Legszívesebben rögtön a karomba kaptam volna, de kissé magam is tartottam tőle, tisztában lévén a kórelőzménnyel, amivel a rendelőbe hozták.
Rövidre fogva a szót: Lego csak pár nappal múlt négy hetes, amikor a fiatal házaspár januárban magához vette. Belvárosi lakásukban Legonak szép, nagy ketrece van. Gyakran kiengedik a szobába, sőt, hámja lévén rendszeresen sétáltatják is egy tiszta, füves területen. Az almot és a vizet naponta cserélik.
Lego nagyon válogatós. Étrendje főként répából, szénából és tápból áll, de időnként egy-egy csokikarikát is ellop.
A kép – mondhatni – idilli, de az elbeszélésből hamarosan kiderült, hogy Lego kb. 2-3 hónappal ezelőtt, (az ivarérettsége beköszöntével), hirtelen agresszívé vált. A támadások csak és mindig a feleség ellen irányulnak. Az első egy olyan alkalommal történt, amikor a hölgy el akarta venni tőle az etetőtálját. Lego ekkor a hátulsó lábaira emelkedett, picit fújt és – harapott. A következő támadás már durvább volt. A fiatal hölgy éppen azt a szőnyeget próbálta megtisztítani, amit Lego lepisilt. A harapások egyre durvábbá váltak, a múlt héten a hölgy combja sérült meg, amikor lehajolt a nyuszikához, hogy megsimogassa. Most már fél is tőle.
A férjjel Lego „gyengéden” bánik. Időnként meghágja a lábát, vagy a karját. Van egy kismacija is, azon is szívesen „gyakorol”.
Nos, vegyük csak sorra:
Az ivaréretté válás természetes élettani jelenség. Az agresszív viselkedés tulajdonképpen fiziológiás viselkedésforma, mely a rangsorrend kialakítását segíti elő.
Bizonyos területek egyedi birtoklására való hajlam a nyulak között is gyakori. Ez az u.n. territoriális, területkisajátító viselkedés, ami abban nyilvánul meg, hogy az egyes állatok kisebb-nagyobb területeket kisajátítanak, és ezeket társaikkal szemben is védelmezik. Ezeket a területeket megjelölik és körülhatárolják. Ha egy „fajtestvér” e terület határait megsérti, akkor a territórium gazdája ellenséges viselkedéssel igyekszik elűzni a betolakodót onnan.
A kedvtelésből tartott törpenyulak általában kiegyensúlyozottak, de néha akadnak köztük idegrendszerileg labilisabb egyedek is. Az agresszív és a territoriális, területkisajátító viselkedésformákon az ivartalanítás sem segít.
Lego a hölgyet nyilvánvalóan a riválisának tekintette.
HYOSCYAMUS NIGER-t írtunk fel számára, mégpedig, az itatóvízében adagolva tíz napon át.
A gazdái egy más ügyben, körülbelül három hónap elteltével jelentkeztek. Elmondták, hogy Lego viselkedése a kezelés után kiegyensúlyozottá vált, többé már nem kell tartani tőle.
Szerző:
Dr. Takács Györgyi
homeopata állatorvos
állathigiénikus és toxikológus szakállatorvos
SanaVet állatorvosi rendelő
Rendelés: hétfőn, szerdán és pénteken délutánonként
A betegeket előzetes időpontegyeztetéssel fogadjuk.
H-1076 Budapest, Garay u. 21. fszt. 1. Kaputelefon: 65
Tel.: (06 1) 321-1355
letöltöm
Ha valamire nem találtad a választ, tedd fel a kérdésed szakértőnknek! Kérdésed elküldése előtt kérjük, vedd figyelembe, hogy a válaszok nyilvánosan jelennek meg. Ha a problémád bizalmas jellegű, inkább az orvoslistánkban keress egy szakértőt, akivel személyesen konzultálhatsz. Nincs lehetőségünk magán e-mail címekre történő válaszadásra és telefonos konzultációra sem.
Szakértőinknek új kérdést csak regisztrált látogatóink tehetnek fel. Ha még nem regisztráltál oldalunkon, kattints ide! Ha már regisztráltál korábban, akkor lépj be.