Ma is előttem van az elgyötört kutya értelmes, szelíd tekintete. A gazdája nagyon ragaszkodott hozzá és mivel a kutyája már lábra állni sem tudott, ölben hozta. A jobb sorsra érdemes kutya egész testét gennyező göbök borították. A gazda elmondta, hogy néhány hónappal azelőtt kopasz foltok jelentek meg rajta, melyet szőrtüszőatka-kórnak diagnosztizáltak és először Tacticos ecseteléssel kezeltek, majd, miután a foltok egyre terjedtek, ennek oldatában fürösztötték az állatot. Végül is ide jutottak. Mindent megtettünk érte, de sajnos már nem tudtunk rajta segíteni.
A kutya szőrtüszőatkásságát okozó Demodex canis nagyon elterjedt és a legtöbb egészséges kutyán megtalálható. A Demodex fajok gazda- vagyis faj-specifikusak. Az embernek is saját szőrtüszőatka parazitája van.
A Demodex canis a kutyák szőrtüszőjében, esetleg faggyúmirigyeiben él. 0,25 mm hosszú, szivar alakú színtelen, négy pár csökevényes, tuskó-szerű lábbal rendelkező mikroszkopikus élőlény. A kölykök életük első néhány órájában a szopáskor veszik át az atkákat az anyjuktól, aki esetleg semmilyen bőrtünetet nem mutat. Szőrtüszőatka-kór akkor jelentkezik, ha az atka a szőrtüszőkben túlszaporodik. Ez akkor figyelhető meg, ha az immunrendszer működése zavart. Ilyenkor a szervezet már nem képes kontroll alatt tartani az atkákat, kedvezőbbek a paraziták számára a fejlődés feltételei, több az élelem is számukra. A számuk ugrásszerűen megnő, először kicsi szőrtelen folt jelenik meg a szemek vagy az ajkak körül, amely nem viszket és az is lehet, hogy magától elmúlik.
A szőrtüszőatka-kór három formáját különböztetjük meg:
1.Lokalizált (helyi) körülírt demodikózis
2.Általános (generalizált) egész testre kiterjedő demodikózis
3. Az ujjak közötti bőrgyulladás, azaz pododemodikózis
1. A lokalizált (helyi) demodikózis tünetei átlagosan 3 - 6 hónapos korban jelennek meg. Az elváltozások legtöbbször foltszerűek. A bőrtünetek általában enyhék, a foltszerű, szőrhiányos területek kivörösödnek és enyhén korpáznak. A foltok megjelenhetnek a fejen, a szemen és az ajkak körül, de a törzsön és a végtagokon is előfordulhatnak. Ha ötnél kevesebb testtáj érintett, lokalizált formába soroljuk a megbetegedést. Az elváltozások nem, vagy alig viszketnek, nem úgy, mint az azonos életkorban előforduló allergiás megbetegedéseknél, ahol a viszketés a fő tünet.
A lokalizált forma kilencven százalékban öngyógyuló vagy könnyen kezelhető és csak ritkán megy át a generalizált formába.
2. A generalizált demodikózis súlyos bőrelváltozásokkal járó idült megbetegedés, amely bármely életkorban megjelenhet és bonyolult, akár élethosszig tartó kezelést igényel. Minden esetben valamilyen immunrendszeri károsodás áll a hátterében, amikor is a jelen lévő atkák elszaporodnak és az egész testre kiterjedő súlyos bőrtüneteket okoznak. Néha felderíthető az alapok, mint pl. súlyos bélféregfertőzés, rossz minőségű táplálék, ivóvíz és tartási körülmények; felnőtt állatoknál az immunrendszert gyengítő alapbetegség, pl. Cushing-kór, daganatos megbetegedések, diabetes stb. A generalizált forma megjelenhet a lokalizált forma súlyosbodásával, de felnőtt korban előzmény nélkül is.
Gyakori a másodlagos bakteriális, pl. Staphylococcus fertőzés, amely göbökkel és gennyes váladékozással jár.
Az élősködőkkel kapcsolatos problémák mindig összefüggenek a nem megfelelő működésű immunrendszerrel.
Nagyon óvatosan oltassuk ezeket a kutyákat! A homeopátiában ún. oltáskivezetést alkalmazunk.
Régebben a demodikózist toxikus hatású rovarirtószerekkel kezelték, vagy abban fürösztötték a kutyát. Ez többnyire azonban sajnos még tovább rontott a helyzeten. (lásd: esetismertetés)
Szerencsére ma (2020) már több olyan hatóanyag van forgalomban, amely nem ennyire mérgező és könnyen adagolható.
Azonban soha ne felejtsük el, hogy amelyik anyag az egyik élőlény - jelen esetben az atkák - számára mérgező, az bizony mérgező a parazitákkal fertőzött állat számára is!
Úgy a hagyományos, mint a homeopátiás kezeléssel tünetmentesség csak hónapokig (akár 6-9) tartó kezeléssel érhető el. Még azoknál a kutyáknál is kiújul a betegség, akik látszólag felépültek belőle.
A homeopátiában személyre szabott kezelést alkalmazunk, az immunrendszer működését alkati szer adagolásával serkenthetjük.
Ezen kívül, segítségünkre lehet a következő általános irányelvek betartása:
Segíthetnek továbbá:
Azonban ne feledjük, hogy minden esetben fontos az alapbetegség kiderítése!
Minél nagyobb hangsúlyt fektetünk a természetes étrendre, a vegyszerek mellőzésére, a kutyánk annál gyorsabban fog meggyógyulni!
Dr. Takács Györgyi
homeopata állatorvos, CertIAVH
állathigiénikus és toxikológus szakállatorvos
SanaVet® állatorvosi rendelő
Rendelés: hétfőn, szerdán és pénteken délutánonként.
A betegeket előzetes időpontegyeztetéssel fogadjuk.
H-1076 Budapest, Garay u. 21. fszt. 1. Kaputelefon: 65
Tel.: (06 1) 321-1355
https://www.facebook.com/SanaVetKft/
www.eblap.hu/alap.htm
Ha valamire nem találtad a választ, tedd fel a kérdésed szakértőnknek! Kérdésed elküldése előtt kérjük, vedd figyelembe, hogy a válaszok nyilvánosan jelennek meg. Ha a problémád bizalmas jellegű, inkább az orvoslistánkban keress egy szakértőt, akivel személyesen konzultálhatsz. Nincs lehetőségünk magán e-mail címekre történő válaszadásra és telefonos konzultációra sem.
Szakértőinknek új kérdést csak regisztrált látogatóink tehetnek fel. Ha még nem regisztráltál oldalunkon, kattints ide! Ha már regisztráltál korábban, akkor lépj be.