A STAPHYSAGRIA (kerti szarkaláb, tetűfű, sarkantyúfű) a boglárkafélék családjába tartozik, így rokon néhány, a homeopátiában jól ismert szer alapanyagával, mint pl. a Pulsatillával és a Cimicifugával. Ez az Európában honos növény kis mennyiségben is mérgező, a régiek hánytatóként és hashajtóként használták, de remegéssel járó idegi eredetű megbetegedéseket is okoz, valamint szexuális zavarok alakulhatnak ki a hatására. Külsőleg alkalmazott tinktúráját tetvek irtására használták a népi gyógyászatban. A homeopátiás szer a magvaiból készül.
Magas növény, a legmagasabbra nő a kertben, ezzel magára vonzza a tetveket, lényegében hagyja, hogy őt bántsák, miközben a többiek virágoznak. Ez megjelenik a szer mentális képében is, a Stapysagriát igénylő személy is sokszor áldozati szerepben találja magát. Első benyomásra nagyon kedves, szelíd, romantikus, érzékeny ember, meghatottságtól, örömtől, bánattól is sír, de a legkisebb sérelemre is túlérzékenyen reagál. Minden szót bántónak érezhet, amin aztán sokáig rágódik. A vélt vagy valós megaláztatások ellensúlyozására alázatossá válik, és mindent megtesz azért, hogy elnyerje a másik szimpátiáját, ami még inkább kiteszi őt a további inzultusoknak. Nem csak saját érzelmeit nyomja el, hanem őt is gyakran elnyomják, saját érdekeit nehezen tudja képviselni. Nagyon érzékeny a kritikára és a szidásra, és extrém módon nem bírja az autoritást. Tele van elfojtott dühvel, indulatokkal, amiért bántották, de ezt visszatartja, hogy megőrizze a méltóságát, nem akar lealacsonyodni, elve az, hogy bizonyos szint felett nem süllyedünk egy bizonyos szint alá. Inkább tűr, de ez csak egy ideig sikerül, egy ponton elveszti önuralmát, és érzelmei dühroham formájában kerülnek felszínre, ilyenkor üvölt, sír, s akár csészealjak is repkedhetnek a levegőben. Ezt később megbánja, szégyelli és nem győz bocsánatot kérni érte. Nem csak dühét, hanem a szexualitását is elfojtja, merev becsületkódex szerint él. Szexuális életét sem tudja megfelelően megélni, jellemző rá a szexuális fantáziálás. Gyakran betegszik meg nőgyógyászati vizsgálat vagy szexuális együttlét után, különösen, ha ezt is erőszakként éli meg.
Jó szere lesz mindenféle testi-lelki bántalmazás, sérülés, megaláztatás, vagy az önérzetét megsértett kínos helyzetek után kialakuló betegségeknek. Az érzelmek elfojtása megnyilvánulhat testszerte remegésben, hang- és beszédproblémákban is, pl. dadog, vagy elmegy a hangja, a ki nem mondott dolgoktól migrénje lehet. Kisgyermekek esetében az éjszakai ágybavizelés egyik fontos szere, amikor a nappali sok elfojtás után éjszaka ki lehet engedni a stresszt.
Bár ezt a szert sokkal gyakrabban választják a beteg érzelmi tünetei alapján, fő hatóterületei a fogak, a vizeletképző- és ivarszervek, a bőr, és a testet ért szúrt, vágott sérülések. Staphysagriára gondolhatunk nőgyógyászati problémák, hólyaghurut esetén, különösen ha szexuális aktust követően jelentkeznek, vagy ha sebészeti beavatkozás, vagy katéterezést követően kezdődnek a tünetek, hiszen ez is egyfajta megaláztatás lehet a beteg számára. Férfiaknál a prosztata gyulladása, vagy megnagyobbodása esetén gondolhatunk rá. Fontos szere a visszatérő árpának és fogfájás esetén is alkalmazhatjuk, ha az hidegre rosszabb. A fogak gyakran törékenyek, elfeketednek. Jó szer lehet fejfájás, felső légúti panaszok, torok- és mandulagyulladás esetén, valamint kézremegés, körömrágás, evés- és alvászavarok, dadogás, gyerekkori ágybavizelés és visszatérő tetű panaszaiban is. Bár ma már nem szokás, de régebben hasznos volt olyankor is, amikor valakit balkezességről jobbkezességre szoktattak át. Ha a műtétet a testen elkövetett erőszaknak tekintjük, az is érthető, miért segíti jól a metszett, vágott sebek, műtéti hegek gyógyulását is. A Staphysagria bőrtüneteit intenzív viszketés kíséri, ami vakarás hatására más területen folytatódik. Szimbolikusan nézve a bőrtüneteivel távol tudja tartani magától az őt bántó személyt vagy helyzetet, így védve meg magát, amire másképp képtelen.
Fájdalmaira is a túlérzékenység jellemző, a fájó testrész a legcsekélyebb érintésére is fáj. Rosszabbodik az állapota a dühtől, kínos helyzetektől, elfojtott érzelmektől, testi-lelki bántalmazástól. Jobban lesz rövid alvás, pihenés után is, és étkezés után, melegben.
(Szerk. E. Zs.)
Kép: Freepik.com
Ha valamire nem találtad a választ, tedd fel a kérdésed szakértőnknek! Kérdésed elküldése előtt kérjük, vedd figyelembe, hogy a válaszok nyilvánosan jelennek meg. Ha a problémád bizalmas jellegű, inkább az orvoslistánkban keress egy szakértőt, akivel személyesen konzultálhatsz. Nincs lehetőségünk magán e-mail címekre történő válaszadásra és telefonos konzultációra sem.
Szakértőinknek új kérdést csak regisztrált látogatóink tehetnek fel. Ha még nem regisztráltál oldalunkon, kattints ide! Ha már regisztráltál korábban, akkor lépj be.