Az idei tavaszra, kora nyárra különösen esős időjárás volt jellemző. Minden mezőgazdálkodással, kertészkedő kiskerttulajdonos örül az esőnek, de mint mondják, jóból is megárt a sok! Ilyenkor, nedves időjárás után különösen gyakori a növények, bokrok fák leveleinek szürkés elszíneződése a levelek fonákján. Ez a peronoszpóra fertőzés jele!
A peronoszpórára különösen a szőlő növény fogékony. A Plasmopara viticola, a szőlő peronoszpóra kórokozója egy olyan gomba, amely áttelel a talajban. A peronoszpóra első megjelenésére a hajtások növekedésekor lehet számítani. Amennyiben a hőmérséklet eléri a 10 °C fokot, és legalább 10 mm csapadék esett, a lehullott leveleken áttelelt spórákból indul el a fertőzés. A szél és a felverődő esőcseppek segítségével a spórák a levelekre és a fürtre kerülve a légzőnyílásokon keresztül bejutnak a növényekbe. Ha az időjárás és a növény is fogékony a betegség számára, akkor levelek esetében 5-18 nap, gyümölcs / fürt esetében 10-18 nap elmúltával uralkodik el a fertőződés a növényen.
A lisztharmat sokkal több termesztett haszon- és dísznövényünkön megjelenhet, amelynek kedvez a száraz, meleg idő. Szőlő esetében a gombafertőzés okozója az Erysiphe necator faj. Időjárástól és fajtától függően a megjelenésére minden évben lehet számítani. A leveleken és a gyümölcsön / fürtön egyaránt kialakul a – betegség nevét is adó – fehér, lisztes bevonat. A fertőzés következtében a bogyók héja sokszor felrepedezik, úgynevezett „sérves bogyók” alakulnak ki. A bogyón keletkezett sérülések esélyt adnak más kórokozó bejutásának a növényekbe, ami további betegségeket okoz.
A fertőzést okozó gomba fennmaradhat rügyekben, akár leveleken is, de jellemzőbb, hogy kéregrepedésekben telel át. Tavasszal innen is indul el a fertőzés is.
Mindkét esetben, a CUPRUM METALLICUM homeopátiás szer lesz a segítségünkre. 30 CH potenciában érdemes lisztharmat és peronoszpóra ellen is bevetni.
Fontos, hogy ilyenkor a fertőzéstől szennyezett földet is meg kell tisztítanunk a növény körül, így gyűjtsük össze és távolítsuk el az érintett és lehullott növényi részeket, hisz a hosszú ideig a talajon lévő, lehullott leveleken megtelepedő gombatelepekből újabb spórák szóródhatnak szét, így megfertőzve a még egészséges növényeket és leveleiket.
Gyógyszeroldat elkészítése:
Tekerjen le a gyógyszertubusból 8-10 golyócskát a kupakjába, majd dobja egy műanyag vizes palackba (kb. 1,5 dl vízbe) és hagyja feloldódni. Utána alaposan rázza meg a palackot (ez a dinamizálás szakasza). Az oldatot öntse szét egyenlő arányban három 10 liter vízzel teli locsolókannába. Egy fapálcával keverje el az oldatokat. Majd öntözze meg a kezelésre váró növény tövét és környékét a szeroldatos vízzel egy száraz, de nem túl erős napsütéses reggelen (hogy elkerüljük a megégést). A levelekre is spricceljen a szeroldatból egy szórófejes palack segítségével! Amikor elfogyott az első oldatot tartalmazó locsolókanna tartalma, akkor a másik két kannával ismételheti meg az öntözést a rákövetkező napokban. Addig tegye a kannákat hűvös, napsugárzástól és háttérsugárzástól mentes helyre (pl. mobiltelefon, rádióhullámok közvetlenül ne érjék).
(DZP)
Forrás:
https://agraragazat.hu/hir/a-szololisztharmat-es-peronoszpora/
https://www.youtube.com/watch?v=_Mo34D3tHZU
Christiane Maute: Növénygyógyítás homeopátiával (Lyrikod, 2018)
Ha valamire nem találtad a választ, tedd fel a kérdésed szakértőnknek! Kérdésed elküldése előtt kérjük, vedd figyelembe, hogy a válaszok nyilvánosan jelennek meg. Ha a problémád bizalmas jellegű, inkább az orvoslistánkban keress egy szakértőt, akivel személyesen konzultálhatsz. Nincs lehetőségünk magán e-mail címekre történő válaszadásra és telefonos konzultációra sem.
Szakértőinknek új kérdést csak regisztrált látogatóink tehetnek fel. Ha még nem regisztráltál oldalunkon, kattints ide! Ha már regisztráltál korábban, akkor lépj be.