Cseppfertőzéssel, a levegő útján vagy közvetlen érintkezéssel terjed. Lappangási ideje általában 2-3 hét.
A típusos kiütések a kezdeti enyhe láz és rossz közérzet után gyorsan megjelennek: apró, vörös foltok, víztiszta hólyagocskák formájában. Egy nap után a bennük lévő folyadék zavarossá válik, a hólyagok fala megreped és pörkösödik. A betegség tetőpontján a különböző stádiumban levő kiütések (pír, tiszta hólyag, zavaros hólyag és pörkök) egyidejűleg láthatók a bőrön. A kísérő viszketés állandó és kínzó. A kiütések a törzsről indulva az arcra és a hajas fejbőrre is kiterjedhetnek, érinthetik a szájnyálkahártyát, a szem kötőhártyáját, a nemi szervek nyálkahártyáját. Az elváltozások az irritációnak (pelenkázott bőrfelület) és nyomásnak kitett területeken erőteljesebben jelentkezhetnek.
Leggyakoribb komplikáció a hólyagok bakteriális felülfertőződése. Külsőleg kenhetjük a bőrt semleges olajba cseppentett 1-1 csepp levendula és teafaolajjal, ez a gyógyulást is segíti, és antiszeptikus hatású. Kerülni kell a viszketés csillapítására oly sokszor javasolt sűrű, fehér, vastagon fedő rázókeverékek használatát.
A homeopátiás szerek közül, a kiütések megjelenésekor, a világos, víztiszta, piros udvarral körülvett hólyagokra, ha a viszketés melegre javul, RHUS TOXICODENDRON 15 CH adható naponta 2-4x. Ez a szer a már kialakult hólyagos fázist csökkenti.
Nem túl magas láz és nyálkahártyavérzések esetén a FERRUM PHOSPHORICUM 9 CH választható.
A MEZEREUM 15 CH (Daphne mezereum) nevű szerre akkor lehet szükség, ha a hólyagocsák elfertőződtek, a sötét színű pörk alatt genny gyűlik meg.
ANTIMONIUM TARTARICUM 9 CH adható, ha a kicsi elvakarta a kiütéseket, és nem szeretnénk hegeket a bőrén.
letöltöm
Ha valamire nem találtad a választ, tedd fel a kérdésed szakértőnknek! Kérdésed elküldése előtt kérjük, vedd figyelembe, hogy a válaszok nyilvánosan jelennek meg. Ha a problémád bizalmas jellegű, inkább az orvoslistánkban keress egy szakértőt, akivel személyesen konzultálhatsz. Nincs lehetőségünk magán e-mail címekre történő válaszadásra és telefonos konzultációra sem.
Szakértőinknek új kérdést csak regisztrált látogatóink tehetnek fel. Ha még nem regisztráltál oldalunkon, kattints ide! Ha már regisztráltál korábban, akkor lépj be.