti a fogorvosi rendelőbe, de az is lehet, hogy csak azt éves kontrollra tér vissza. Tény, hogy keveseknek tartozik ez a kedvenc elfoglaltságai közé. Van, akinek komoly pszichés stresszt jelent egy orvosi köpeny látványa, egy rendelő fertőtlenítő szaga, a fúró hangja vagy maga a gondolat, hogy valaki fájdalmat okozhat neki, amibe azt hiszi, belehal…
Szerencsére a homeopátiának számos bevált megoldási lehetősége létezik többek közt a fogászati kezelések előtt fellépő stressz vagy a legkülönfélébb fájdalmak csillapítására. Annak érdekében, hogy ezentúl ne jelentsen ekkora gondot a fogorvosi beavatkozás, a következő sorokban egy olyan összefoglalót adunk közre, amely sokat segíthet a fogászati kezelések során! Már csak egy dolgunk van…ne felejtsük el az adott helyzetnek megfelelő homeopátiás szereket használni!
Érdemes az alábbi szerekből előre házi-patikát összeállítani, így mindig kéznél lesz az adott szer, ha a családban bárkinek fogászati jellegű problémája van. Nincs is rosszabb egy szombat éjjel, kezdődő, borzalmas fogfájásnál…ha a fogorvoshoz csak hétfő reggel tudunk bejelentkezni! Gondolkodjunk előre!
ARNICA MONTANA: minden fogászati beavatkozás előtti és a kezelés után, aznap este érdemes magas potenciában (200 CH) bevenni egy adagot belőle. Közepes potenciában vérzéscsillapításra alkalmazzuk (30 CH). A fogászati beavatkozás után közepes potenciában érdemes bevenni, ha a beavatkozás jellegéből adódóan (pl. szájsebészeti műtét) a gyógyulás hosszabb időt vesz igénybe. Alacsony potenciában (9 CH) hosszabb ideig szedjük a regeneráció ideje alatt.
ACONITUM NAPELLUS: hirtelen (viharosan) kezdődő erős fogfájás. Szúró, szaggató, lüktető jellegű fájdalom érzet. Fokozott érzékenység. Egészséges fogakban jelentkező fájdalom, idegfájdalom.
ATROPA BELLADONNA: fogfájás lüktető fájdalomérzettel.
STAPHYSAGRIA (Delphinium staphisagria): fogászati beavatkozások után, ha vágás is történt, minden esetben alkalmazzuk, a szebb és gyorsabb sebgyógyulás érdekében. Fognyak-szuvasodás szere.
HEKLA LAVA: az állkapocs gyulladásos megbetegedései, fogtályog esetén. Fogfájás csillapítása (ha csontkárosodás, fogszuvasodás van a háttérben). Idegfájdalom (szuvas fog, foghúzás, bölcsességfog eltávolítása esetén).
HEPAR SULFUR: krónikus gyulladások, gennyes csonthártyagyulladás esetén.Közepes potenciában gyulladást csökkent, alacsony potenciában „kifakasztja” a gennyet. Érintésre nagyon érzékeny fog. Fázós beteg. Alacsony (5 CH, 9 CH) potenciában csak akkor adjuk, ha a gennyes területnek van nyitott kivezető csatornája!
HYPERICUM PERFORATUM: fogfájás: idegvégződések fájdalma. Hasogató fájdalom az ideg lefutása mentén. Zsibbadásérzés.
LEDUM PALUSTRE: injekciós érzéstelenítés vagy éles műszer okozta sérülés esetén nagyon fontos a használata, amikor nincs jelentős vérzés. Helyi érzéstelenítés után az állcsontban jelentkező fájdalom.
MERCURIUS SOLUBILIS: fogfájásra: forró vagy hideg étel és ital fogyasztásakor, meleg környezetben erősödik a fájdalom (érzékeny fogak). A fájdalmas felületen nyomva az arcot, csökken a fájdalom mértéke. Fokozott nyáltermelés. Szájszag.
RUTA GRAVEOLENS: gyökérkezelésnél, tömésnél, meglazult fogak regeneratív műtéteinél és fogbeültetésnél. Fogszabályozás alatt rendszeresen javasolt alkalmazni. Érzéstelenítő injekció okozta panaszok esetén.
SYMPHYTUM (Symphytum officinale): csonthártyasérülések, fogágy-betegség, törések, implantáció, csontot érintő beavatkozások esetén. Bölcsességfog húzást követően segíti a csontosodást.
A fentiekben javasolt szerek alacsony potenciái: 9 CH. Közepes potencia: 15 vagy 30 CH. A kiválasztott szert, a megjelölt hígítási fok szerinti potenciában érdemes alkalmazni. Amint elkezdenek javulni a tünetek, ritkítsuk az adagolást, majd álljunk le vele. Ahol külön nem került megjelölésre, ott a 15 vagy 30 CH potenciát javaslom alkalmazni.
Minden homeopátiás kezelés mellé a természetes összetevőket tartalmazó, gyógyszertárakban kapható / megrendelhető Homeodent fogkrémet ajánlom. A körömvirág, bűbájdió, útifű és vadtorma tartalmú fogkrém mindennapi használata hozzájárul a fogszuvasodás megelőzéséhez és az egészséges fogíny megőrzéséhez. A körömvirág nyugtató, antiszeptikus hatású. A bűbájdió érfalvédő, vérzéscsillapító, nyugtató hatású. Az útifű vérzéscsillapító, ínygyulladást csökkentő hatású. Segíti a sebgyógyulást. A vadtorma antiszeptikus, vérkeringést serkentő hatású.
A fogkrém gyógynövény és fluor-só összetételénél fogva hatékony fogtisztításra és a fogíny ápolására egyaránt. A két fluor-só erősíti a fogzománcot, így akadályozva meg a fogszuvasodást. A szilícium-dioxid alaposan tisztítja a fogakat, és anélkül távolítja el a lepedéket és a fogkövet, hogy rongálná a fogzománcot és a fogínyt.
Pszichés stressz kezelése (fogászati kezelés előtt és közben):
ACONITUM NAPELLUS: szinte sokkos állapotban van, halálfélelem jelentkezik, pánikol. Úgy érzi, hogy „most fog meghalni.”
ARGENTUM NITRICUM: nagyon izgatott, sokat beszél, fel-alá rohangál, WC-re megy többször (hasmenés).
ARSENICUM ALBUM: nagyon „finnyás”, aggodalmaskodó beteg. Minden apró részletet tudni akar a kezelése kapcsán. Nagyon félti az egészségét. Fontos, hogy mindig ott legyen mellette valaki. Melegre javul, hidegre rosszabbodik az állapota. Apró kortyokban issza a vizet.
CHAMOMILLA VULGARIS: nem bírja a fájdalmat. Nagyon alacsony a „fájdalomküszöbe”. Ilyenkor elviselhetetlenül, „házsártosan, zsémbeskedve” viselkedik.
COFFEA CRUDA: érzékszervi túlstimuláltság állapotában van. Már a kezelés előtti éjszaka sem tud aludni. Nem visel el semmilyen zajt. Minden zavarja.
GELSEMIUM SEMPERVIRENS: remeg, reszket; úgy érzi, elhagyja az ereje, nagyon félős. Nem szomjas.
PHOSPHORUS: nagyon fél a fogorvosi kezeléstől. Rosszul van a vér (köpet) látványától. Sokat beszél, barátkozós típus. Hajlamos a vérzékenységre. Hideg vizet kíván, de könnyen visszaöklendezi.
A fentiekben leírt pszichés tünetekre magas potenciában érdemes a kiválasztott homeopátiás gyógyszert alkalmazni (200 CH).
Fontos kihangsúlyozni, hogy az ismertetett szerek alkalmazása komplementer jellegű, azaz kiegészíthetik a fogorvosi kezelést, de nem helyettesítik a megfelelő szájhigiéniát, fogápolást és a fogorvosi kivizsgálást és beavatkozást.
Amennyiben felkeltette ez a fenti pár sor az érdeklődésedet a téma iránt és szeretnél a homeopátiás szerek fogászati felhasználásáról rendszeresen olvasni, figyelmedbe ajánljuk a Facebook közösségi médiafelületén az újonnan indult „Homeopátia a fogászatban” nevű csoportot, melybe tagként és olvasóként is várunk szeretettel!
Dr. Cakó Annamária
Klinikavezető, fogszakorvos, homeopata orvos
Cakó Klinika – Organikus Egészségközpont és Fogászati Klinika
letöltöm
Ha valamire nem találtad a választ, tedd fel a kérdésed szakértőnknek! Kérdésed elküldése előtt kérjük, vedd figyelembe, hogy a válaszok nyilvánosan jelennek meg. Ha a problémád bizalmas jellegű, inkább az orvoslistánkban keress egy szakértőt, akivel személyesen konzultálhatsz. Nincs lehetőségünk magán e-mail címekre történő válaszadásra és telefonos konzultációra sem.
Szakértőinknek új kérdést csak regisztrált látogatóink tehetnek fel. Ha még nem regisztráltál oldalunkon, kattints ide! Ha már regisztráltál korábban, akkor lépj be.