Állatok

5 tipp a kullancsok ellen - Így lehet kullancsmentes a nyarad

A verőfényes nyári napokat a legtöbben arra használják ki, hogy elhagyva a város falait, a természetben töltődjenek fel.

Ezek a kirándulások azonban – még ha gyönyörű is az idő – nem mindig végződnek felhőtlenül, ugyanis haza általában már többen érkeznek, mint amennyien elindultak. 

Ahhoz, hogy ezeket az illegális bérlőket, a kullancsokat kilakoltassuk, illetve beköltözésüket megelőzhessük, Dr. Mátray Árpád állatorvos, homeopata oszt meg velünk pár jótanácsot.


1. Zárt öltözetben menjünk ki a természetbe!

Mátray Árpád ezt tartja a legelemibb védekezési módnak, ugyanis a nyakunknál, a csuklónknál és a bokánknál feszes, gumis ruházat ha nem is hermetikusan, de mindenképp elzárja a kis paraziták útját. Bár nem túl esztétikus, de ha nadrágunk szára nem gumírozott, húzzuk rá a zoknit, hiszen erdőben vagyunk, nem divatbemutatón.

2. Fújjuk be magunkat!

Ha mégsem tudjuk biztosítani, hogy zárt ruházatban menjünk ki, mindenképp alkalmazzunk bőrfelületre felvihető vagy ráfújható riasztószert. Ezt persze akkor is alkalmazhatjuk kiegészítő megoldásként, ha megfelelően fel tudtunk öltözni.

3. Vizsgáljuk át magunkat!

Ha hazaértünk a kirándulásból, vagy éppen pihenőt tartunk, mindenképpen nézzük vagy nézessük át testünk felületét. Mivel a kullancsok a vékony bőrrel fedett területekre szeretnek bekuckózni, ezért érdemes a nyaki, a hasi részt, a lágyék tájékát, valamit a térd- és könyökhajlatot fokozott figyelemmel átvizsgálni.

4. Ha már bennünk a kullancs, akkor is van megoldás!

A kullancs eltávolítása mellett Mátray Árpád a helyi tünetek csökkentését is javasolja. A szúrással járó sebeknek kiváló ellenfele a LEDUM PALUSTRE​ vagy az ARNICA MONTANA​nevű homeopátiás készítmény, a csípések ellen az APIS MELLIFICA​ nevű szer ajánlatos. Ezekből ha 30 CH-s hígításban 5-5 golyót fél pohár vízben feloldunk, és egy óra alatt elkortyolgatjuk, enyhül a csípés okozta duzzanat és viszketés. Az Arnicát és az Apist gél formájában is alkalmazhatjuk a sérült felületen.

5. Ebben az esetben forduljunk orvoshoz!

Ha a szúrás körüli területen több napon keresztül el nem múló, körkörös, piros elváltozást észlelünk, feltétlenül orvoshoz kell fordulnunk, ugyanis ez akár a Lyme-kór tünete is lehet.


Mátray Árpád állatorvos hangsúlyozza, hogy a kullancsok természetesen nemcsak az embereket szemelik ki maguknak mint potenciális lakókocsit, hanem az állatokat is. Ezért ha házikedvencünket is magunkkal visszük a kirándulásra, az ő esetében is érdemes hasonló elővigyázatossággal eljárni, hanem nem nagyobbal, ugyanis őket nem tudjuk beöltöztetni.


1. Szerezzünk be bolha- vagy kullancsriasztó nyakörvet!

2. Az állat szőre közé, a bőrébe dörzsöljünk be ún. „spot on” készítményt!

Ez azért célszerű, mert egyrészt kullancsriasztó hatása van, másrészt ha ez a kullancsnak mégsem elég, és mégis vámpírüzemmódra vált, a zsírszövetbe raktározódott készítmény elpusztítja a parazitát.

3. Adjunk tablettát háziállatunknak!

Beszerezhetünk olyan szájon át beadandó pirulát is, ami akár három hónapon keresztül is képes távoltartani kedvencünktől a vérszívókat.

4. Tegyünk ultrahangos bilétát háziállatunk nyakörvére!

Az állatorvos szerint ez azért előnyösebb megoldás, mert a kullancsokat az állat 1,5-2 méteres körzetében riasztja el, így ha mondjuk a kutyát pórázon vezeti a gazdája, ő is védelem alatt áll.

5. Kedvencünket is vizsgáljuk át hazaérkezés után!

Ha találunk kullancsot, természetesen távolítsuk el, ezt követően pedig tartsuk figyelemmel az állat viselkedését. Ugyanis Mátray Árpád figyelmeztet: ha a kutya bágyadt, lázas vagy étvágytalan, vizelete pedig barnás színű, azonnal állatorvoshoz kell fordulni, hiszen az ezeket a tüneteket kiváltó ún. babézióis akár életveszélyes is lehet.


Ha megbetegedett az állat...

Állatorvosi kezelés után Mátray Árpád lázcsillapításra a BELLADONNA​E​, majd azARSENICUM ALBUM​​ nevű szert ajánlja 5 CH-s hígításban, melyekből 5-5 golyót 2-3 óránként kell beadni néhány napon keresztül. 

A vérszegénység megszüntetésében CHINA RUBRA​​, a FERRUM METALLICUM​​ vagy FERRUM PHOSPHORICUM​​ nevű szer, a veseműködés fenntartásában pedig a Petroselinum segít, a máj védelmére pedig PHOSPHORUS​​ javasolt. Előbbiekből 5 CH-t, utóbbiból 15 CH-t ajánl az állatorvos, s mindegyikből néhány napon keresztül naponta 5-5 golyó beadását tartja célszerűnek az állat ivóvizébe keverve. Hozzáteszi, kezelés időtartama alatt műanyag itatóedényt használjunk.

    AJÁNLOTT E-KÖNYVEK ÉS TERÁPIÁS KÁRTYÁK
    • letöltöm

      Kutyabaj és macskajaj homeopátiás kezelése e-könyv

      tovább
    • letöltöm

      Csípések, szúrások e-kártya

      tovább
    Maradt még kérdésed?

    Ha valamire nem találtad a választ, tedd fel a kérdésed szakértőnknek! Kérdésed elküldése előtt kérjük, vedd figyelembe, hogy a válaszok nyilvánosan jelennek meg. Ha a problémád bizalmas jellegű, inkább az orvoslistánkban keress egy szakértőt, akivel személyesen konzultálhatsz. Nincs lehetőségünk magán e-mail címekre történő válaszadásra és telefonos konzultációra sem.

    Szakértőinknek új kérdést csak regisztrált látogatóink tehetnek fel. Ha még nem regisztráltál oldalunkon, kattints ide! Ha már regisztráltál korábban, akkor lépj be.

    homeopátiás orvost keresek
    A www.homeopatia.info.hu oldalán található információk, szolgáltatások nem helyettesíthetik szakember véleményét, ezért kérjük minden esetben forduljon szakorvoshoz!
    homeopátia.info © 2024