Elsősegély, sérülések, sport, csípések, égés, napszúrás

Csíp-Szúr-Fáj-Viszket

Mit tehetünk, hogy a rovarcsípések kellemetlenségei ne árnyékolják be a legszebb nyári napokat?

Az első és legfontosabb tanács, hogy a rovarcsípést a legjobb elkerülni. 

Otthon szereljünk fel szúnyoghálót és lefekvés előtt alaposan nézzük át a hálószobát.

Kiránduláshoz, esti kerti mulatsághoz viseljünk laza, világos ruházatot. Kiránduláskor a nadrág szárát is tűrjük be a zokniba és egy könnyű kalap, vagy sapka is jó szolgálatot tesz. 

A rovarriasztó krémet vagy permetet ne hagyjuk otthon! 

Készíthetünk házilag is párologtató, vagy testre kenhető illóolaj keveréket is az alábbi receptúra szerint:

Párologtató keverék:

  • 5ml Citronella (Cymbopogon winterianus) olaj
  • 5ml Geránium (Pelargonium graveolens) olaj
  • 3 ml Orvosi levendula (Lavandula angustifolia) olaj

A fenti keveréket tehetjük ultrahangos, vagy hagyományos, mécseses párologtató vizes edényébe, de ebből a keverékből készül a testre kenhető rovarriasztó gél is.

Ehhez vásároljunk natúr aloe vera gélt és egy kis pumpás flakont az adagoláshoz. 1 evőkanálnyi gélhez 5 cseppet adjunk a fenti keverékből és alaposan rázzuk, keverjük össze. Szembe, nyálkahártyára és 1 évesnél fiatalabb babákra ne alkalmazzuk!

Ha az elővigyázatosság ellenére megcsíp valami, akkor a legfontosabb, hogy próbáljuk meg azonosítani a csípés forrását. Lehetőleg ne vakarjuk, nyomogassuk, mert ezzel el tudjuk fertőzni a sebet.

A leggyakoribb a szúnyogcsípés: udvara kemény, csalánkiütésre emlékeztet, erősen viszket. Ha nem vakarjuk, hamar elmúlik. Ecetes borogatással tudjuk segíteni a gyógyulását. 

A pókcsípés ezzel szemben több pontos, nem egy középpontja van és valójában harapás. Viszkethet, fájhat és nedvedző is lehet. 

Méhcsípés esetén a fullánk a szúrás helyén marad. Ha nem vált ki allergiás reakciót, akkor a fullánk eltávolítását követően érdemes jegelni. A csípés helye fájdalmas és hamar megduzzad. A váladéka savas, így szódabikarbónás (lúgos) oldattal mossuk le a csípés helyét, hogy minél hamarabb enyhüljön a fájdalom.

A darázscsípés helyén nem marad fullánk. Erősen fájó, bevörösödő a helye és hamar megdagad. A váladék lúgos, így ebben az esetben az ecetes vizes lemosás segít. 

Hangya csípése is a mérges csípések közé tartozik. Apró, vörös, a közepén akár gennyes, nedves erősen viszket, vagy fáj. A hangyasav közömbösítésére szódabikarbónás lemosást, vagy szódabikarbóna és víz keverékből álló pasztát érdemes a csípésre tenni. 

A kullancscsípés esetén a legtöbbször még benne van a sebben a rovar. Nem szabad olajozni, krémezni, vagy nyomogatni! Kullancs kiszedő csipesszel távolítsuk el az állatot és tegyük zárható edénybe. Lehetőség van így megvizsgálni, hogy fertőzött példány -e. 

A sebet fertőtleníteni kell azonnal.  Ha csípés helyén jellegzetes piros gyűrű alakul ki, akkor okvetlen forduljunk orvoshoz, még akkor is, ha nem kíséri láz, vagy rosszullét. 


Milyen homeopátiás szerek legyenek nálunk csípések kezelésére?

  • APIS MELLIFICA​ (Apis): a csípés helye gyorsan bedagad, vörös, szúró, égő érzést tapasztal, ami javul hideg hatására és melegtől rosszabbodik. A viszketés éjszaka felerősödik. 
  • URTICA URENS​: a csípés helye viszket, csaláncsípésre emlékeztető. A hideg lemosás rontja a fájdalmat és a viszketést!
  • LEDUM PALUSTRE​ (Ledum): gyulladt, kék, fájdalmas csípések esetén, amelyek nedvedzenek, vagy folyadékkal teltek. A beteg fázik, de a tünetek javulnak hideg borogatástól. 
  • ACONITUM NAPELLUS​ (Aconitum): csípés okozta sokk és fokozott idegesség, aggodalom esetén, főleg a fájdalmas darázs vagy méhcsípés után.
  • STAPHYSAGRIA​: nagy kiterjedésű, erősen viszkető, szúró fájdalmat okozó csípésekre. 
  • HISTAMINUM​: minden alkalommal a fenti szerek mellé, ha viszketés és allergiás reakció jelentkezik.

Ajánlott potencia: 15 vagy 30 CH, negyedóránként, 3-4 adag után napi 2x a teljes gyógyulásig.


Szabadságra vagy szabadtéri programra mindig vigyünk magunkkal Dapis gélt, ami minden csípés tüneteteit enyhíti. 

Az alábbi esetekben haladéktalanul kérjünk orvosi segítséget:

  • heves allergiás reakció
  • gyorsan terjedő duzzanat
  • az ajkak és torok bedagad
  • a csípés a torkot vagy a nyelvet érte
  • nehézlégzés, zihálás
  • szapora szívverés
  • ájulás, zavartság
  • a csípés elviselhetetlen fájdalommal jár


Forrás: 

https://www.drhomeo.com/homeopathic-treatment/homeopathic-medicines-for-insect-bite/

https://www.homeopathy-healing.com/six-homeopathic-remedies-for-insect-stings-bites/

    AJÁNLOTT E-KÖNYVEK ÉS TERÁPIÁS KÁRTYÁK
    • letöltöm

      Szúnyogcsípés e-kártya

      tovább
    • letöltöm

      Utazási e-könyv

      tovább
    • letöltöm

      Túlélési tippek fesztiválozóknak

      tovább
    • letöltöm

      Aranyér e-kártya

      tovább
    • letöltöm

      Allergia - napallergia e-kártya

      tovább
    Maradt még kérdésed?

    Ha valamire nem találtad a választ, tedd fel a kérdésed szakértőnknek! Kérdésed elküldése előtt kérjük, vedd figyelembe, hogy a válaszok nyilvánosan jelennek meg. Ha a problémád bizalmas jellegű, inkább az orvoslistánkban keress egy szakértőt, akivel személyesen konzultálhatsz. Nincs lehetőségünk magán e-mail címekre történő válaszadásra és telefonos konzultációra sem.

    Szakértőinknek új kérdést csak regisztrált látogatóink tehetnek fel. Ha még nem regisztráltál oldalunkon, kattints ide! Ha már regisztráltál korábban, akkor lépj be.

    homeopátiás orvost keresek
    A www.homeopatia.info.hu oldalán található információk, szolgáltatások nem helyettesíthetik szakember véleményét, ezért kérjük minden esetben forduljon szakorvoshoz!
    homeopátia.info © 2024