Bőrpanaszok, herpesz, övsömör, ekcéma, ótvar, szemölcs, akne

A bőr a lélek tükre: tinédzserek bőrproblémáinak kezelése homeopátiával

A szem a lélek tükre, tartja a mondás...

...amely így igaz, de kiegészíthető azzal a gondolattal, hogy akkor érezzük jól magunkat a bőrünkben, ha testileg és lelkileg is jól vagyunk.

Bőrpanaszoknál minden kizárólag bőrfelszínt érintő lokális (helyi) terápia (bőrgyógyászati vagy kozmetikai kezelés) csak részeredményeket érhet el. Amennyiben a felszínen lévő bőrtünetek elnyomására kerül sor (pl. antibiotikumok, cinkes vagy szteroidos krémek alkalmazása következtében), az később jelentkező súlyosabb kórképeket eredményezhet. 

Napjainkban minden korosztálynak számos kihívással kell szembenéznie, ha szeretné közömbösíteni a környezeti stresszfaktorokat, de vannak korcsoportok, akik még érzékenyebbek az őket érő külső és a bennük zajló változásokra. Ilyennek számítanak a serdülők. A következő sorokban nekik és szüleiknek szeretnénk segíteni a tinédzserkorban jellegzetes bőrtüneteik hatékony és kíméletes kezelésében.

A napi tisztálkodás nagyon fontos (allergénmentes arclemosót alkalmazzunk), főleg a sminkelést éppen tanuló kiskamasz lányoknál, de a szép bőr titka a rendszeres testmozgás, friss levegőn tartózkodás és az egészséges, változatos, alkati sajátosságoknak megfelelő étrend is.

Bőrproblémáknál a serdülőknél gyakori hormonális háttér mellett az ételérzékenységet és az esetleges kontaktallergiát is vegyük figyelembe.

Érdemes odafigyelni arra, hogy a zsíros ételek, bizonyos allergéneket vagy fűszereket, egyéb anyagokat tartalmazó élelmiszerek és egészségtelen szokások nagyban ronthatják a bőrképet (pl. dió- és mogyorófélék, fehér liszt, tehéntej termékek, erőspaprika, csokoládé, kakaó, tömény szesz, bor, koffeines italok, energiaitalok, dohányzás). Egyes élelmiszerek ellenben nagyon jó hatással vannak a bőrre (pl. kecsketej termékek, erjesztett ételek, klorofillben gazdag növények, spirulina, algakészítmények, zabpehely, zabkorpa, zöldségleves, banán, grapefruit, omega-3 zsírsavakat tartalmazó ételek, lazac, tökmagolaj). 

A napi megfelelő mennyiségű tiszta ivóvíz fogyasztása is nagyon fontos. Gyógyteák közül a vöröshere és a bojtorján főzet  lehet jó hatással a bőrre, ha langyosan elkortyolgatunk belőle napi 1-2 csészével.

A palackozott, műanyag palackban árusított ásványvizek fogyasztását ne vigyük túlzásba, inkább eseti jelleggel fogyasszuk. Ne felejtsük el, hogy a PET palack is kőolajszármazékból készül és hosszabb tárolás alatt vagy hőhatásra sok káros anyag tud kioldódni a vízbe, amely pl. a hormonrendszer működésébe is beavatkozhat.

Bízzuk szakemberre a bőr tisztítását és kerüljük az extrém időjárási és hőviszonyokat (pl. erős szél, hideg, UV sugárzás). Gondoskodjunk a bőr megfelelő hidratálásáról. Vegyük figyelembe, hogy egyes allopátiás gyógyszerek bőrszárazságot okoznak! 

Amennyiben megoldható, kerüljük a parabén-tartalmú, alumínium-oxidot, petróleumot, kőolajszármazékokat tartalmazó kozmetikumok használatát. Nézzük meg a tisztálkodószerek összetevőit is! Mosásnál az öblítővízbe tegyünk egy kis csészényi ecetet, ami közömbösíti a mosószerek maradványait.

A szervezet természetes gyógyulási iránya mindig a bőrfelszín felé történik, így ha átmenetileg elviseljük a bőrtüneteket, és a tünetképnek megfelelő homeopátiás gyógyszerrel vagy gyógyszerekkel kezeljük azt, akkor nemcsak a bőrünkkel teszünk jót, hanem a teljes védekező rendszerünket erősítjük. 

Fontos, hogy a megfelelő homeopátiás szer kerüljön kiválasztásra, a tüneteknek megfelelő potenciát (hatáserősséget) alkalmazzuk és a megfelelő időtartamig legyen az adott szer alkalmazva illetve tünetváltozás esetén szerváltásra kerüljön sor. Annak érdekében, hogy a kívánatos hatást érjük el, érdemes homeopata szakemberrel konzultálni.  

A megfelelő szer hatáserősségét mindig a bőrképlet, az akne fejlettségi fokának megfelelően válasszuk ki.

1 adag=5 golyócska (nyelv alatt elszopogatva vagy kevés vízben feloldva, elkeverve).

Egyszerű akné, mitesszeres bőr esetén kombinált kezelést is alkalmazhatunk: KALIUM BROMATUM​ (9 CH) és SELENIUM​ (SELENIUM METALLICUM 9 CH) és SULFUR IODATUM​ (9 CH).

Adagolás: 5 golyócska mindegyikből reggel-este, nyelv alatt elszopogatva 10 napon keresztül)


Aknék, pattanások kezelésére az alábbi homeopátiás gyógyszereket javasoljuk:

ARSENICUM IODATUM​ (9 vagy 15 CH): Hosszú ideje fennálló pattanás. Kemény tapintású göbök, melyek tetején gennyes hólyag van.

BELLADONNA​ (9 vagy 15 CH): Amikor gyulladt és feldagadt, lüktet az érintett bőrfelület. 

BERBERIS VULGARIS​ (9 CH): Tinédzser lányoknál segíti a hormonális egyensúly megteremtését, ha az nincs egyensúlyban.

HEPAR SULFUR​ (15 vagy 30 CH): Ha szúró fájdalommal jelentkezik a bőrtünet. Érintésre nagyon érzékeny a gyulladt bőrfelület. Hideghatásra rosszabb. Amikor kezd megjelenni a gennyes pattanás, akkor 12 óránként alkalmazzunk 1 adagot a szerből. Ez segítheti a gennyesedés visszafordítását vagy a képlet beszáradását is. 

Ha majdnem érett a pattanás, akkor HEPAR SULFUR​ 5 vagy 9 CH-t alkalmazzunk 24 órában egyenletesen elosztva, napi 3 alkalommal. Ilyenkor a pattanás gyors érése, kifakadása és teljes gyógyulása érhető el.

SILICEA​ (15 vagy 30 CH): Gyakran a HEPAR SULPHUR jó követőszere, amely ki tudja tisztítani a bőrt, szépen be tudja gyógyítani a megnyílt bőrt, így előzve meg a sebes felület kialakulását. 

MYRISTICA SEBIFERA (9 CH): „Homeopátiás szikének” is szokás nevezni ezt a szert, amely segítheti a már gennyes, magától meg nem nyíló pattanások megnyílását és kiürülését. Alkalmazzuk 2-3 óránként, ismételve az adagolást, amíg szükséges.

CALCIUM SULPHURICUM / CALCAREA SULFURICA​ (5 vagy 9 CH): Rosszul gyógyuló pattanások szere. A mitesszerek mellett sárga gennyesedésre és kérgesedésre hajlamos göbök találhatók.

LACHESIS MUTUS​ (30 CH): Kékes, szederjes elszíneződésű bőrfelület. Hőmérséklet-emelkedés. A pattanás környezetében további gennyes csomócskák jelennek meg. A genny véres, bűzös. Érintéssel szemben heves érzékenység.

NATRIUM CHLORATUM​ (15 vagy 30 CH): Fénylő, zsíros bőr, melyen főleg mitesszerek találhatók.

PYROGENIUM​(15 vagy 30 CH): Ha elfertőződött a pattanásos bőrfelület. Láz is kialakulhat ilyenkor. Sápadt, hideg verejtékes bőrfelület. Nyugtalan, félénk a beteg. Nagyon bűzös, ha kifakad a pattanás és genny ürül, bűzös a verejtékezés is.

SULFUR​ (15 vagy 30 CH): Tág pórusú a bőr, vöröses árnyalatú a bőrszín. Fekete mitesszerek és gennyes pattanások. Olyan emberek szere, akik nem szeretnek tisztálkodni vagy fürdés után kifejezetten romlik a bőrtünetük és a közérzetük. Ápolatlan benyomást keltő bőr. Kellemetlen testszag. A testnyílásaik vörösesen elszíneződtek (száj, ajkak, szemhéjszél, végbél).

TESTOSTERONE (C6): Súlyosan aknés személyeknek (férfiaknak, nőknek is) alacsony potenciában nagyon jó eredménnyel használható. A tesztoszteron az akné kialakulásában játszik szerepet. Megemeli a faggyútermelést. Lehet, hogy a homlok teljesen tiszta, de a szakáll vonalában sok fájdalmas akné van (fültől állig). 

THUJA OCCIDENTALIS​ (THUYA 15 CH): Sok faggyút termelnek. Az orrban és a fül mögött lehet sok mitesszer. Tág pórusú a bőrük. Cisztikus aknék alakulhatnak ki. Érdemes felváltva alkalmazni a TUBERCULINUM (C 30) szerrel (pl. THUYA minden hétfőn, TUBERCULINUM minden pénteken, 4 héten keresztül, utána leállni az adagolással), mely kúrának köszönhetően csökken a bőr zsírtermelése és növekedik az immunitása.

ECHINACEA (Echinacea angustifolia)​ (5 CH): Immunrendszer támogató hatása miatt a fenti szerek bármelyike mellett kúraszerűen ajánlott alkalmazni. Szedjük 2 hétig, napi1 x 5 golyót, majd tartsunk 1 hét szünetet.


Irodalomjegyzék:

Gerhald Köhler: A homeopátia tankönyve (7. kiadás, Hippokrates-Hungary, Budapest)

Michele Boiron-Francois Roux: Bevált homeopátiás ajánlások gyakori problémákra (SpringMed Kiadó)

Hilery Dorrian (angol homeopata) szemináriumi előadása (Budapest, 2018. október 27-28.)

Szerkesztette: Divinyi Péter 

    AJÁNLOTT E-KÖNYVEK ÉS TERÁPIÁS KÁRTYÁK
    • letöltöm

      Kutyabaj és macskajaj homeopátiás kezelése e-könyv

      tovább
    Maradt még kérdésed?

    Ha valamire nem találtad a választ, tedd fel a kérdésed szakértőnknek! Kérdésed elküldése előtt kérjük, vedd figyelembe, hogy a válaszok nyilvánosan jelennek meg. Ha a problémád bizalmas jellegű, inkább az orvoslistánkban keress egy szakértőt, akivel személyesen konzultálhatsz. Nincs lehetőségünk magán e-mail címekre történő válaszadásra és telefonos konzultációra sem.

    Szakértőinknek új kérdést csak regisztrált látogatóink tehetnek fel. Ha még nem regisztráltál oldalunkon, kattints ide! Ha már regisztráltál korábban, akkor lépj be.

    homeopátiás orvost keresek
    A www.homeopatia.info.hu oldalán található információk, szolgáltatások nem helyettesíthetik szakember véleményét, ezért kérjük minden esetben forduljon szakorvoshoz!
    homeopátia.info © 2024