A CHINA RUBRA (vagy Cinchona officinalis) különleges helyet foglal el a homeopátia történetében, hiszen ez a szer volt az, amelynek révén Samuel Hahnemann felfedezte a homeopátia alapelvét. Hahnemann éppen egy skót orvos írásait fordította, ahol azt olvasta, hogy a kinin gyomorerősítő hatása miatt gyógyítja a maláriát, ám ebben ő kételkedett, ezért bevette a kinin kis adagját. Ez volt a híres kínafa kísérlet, ami során Hahnemann észrevette, hogy a kínafakéreg, amit hagyományosan a malária kezelésére használtak, egészséges embereken hasonló tüneteket vált ki, mint maga a betegség. Ez vezetett a „hasonló a hasonlót gyógyítja” (similia similibus curentur) elvének megfogalmazásához, ami a homeopátia alapját képezi.
A kínafa kérgét évszázadok óta alkalmazták a maláriás láz és kimerültség kezelésére, mivel kinint tartalmaz, ami hatékonyan csökkenti a lázat és a fertőzés tüneteit. Hahnemann kísérlete megmutatta, hogy ha egy egészséges ember nagyobb adagban fogyaszt belőle, akkor maga is maláriaszerű tüneteket produkál: visszatérő láz, hidegrázás, izzadás, szapora szívverés, kimerültség formájában. Ebből született az az elmélet, hogy egy betegség gyógyításához olyan szert kell alkalmazni, amely az egészséges emberben hasonló tüneteket váltana ki, de olyan minimális adagban, hogy az úgy fejthesse ki gyógyító hatását, hogy közben mérgezéses tünetek nem jelentkeznek.
A China rubra hatóterülete a vér, a keringés, a kiválasztás és az idegek. A China egy klasszikus kimerültség elleni szer, ami különösen jól működik olyan állapotokban, ahol a szervezet az életfontosságú nedvek, folyadék elvesztése miatti gyengeségben szenved. Ilyenek lehetnek a krónikus vérveszteség utáni állapotok (pl. műtét, erős menstruáció, szülés után), hasmenés, hányás vagy izzadás miatti kiszáradás, de akár a szoptatás is. Jól alkalmazható puffadásban és különféle emésztési problémák esetén. Gyakori szer a gyümölcs vagy tej túlzott fogyasztása után fellépő vizes, többnyire fájdalmatlan hasmenésben. Segít fejfájásban, főleg, ha az vérszegénységgel párosul. Jó szere a periodikusan visszatérő lázas betegségeknek, váltóláznak, ahol a beteg nagyon gyenge és ingerlékeny. Mindenféle periodikusan visszatérő állapotokban segít, amit a javulás és rosszabbodás hullámzása jellemez. A beteg legyengül, összeszedi magát, majd újra kimerül, majd épp ezek váltakozásától merül le még jobban.
A China állapot egy olyan élethelyzethez hasonló, amikor időről-időre az embert váratlanul olyan külső hatás éri, aminek következtében elveszti az energiáját. A közte lévő időszakban helyreáll ugyan az egyensúly, de egyre nehezebben. Ezért a Chinát igénylő emberek gyakran túlérzékenyek, ingerlékenyek, türelmetlenek, hajlamosak a mentális és fizikai kimerültségre, könnyen elfáradnak akár a legkisebb erőfeszítéstől is. Jellemző rájuk, hogy rosszul tűrik az érintést és a zajokat, a legkisebb hangot is fájdalmasnak érzékelik. Íz-és szagérzékelése is intenzív, a főzés közben keletkező szagokra és a dohányfüstre is érzékeny.
A China azon kevés szerek egyike, ami nem az egész növényből, hanem a fa kérgéből készül. A kéreg, mint a fát körülvevő burok, a védelmet képviseli. A Chinát igénylő állapotban épp ez az, ami hiányzik, vagyis az egyén nem tudja megvédeni magát a külvilág hatásaitól, úgy érzi, hogy nem teheti azt, amit tenni szeretne, mert a külvilág ebben szüntelenül megzavarja, hátráltatja. Be van határolva, nincs szabadsága, egy lépést sem tud tenni, mert mindig akar tőle valaki valamit, így aztán elfolyik belőle az életnedv. Nem csoda, hogy emiatt sokszor szerencsétlennek érzi magát és a világra olykor ellenségként tekint. Csak az marad neki, hogy folyamatosan álmodozik, fantáziavilágba menekül. Tele van ötletekkel és terveket sző, mi lenne, ha nem lennének a vélt vagy valós akadályok az életben. Csak erre marad ereje. Bármilyen fájdalma is van, az rosszabbodik érintésre, de erős nyomásra javul, mintha az erős, határozott nyomásban is a biztonságot, a védelmező kérget keresné.
Ha úgy érzed, hogy minden kiszívta az energiádat, akkor a China segíthet visszaszerezni a védelmet a külvilág hatásaival szemben és visszanyerni az erődet.
Felhasznált forrás: Bóna László: Méreg, ami éltet
(Szerk. E. Zs.)
Kép: Freepik.com
letöltöm
Ha valamire nem találtad a választ, tedd fel a kérdésed szakértőnknek! Kérdésed elküldése előtt kérjük, vedd figyelembe, hogy a válaszok nyilvánosan jelennek meg. Ha a problémád bizalmas jellegű, inkább az orvoslistánkban keress egy szakértőt, akivel személyesen konzultálhatsz. Nincs lehetőségünk magán e-mail címekre történő válaszadásra és telefonos konzultációra sem.
Szakértőinknek új kérdést csak regisztrált látogatóink tehetnek fel. Ha még nem regisztráltál oldalunkon, kattints ide! Ha már regisztráltál korábban, akkor lépj be.