Közhelyes, de igaz, hogy napfény nélkül nincs élet. A napfény befolyásolja az alvás-ébrenlét ritmusunkat, hat a hormonháztartásunkra, az immunrendszerünkre és ezeken keresztül érthető, hogy miért jobb az általános közérzetünk a napfényes hónapokban.
Legyünk sokat a szabadban, ne zárkózzunk el a napfénytől. Egyes szakértők szerint a D vitamin optimális szintéziséhez kb. 10-15 percnyi napfürdőre van szükségünk a déli órákban (!) fényvédő nélkül. Hozzáteszik azt is, hogy lehetőleg ne mosakodjunk meg napozás után meleg, szappanos vízzel, hanem elegendő este egy langyos zuhany.
Akinek világos bőre és haja van, könnyen leég, az védje az arcát és inkább a testét napoztassa. A fényvédő nélküli napon tartózkodás idejét viszont kezeljük nagyon óvatosan. A napfény pozitív hatása mellett mindent meg kell tennünk, hogy soha NE ÉGJÜNK LE.
Az enyhe napégés hamar meggyógyul ugyan, de fiatalkori óvatlanságunkat sem felejti el a bőrünk és 40 éves kor táján megjelennek a sötét pigmentfoltok az arcon, dekoltázson és a kézfejeken. Minél többször égtünk le 20-as éveink előtt, annál több és annál nehezebben kezelhető foltunk lesz sajnos. Az esztétikai problémánál sokkal nagyobb gond a rosszindulatú bőrelváltozások megemelkedett kockázata minden leégéssel. Ráadásul a leégett bőr hosszú ideig nem lesz képes újra D vitamint előállítani.
A fény nem csak napozáskor és nyaraláskor ér minket. Városi ügyintézés során, egy kávézó teraszán, autóvezetés, vagy kertészkedés közben is könnyen megkap minket a nap.
Szerencsére ma már zavarba ejtő választékot találunk fényvédő készítményekből. De mire figyeljünk, milyet válasszunk?
Tehát ha biztosra akarunk menni, akkor a fényvédőnk tubusán szerepelnie kellene, hogy az összes felsorolt fénytartomány ellen rendelkezik fényvédő filterrel. Tehát UVA/UVB/IR/HEV
Van még egy szomorú hír mára! A HEV (azaz kék) fénytartomány nem csak a napból ér minket, hanem az okos készülékeink képernyője is ezt sugározza. A telefonok, tabletek és laptopok ráadásul sok órán át és meglehetős közelségben vannak az arcunkkal.
Arról, hogy a kék fény hogyan károsítja a szemet és zavarja meg az alvás-ébrenlét ritmusát, már számos tanulmány látott napvilágot. A bőrre gyakorolt negatív hatását azonban csak elmúlt pár évben igazolták a bőrgyógyászok. Ezzel a fényvédő készítmények már nem szezonális vendégeink lesznek a fürdőszoba polcon, hanem mindennapi elemei a napi bőrápolásnak.
Forrás:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6280109/
https://szabogalbence.hu/d3-vitamin/
Ha valamire nem találtad a választ, tedd fel a kérdésed szakértőnknek! Kérdésed elküldése előtt kérjük, vedd figyelembe, hogy a válaszok nyilvánosan jelennek meg. Ha a problémád bizalmas jellegű, inkább az orvoslistánkban keress egy szakértőt, akivel személyesen konzultálhatsz. Nincs lehetőségünk magán e-mail címekre történő válaszadásra és telefonos konzultációra sem.
Szakértőinknek új kérdést csak regisztrált látogatóink tehetnek fel. Ha még nem regisztráltál oldalunkon, kattints ide! Ha már regisztráltál korábban, akkor lépj be.